StoryEditorWNĘTRZA TRADYCYJNE I NOWOCZESNE

Jak zaaranżować rośliny w domu? Kilka praktycznych porad

25.01.2023., 08:00h

Zieleń w domu jest bardzo pożądana. Często nawet osoby niemające ręki do kwiatów lubią się nią otaczać. Nie da się ukryć, że rośliny to istotny element wystroju każdego wnętrza. Podczas wybierania do domu poszczególnych gatunków często zapominamy, że najważniejszy jest dobór odpowiedniego stanowiska. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Najważniejsze jest stanowisko

Pamiętajmy, aby nasze rośliny doniczkowe dobierać przede wszystkim pod kątem miejsca, w którym je umieścimy. Natężenie światła ma niebagatelne znaczenie i będzie wpływać na wzrost i zdrowie zieleni domowej. Warto przed zakupem konkretnej rośliny zapoznać się przede wszystkim z jej wymaganiami – niektóre kwiaty doniczkowe lubią bezpośrednie światło, inne rozproszone, a jeszcze inne najlepiej będą czuć się w cieniu. Jeżeli nasze doświadczenie w pielęgnacji zieleni jest niewielkie, możemy zdecydować się na mało wymagające gatunki: kaktusy i sukulenty, zamiokulkasy, skrzydłokwiaty czy sansewierie (wężownice gwinejskie).

Roślina a doniczka

Gdy wybieramy roślinę do naszego wnętrza, powinniśmy pamiętać, że to ona ma być główną dekoracją. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór doniczki – nie powinna ona przyćmić urody posadzonej w niej zieleni. Z pomocą donicy można jednak podkreślić wystrój wnętrza – na przykład dzięki kolorystyce czy kształtowi pojemnika. Duże znaczenie ma również materiał, z którego doniczkę wykonano. Największą popularnością cieszą się pojemniki ceramiczne, gliniane, wiklinowe oraz technorattanowe. Te z tworzywa sztucznego najczęściej są najtańsze, lecz nie zawsze dobrze wykonane i w rezultacie nie wyglądają dobrze. Można spróbować zaaranżować je w pomieszczeniach użytkowych, takich jak kuchnia czy łazienka.

Ilość czy rozmiar?

Projektanci wnętrz są zgodni, iż najlepiej wygląda mniejsza liczba kwiatów doniczkowych, ale takich, które osiągają ostatecznie znaczne rozmiary. W szczególności warto pod uwagę wziąć pomieszczenie, w którym chcemy zaaranżować zieleń. Zdecydowanie najpiękniej duże rośliny będą wyglądać w przestronnych salonach czy dużych sypialniach. Jeden lub dwa duże okazy będą prezentować się znacznie efektowniej niż kilkanaście niewielkich roślin. Kwiaty mniejszych rozmiarów generalnie lepiej wybierać do nieco mniej przestronnych pomieszczeń – wówczas nie będą przytłaczać wnętrza, a przy tym nie zabiorą tak wiele miejsca. Pamiętajmy, że rośliny nie powinny rosnąć w zbyt dużym zagęszczeniu, gdyż wpływa to negatywnie na ich rozwój. Jeżeli w naszym salonie nie mamy zbyt wiele miejsca, możemy zdecydować się na ogród wertykalny.

Obecność roślin też może być praktyczna!

Pamiętajmy, aby rośliny dostosować również do rodzaju wnętrza, biorąc także pod uwagę funkcjonalność zieleni. W kuchni aranżujmy gatunki jadalne i zioła – dzięki temu będziemy mieć stały dostęp do składników potrzebnych do przygotowywanych potraw. Do łazienki warto wybrać te okazy, które lubią lub wręcz pochłaniają wilgoć. Z kolei sypialnia powinna być królestwem tych kwiatów, które najlepiej pochłaniają toksyny, a przy tym nawilżają powietrze i ułatwiają spokojny sen.

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa

Często najbardziej kłopotliwe są rośliny doniczkowe kwitnące, takie jak chociażby pelargonie, fuksje czy fiołki afrykańskie. Są one niezwykle dekoracyjne, warto zwrócić jednak uwagę także na funkcjonalność. W ich przypadku trzeba będzie przede wszystkim regularnie usuwać przekwitające kwiatostany. W przeciwnym razie opadające części kwiatów będą niepotrzebnie zaśmiecać przestrzeń. Pamiętajmy więc, że aranżacja roślin nie kończy się na znalezieniu miejsca dla konkretnych gatunków – o kwiaty pokojowe trzeba również odpowiednio dbać. Inaczej mogą stać się źródłem frustracji.

Gdzie postawić doniczkę z rośliną?

W zależności od gatunku rośliny można umieścić na parapetach, regałach, podłogach bądź kwietnikach. Ważne, aby nie utrudniały one dostępu do istotnych elementów pokoju, na przykład do okna. Rozmieśćmy więc nasze doniczki z kwiatami z sensem, biorąc przy tym pod uwagę oczywiście wymagania i preferencje wybranych przez nas roślin. Najlepiej zieleń będzie prezentować się na tle jednolitych ścian.

Rośliny a dzieci i zwierzęta

W domach, w których mieszkają dzieci i zwierzęta, unikać należy sadzenia roślin doniczkowych, które są silnie trujące. Najczęściej najbardziej niebezpieczne są te, które wytwarzają ozdobne owoce.

Jakie rośliny są najbardziej niebezpieczne dla ludzi i zwierząt? Sprawdź: Masz te kwiaty doniczkowe w domu? Uważaj, mogą być trujące!

A jakie rośliny wybrać do pokoju dziecka? Zainspiruj się: Jakie kwiaty doniczkowe sprawdzą się w pokoju dziecka?

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:57