StoryEditorŚwięta w Polsce

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – piękne zwyczaje ludowe 15 sierpnia

15.08.2023., 11:00h
15 sierpnia rolnicy będą dziękować za zebrane plony. Do kościołów spłyną bukiety zielne z kwiatów, ziół i płodów rolnych, wypiekany będzie chleb ze świeżo zebranego zboża. Jakie jeszcze funkcjonują zwyczaje ludowe związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Święto 15 sierpnia – skąd się wywodzi?

15 sierpnia obchodzimy chrześcijańskie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, inaczej nazywane też świętem Matki Bożej Zielnej lub Matki Bożej Dożynkowej, ze względu na dziękczynny charakter uroczystości. Ze zwyczajami tego święta powiązane jest polskie przysłowie: „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Podczas mszy świętej rolnicy dziękują za udane zbiory oraz proszą o urodzaj na przyszłe lata.

Bukiety zielne na 15 sierpnia

Na święto Matki Bożej Zielnej przygotowujemy wiązankę roślin – ziół, zbóż, kwiatów, płodów rolnych. Najczęściej wybieramy do nich len, makówkę, konopie i kłosy zbóż, a do podstawowych ziół, które powinny się w niej znaleźć należą: rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja. Zwracamy uwagę na ich liczbę – powinno być ich 7 lub 77, gdyż w Starym Testamencie 7 uznawana jest za symbol doskonałości.

image
15 SIERPNIA

Jak zrobić bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – legenda

Przygotowanie wiązanki związane jest z legendą, według której apostołowie po śmierci Maryi zamiast ciała w grobie znaleźli kwiaty oraz zioła. Podobne tradycje dotyczyły dawnych Słowian, którzy swoim bóstwom składali ofiary ze zbiorów. Te rytuały zaniknęły po walce Kościoła z pogaństwem oraz po połączeniu kalendarza świąt wywodzących się z wierzeń słowiańskich z chrześcijańskimi.

Dawne wierzenia a bukiety zielne

Podczas mszy świętej bukiety zielne są święcone. Dawniej nie wyrzucano ich, lecz przechowywano przez cały rok w domu. Ludzie wierzyli bowiem, że chronią od nieszczęścia – w tym od groźnych opadów atmosferycznych i ognia. Ponadto poświęcone zioła z wiązanki miały być skuteczne w leczeniu ludzi oraz zwierząt. Niektórzy też zabezpieczali swoje uprawy, zostawiając z drogi powrotnej z kościoła na polu bukiet.

Największe wydarzenia związane ze świętem 15 sierpnia

Największymi wydarzeniami kościelnymi związanymi z tym świętem są pielgrzymka na Jasną Górę oraz uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej. W wielu gminach organizuje się wówczas dożynki.

Oprac. Teresa Karwacka

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:17