StoryEditorARANŻACJA ROŚLIN DOMOWYCH

Jakie rośliny wybrać do łazienki? Przykłady do ciemnych i jasnych pomieszczeń

17.01.2023., 08:00h

Podczas aranżacji wnętrz nie można zapomnieć o roślinach! To one nadają przytulności każdemu pomieszczeniu. Najczęściej jednak unikamy ustawiania kwiatów w łazienkach. Tymczasem również i w tym miejscu rośliny mogą się świetnie zaaklimatyzować, a przy tym stworzyć niezwykły nastrój. Jakie wybrać?

Sprawdź, jakie warunki panują w twojej łazience!

Przed przystąpieniem do aranżacji kwiatów w łazience musimy zwrócić uwagę na warunki panujące w tym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że każda łazienka jest inna i w zależności od jej rodzaju będziemy mogli dobrać gatunki roślin czy wybrać miejsce ich ustawienia. Przede wszystkimi kwiaty doniczkowe umiejscowione w tej przestrzeni powinny uwielbiać dużą wilgotność powietrza oraz wysoką temperaturę. Najlepiej więc sprawdzą się wszelkie odmiany tropikalne. W zależności od dostępu do światła można wykorzystać przestrzeń na parapecie, podłodze bądź elementach armatury.

Jakie rośliny do nowoczesnej łazienki?

W nowoczesnych wnętrzach często stawiamy na minimalizm i innowacyjne rozwiązania. Jednym z pomysłów na ciekawą aranżację jest ściana z mchu. Stanowi ona w każdym pomieszczeniu niezwykły element dekoracyjny, który w łazience może zostać umiejscowiony jako tło w pobliżu lustra czy nad wanną. Dodatek mchu na ścianie będzie pięknie komponował się z wszelkimi drewnianymi bądź drewnopodobnymi elementami.

image

Jakie rośliny wybrać do łazienki? Przykłady do ciemnych i jasnych pomieszczeń

FOTO: Envato Elements

Gatunek mchu, który jest najlepszy w przypadku aranżacji łazienki to chrobotek reniferowy, zwany również mchem dekoracyjnym. Gotową w sklepie roślinę oczyszczono z naturalnych zabrudzeń, a także poddano procesowi stabilizacji, dzięki czemu nie wymaga ona dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Struktura mchu sprawia, że jest on idealnym rozwiązaniem dla pomieszczeń o dużej wilgotności, ale bez dostępu do światła. Możemy więc zazielenić w ten sposób także tę łazienkę, w której nie ma okna, a oświetlenie jest sztuczne.

Jakie rośliny do ciemnej łazienki?

W wielu łazienkach dostęp do światła słonecznego jest znacząco ograniczony. Nie oznacza to jednak, że w takim przypadku musimy całkowicie zrezygnować z roślin! Istnieje wiele gatunków, które doskonale poradzą sobie w takim środowisku. Przede wszystkim może to być paproć. Roślina ta w naturze rośnie w wilgotnych lasach, w których dostęp do naturalnego światła również jest mocno ograniczony. Dodatkowo paprocie intensywnie pochłaniają wilgoć, a więc nie będą wymagać aż tak częstego podlewania jak te, które znajdują się w innym miejscu domu.

Inną rośliną idealną do ciemnej łazienki jest bluszcz. Jego pnące liście bardzo lubią zacienione miejsca. Bluszcz jednak nie lubi zbyt wysokiej wilgotności powietrza – jeżeli więc stoi w łazience, powinniśmy zrezygnować z częstego podlewania. Wytwarzana podczas gorącej kąpieli para wodna w zupełności tej roślinie wystarczy!

image

Jakie rośliny wybrać do łazienki? Przykłady do ciemnych i jasnych pomieszczeń

FOTO: Envato Elements

Zamiokulkas zamiolistny także sprawdzi się w ciemnej łazience. Intensywne i bezpośrednie światło słoneczne wpływa na niego wręcz niekorzystnie. Jednak podobnie jak w przypadku bluszczu, nie należy go często podlewać, jeżeli znajduje się w wilgotnym pomieszczeniu. Rośliną lubiącą cień jest również sansewieria cylindryczna, chociaż poradzi sobie ona także i w jasnych miejscach. Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie, lecz musimy umieścić ją z dala od wanny czy prysznica, gdyż sansewieria nie jest przyzwyczajona do zbyt wilgotnego klimatu i zdecydowanie bardziej woli suszę.

W nieco większej, ale ciemnej łazience, możemy umieścić skrzydłokwiata. Najlepiej postawić go na podłodze, gdyż roślina ta może osiągnąć spore rozmiary. Jest ona wręcz stworzona do łazienki – uwielbia dużą wilgotność powietrza na tyle, że pomimo pary wodnej generowanej w tym pomieszczeniu może wymagać dodatkowego podlewania. Poza tym skrzydłokwiat oczyszcza powietrze, sprawdzi się więc także w sypialni.

Jakie rośliny do jasnej łazienki?

Jeżeli w naszej łazience znajduje się okno, mamy większy zakres możliwości w wyborze roślin doniczkowych. Dobrym wyborem będą osiągające niewielkie rozmiary fitonie. Ich liście wybarwiają się na piękne kolory, a ze względu na to, że ich naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne, świetnie sprawdzą się w ciepłej i wilgotnej łazience. Innym niewymagającym kwiatem jest zanokcica. To odmiana paproci, która nie potrzebuje aż tak dużo słońca oraz wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Jasne łazienkowe wnętrze ożywią również długie liście alokazji. Do pomieszczeń o dużym nasłonecznieniu można z powodzeniem wybrać też storczyki. Te uwielbiane przez wielu rośliny uwielbiają ciepło, więc nie będą się nadawały do zimnej łazienki. Naszą uwagę powinny zwrócić także inne kwiaty tropikalne, które występują w lasach równikowych.

Co zamiast kwiatów doniczkowych?

Łazienka to wnętrze, w którym możemy wykorzystać nietuzinkowe i nowoczesne rozwiązania. Pięknym elementem dekoracyjnym może w tym pomieszczeniu być również las w słoiku. To bardzo modny dodatek, który od kilku sezonów wybiera sporo osób.

Unikalnym rozwiązaniem dla osób lubiących rośliny, ale nie mających ręki do pielęgnacji będą suszone bukiety. Lawenda czy polne kwiaty wniosą do naszej łazienki niezwykłe aromaty, które stworzą przyjazną i komfortową atmosferę.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 22:34