StoryEditorŚwięto Matki Bożej Zielnej

Święto 15 sierpnia 2024 – czy czeka nas długi weekend?

03.07.2024., 10:00h
Sierpniowe święto obfituje w ludowe zwyczaje. To także czas wolny od pracy – jeśli wypada pod koniec tygodnia, oznacza długi weekend. Jak jest w tym roku?

Spis treści:

Święto 15 sierpnia

Tradycje na 15 sierpnia

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Sierpniowe święto w 2024 roku

15 sierpnia w Polsce

Święto Wojska Polskiego

Święto 15 sierpnia

15 sierpnia to święto ważne dla rolników. Tego dnia obchodzimy chrześcijańskie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane świętem Matki Bożej Zielnej lub Matki Bożej Dożynkowej. Ma charakter dziękczynny i jest związane ze zbiorami. Pięknie opisuje je stare przysłowie: „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. W związku z tym podczas mszy świętej rolnicy dziękują za opiekę i za urodzaj.

Tradycje na 15 sierpnia

Na święto Matki Bożej Zielnej przygotowuje się bukiet z ziół, zbóż, kwiatów i płodów rolnych. Pasuje zwłaszcza len, makówka i kłosy zbóż, ale także rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja. Roślin powinno być 7 lub 77. Ta liczba jest uznana za symbol doskonałości. Podczas mszy świętej bukiety zielne są święcone. Matka Boska jest patronką roślin i ziemi. Do kościoła wierni przynoszą także zboże, warzywa i owoce, aby je poświęcić. Niegdyś zaplatano wianki ze świeżych ziół chroniące przed chorobami.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Tradycja bukietu wywodzi się z legendy. To właśnie apostołowie po śmierci Maryi zamiast ciała w grobie znaleźli kwiaty oraz zioła. Bardzo podobne rytuały odprawiali także pogańscy Słowianie. Katolicy wierzą, że Matka Boska nie umarła, a zasnęła.

Przeczytaj także: Dni wolne w 2024 roku – kiedy najlepiej wziąć urlop?

Sierpniowe święto w 2024 roku

Święto Matki Boskiej Zielnej datuje się na 15 sierpnia. W tym roku wypada w czwartek. Biorąc urlop w dniach 12 – 14 sierpnia i 16 sierpnia, zyskamy aż 9 dni wolnego. Warto ten fakt wziąć pod uwagę podczas planowania urlopu.

image
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
FOTO: Envato Elements

15 sierpnia w Polsce

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest w Polsce bardzo uroczyście, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej można wziąć udział w inscenizacjach Zaśnięcia Maryi oraz Jej Wniebowzięcia. Kolejnym miejscem, w którym odbywają się piękne uroczystości, jest Jasna Góra, gdzie docierają tysiące pielgrzymów, aby oddać hołd Matce Boskiej. W Częstochowie odbywa się wtedy największy odpust na Jasnej Górze.

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia to również święto państwowe obchodzone na pamiątkę zwycięstwa Polski w bitwie warszawskiej w 1920 roku. Zostało wprowadzone ustawą z 30 lipca 1992 roku. 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy.

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 19:42