StoryEditorZabezpiecz się!

Masz fotowoltaikę? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny pożaru PV?

24.05.2023., 18:00h
Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii to jedna z lepszych praktyk, na jaką możemy się zdecydować. Przede wszystkim w trosce o dobro naszej planety i przeciw globalnemu ocieleniu, z myślą o przyszłych pokoleniach! Ale czy instalacja PV zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru?

Coraz więcej polskich domów może pochwalić się fotowoltaiką na dachu. Na założenie tego typu instalacji potrzeba niemałego budżetu, dlatego warto skusić się na dofinansowania z programu „Mój Prąd 5.0”. Korzystanie z energii słonecznej w celu wytworzenia własnego prądu to wyjście nie tylko proekologiczne, ale także ekonomiczne. Stawki za energię już od dawna poszybowały w górę, a posiadanie paneli, mimo sporej inwestycji, bardzo się opłaca (dzięki nim możemy liczyć na mniejsze rachunki za prąd). Niedawno pisaliśmy o tym, że ceny paneli nieco spadły – to kolejny, oprócz możliwości uzyskania dopłat, powód do ich założenia.

Zagrożenia pożarowe w Polsce

Czy panele fotowoltaiczne zwiększają ryzyko wystąpienia pożaru w domu? Z danych statystycznych podsumowujących interwencje strażaków w 2022 roku wynika, że przez cały 2022 rok miało miejsce aż 32 320 pożarów w obiektach mieszkalnych, 387 osób straciło życie, a 2338 odniosło obrażenia. Dla porównania, według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w roku 2019 w Polsce doszło do 153 520 pożarów,  z czego 31 994 dotyczyło budynków mieszkalnych, co daje ok. 20%, a w przypadku domów jednorodzinnych ilość ta wynosiła 16 086, czyli 10%. Najczęstszą przyczyną pożaru były wady urządzeń i instalacji elektrycznych (5.773 zdarzeń, czyli 18% pożarów w budynkach mieszkalnych). Jakie są powody tych nieszczęśliwych wypadków? Przestarzałe instalacje elektryczne w starych budynkach, które wymagają całkowitej wymiany.

Zagrożenia związane z fotowoltaiką

Aby wyobrazić sobie ewentualne zagrożenia, warto wspomóc się badaniami niemieckiego TÜV Rheinland oraz brytyjskiego BRE National Solar Centre. Według nich ilość pożarów wywołanych przez instalacje fotowoltaiczne w stosunku do wszystkich pożarów stanowi bardzo nikły procent. Według danych grupy badawczej Fraunhofer ISE w ciągu ostatnich 20 lat w Niemczech odnotowano 350 pożarów systemów solarnych. To zaledwie 0,006% tego rodzaju zniszczeń na 1,4 mln wszystkich instalacji zasilanych słońcem w Niemczech. Można pokusić się więc o stwierdzenie, że prawidłowo zrealizowany projekt instalacji PV gwarantuje bezpieczeństwo. Choć wiadomo – zwarcie w jakiekolwiek instalacji (nie tylko PV) może mieć miejsce i to z różnych przyczyn.

Ewentualne przyczyny pożaru fotowoltaiki:

 • uderzenie pioruna,
 • słaba jakość paneli skutkująca zwarciem,
 • niewłaściwie dobrane zabezpieczenia elektryczne całego systemu,
 • błędy w montażu – warto zatrudnić doświadczony zespół montujący,
 • błędy w projekcie,
 • nieprawidłowe łączenie przewodów,
 • wykorzystywanie złączy pochodzących od różnych producentów,
 • złe wykonanie instalacji,
 • błędy związane z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego, np. źle dobranymi przewodami, wtyczkami złej jakości, które mogą ulec zapaleniu,
 • brak zabezpieczeń, typu bezpieczniki czy wyłączniki.

Panele w ogniu?

Sprawne organizowanie akcji gaśniczej budynku, na dachu którego znajdują się panele fotowoltaiczne, to jedna z ważniejszych kwestii. Pojedynczy panel wytwarza około 30-45V napięcia stałego, co daje w przypadku instalacji domowej do 1100V. Prąd z paneli płynie przewodami do falownika, który zamienia napięcie stałe na napięcie zmienne wykorzystywane w domach. Po przyjeździe na miejsce pożaru strażacy muszą odłączyć dopływ prądu do instalacji elektrycznej, ale pomimo tego panele nadal generują napięcie. Pożar może spotęgować np. uszkodzenie kabli, co stanowi zagrożenie dla domowników i strażaków. Same moduły fotowoltaiczne są trudno zapalne, środki gaśnicze podaje się wyłącznie w przypadku pożaru dachu.

image

Zabezpieczenia stosowane w instalacjach fotowoltaicznych

FOTO: Envato Elements

Zabezpieczenia stosowane w instalacjach fotowoltaicznych

Po pierwsze, trzeba korzystać z firm, które mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem i należy omijać szerokim łukiem oferty w tak zwanej atrakcyjnej cenie. Po drugie, ważne są dobrze dobrane zabezpieczenia, np. nadprądowe (wyłączniki, bezpieczniki), rozłączniki oraz ograniczniki przepięć. Stosuje się także tzw. optymalizatory mocy, które w newralgicznych momentach automatycznie zmniejszają napięcie paneli do 1V. Po trzecie, właściciele domów z instalacją PV powinni zaopatrzyć się w gaśnicę proszkową zawierającą co najmniej 4 kg proszku gaśniczego – aby móc gasić instalacje elektryczne z odległości co najmniej 1 metra. Gaśnicę umiejscawiamy obok falownika i urządzenia zabezpieczającego instalację. Pod ręką należy mieć także dokumentację systemu fotowoltaicznego, aby strażacy mogli przeanalizować schemat połączeń i rozmieszczenie ważnych elementów.

image
Bądź eko!

Fotowoltaika tanieje – czy warto zainwestować w panele właśnie teraz?

Prawidłowe oznakowanie budynku

Budynki z panelami fotowoltaicznymi należy odpowiednio oznakować, aby poprawić bezpieczeństwo i swoje, i strażaków. Chodzi o znak graficzny (PN-EN 60364-7-712), który powinien być umieszczony:

 • w złączu instalacji elektrycznej,
 • w miejscu pomiaru, jeżeli jest oddalony od złącza,
 • w jednostce odbiorcy lub tablicy rozdzielczej, do której podłączone jest zasilanie z falownika,
 • w miejscu widocznym, gwarantującym skuteczne powiadomienie, np. na ogrodzeniu posesji.
image

Znak graficzny (PN-EN 60364-7-712)

FOTO: gov.pl

Właściciel domu powinien poinformować strażaka podczas akcji ratowniczej:

 • gdzie umieszczone są moduły fotowoltaiczne, inne elementy instalacji PV i skrzynka przyłączeniowa sieci elektroenergetycznej,
 • czy instalacja wyposażona jest w magazyny energii (akumulatory) oraz gdzie jest ich umiejscowienie,
 • czy w obiekcie znajduje się plan urządzenia fotowoltaicznego (instalacji fotowoltaicznej) dla ekip ratowniczych,
 • w jakie zabezpieczenia wyposażona jest instalacja PV,
 • jaki jest przebieg tras kablowych prądu stałego DC, od modułów fotowoltaicznych do falownika oraz od falownika do rozdzielni elektrycznej w budynku.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: Gov.pl

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:12