Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem stałym, wierni obchodzą je zawsze 15 sierpnia, każdego roku wypada jednak w inny dzień tygodnia, więc nie zawsze możemy liczyć na przedłużony weekend. To uroczysty dzień, w którym katolicy są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej.
Kiedy wziąć urlop, aby móc uzyskać długi weekend?
15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w tym roku wypada we wtorek, to dzień wolny od pracy. Jeśli weźmiemy urlop w poniedziałek, można cieszyć się długim weekendem trwającym aż 4 dni, począwszy od soboty, kończąc na wtorku właśnie.
15 sierpnia w Polsce
To jedno z najstarszych świąt maryjnych w kościele katolickim. W naszym kraju obchodzone jest podniośle, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej można wziąć udział w niezwykłych inscenizacjach Zaśnięcia Maryi oraz Jej Wniebowzięcia. Kolejnym miejscem, w którym odbywają się wyjątkowe uroczystości, jest Jasna Góra – to tam zmierzają tysiące pielgrzymów, aby oddać hołd Matce Boskiej. W Częstochowie ma miejsce wtedy największy odpust na Jasnej Górze.
Matka Boska patronka roślin
W Polsce czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. W rodzimej tradycji Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazwane jest także świętem Matki Bożej Zielnej. To okazja, aby podziękować za plony, dlatego przynosi się do kościoła zboże, bukiety z kwiatów i ziół, warzywa i owoce, aby je poświęcić. Dawniej pleciono również wianki ze świeżych ziół, które miały dawać ochronę przed groźnymi chorobami. Według legendy, po śmierci Marii Panny, w jej grobie zamiast ciała znaleziono kwiaty i zioła. Katolicy wierzą także, że Matka Boska nie umarła, a zasnęła.
Jak zrobić bukiet na 15 sierpnia?
To bardzo bujne i kolorowe kompozycje oparte na wielu różnych gatunkach. Im bardziej różnorodna wiązanka, tym lepiej. Mogą znaleźć się w niej dojrzałe owoce i warzywa, np. jabłka, poziomki, kalina, gruszki, jarzębina, marchew, pietruszka, kukurydza, orzechy, kwiaty i zioła. Liczy się kreatywność! Nie ma żadnych ograniczeń – kwiaty sąsiadują z warzywami i owocami – 15 sierpnia to święto plonów i obfitości. Poświęcone zioła używano do leczenia różnych chorób, a bukiety zapewniały ochronę, suszone zioła i kwiaty miały bowiem moc magiczną.
Święto Wojska Polskiego
15 sierpnia to także święto państwowe obchodzone na pamiątkę zwycięstwa Polski w bitwie warszawskiej w 1920 roku. Zostało wprowadzone ustawą z 30 lipca 1992 roku i jest dniem wolnym od pracy.
15 sierpnia – imieniny
W ten dzień obchodzimy hucznie imieniny. Świętuje: Alipiusz, Armida, Arnulf, Julianna, Napoleon, Stefan, Tarsycjusz, Trzebiemir, ale przede wszystkim Maria. W Polsce to imię od kilku lat przeżywa swój renesans, a więc będzie okazja do rodzinnych spotkań.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements