StoryEditorWierzenia dawnej wsi

Znasz te przesądy na Wielkanoc? Mamy i babcie wciąż się do nich stosują!

Z Wielkanocą związane są przeróżne tradycje i zwyczaje, ale także przesądy. Trzymamy się wielu z nich, często nawet nie wiedząc, z czego się biorą! Jakie są najpopularniejsze wielkanocne przesądy, w które wierzono na wsi?

Przesądy o Wielkim Piątku 

Triduum paschalne obejmuje dni od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty. Kluczowy jest jednak Wielki Piątek, gdy tradycyjnie wspomina się w Kościele śmierć Chrystusa na krzyżu. Z tego powodu z tym wyjątkowym dniem wiążą się różne przesądy. Wierzono na przykład, że tego dnia nie należy robić prania ani sprzątać. Osoby, które tego dnia przełożyły czystość nad religijną kontemplację miały mieć problem z brudnym praniem aż do kolejnej Wielkanocy. Istnieje także przesąd, który mówi, że w Wielki Piątek nie należy się czesać. W wielu domach tego dnia zachowuje się wyjątkową ciszę i nie podnosi głosu - zarówno z szacunku wobec święta, jak i po to, by nie ściągnąć na siebie nieszczęść. 

Z okresem triduum paschalnego związane są różne przesądy o pogodzie. Mówi się, że brzydka pogoda w Wielki Piątek zwiastuje pogodną Wielkanoc i ładną wiosnę. Co ciekawe, w niektórych regionach Polski wróży się wręcz odwrotnie: wielkopiątkowa szaruga ma oznaczać, że kolejne tygodnie także nie będą słoneczne. 

Jakie są przesądy o Wielkiej Sobocie? 

W Wielką Sobotę katolicy udają się do kościołów, by poświęcić pokarmy w koszyczkach. Obowiązkowo nie może zabraknąć w nich pisanek. Istnieje ciekawy przesąd z tym związany. Otóż wody, w której gotowały się jajka do święconki, nie należy wylewać. W Wielką Sobotę trzeba umyć w niej ręce i twarz. Woda po gotowaniu pisanek ma wyganiać choroby i dodawać zdrowia! 

Przeczytaj także: Dekoracja koszyczka Wielkanocnego 2024: jakie są trendy?

Jakie są przesądy o jajkach na Wielkanoc? 

W wielu domach do dziś przestrzega się przesądu o wielkanocnych jajkach. Pilnują tego zwłaszcza gospodynie ze starszego pokolenia. Nie zdziw się zatem, jeżeli babcia będzie się upierała, że do koszyczka muszą trafić jajka o białych skorupkach. Przesąd głosi, że ciemne skorupki jajek ściągają pecha, a przygotowania do Wielkanocy źle się zakończą. Jeżeli nie masz już śnieżnobiałych jajek w zapasie, użyj tych o najjaśniejszych skorupkach! 

Przeczytaj także: Ile kosztują jajka przed Wielkanocą 2024? Czy ceny jajek wzrosły?

Przesądy o Wielkanocy, w które wierzono na wsi 

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan. Nic więc dziwnego, że wiążą się z tym dniem różne tradycje i przesądy. W niedzielę wielkanocną można było zapewnić sobie powodzenie, zdrowie i urodzaj. Wystarczyło dotknąć poświęconą pisanką budynków, drzew czy zwierząt gospodarczych. Było to swoiste błogosławieństwo, które miało sprawić, że danemu gospodarzowi będzie się świetnie wiodło. Z pisankami wiąże się także inny przesąd. Jeżeli w rodzinie jest panna na wydaniu, należy policzyć jajka, podane na wielkanocny stół. Otrzymana liczba jest parzysta? To dobry znak: szykuje się wesele! Tego dnia warto do świątecznego stołu zasiąść w nowym ubraniu – przyniesie ono pomyślność. 

W Wielkanoc warto także zwrócić szczególną uwagę na pogodę. Tym razem przesądy nie są sprzeczne. Pogodna wielkanocna niedziela zapewni urodzaj w polu. Z kolei deszcz w Wielkanoc ma być znakiem, że w lecie będzie susza. 

Czy istnieją przesądy o Lanym Poniedziałku? 

Jak się okazuje, tradycja oblewania się wodą w wielkanocny poniedziałek także pociąga za sobą kilka przesądów. Przede wszystkim, nie warto tego dnia pozostać suchym. Woda oczyszcza, uzdrawia i przynosi powodzenie w kolejnym roku. Panny, które zostaną oblane, mogą liczyć na zdrowie i pomyślność. Z kolei chłopcy, którym uda się zmoczyć wodą jak najwięcej dziewcząt, będą cieszyli się największym powodzeniem płci przeciwnej!

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 22:23