Z tego artykułu dowiesz się:
Czym się różni petunia od surfinii?
Jak pielęgnować petunie i surfinie?
Domowe odżywki i nawozy do petunii i surfinii
Czym się różni petunia od surfinii?
Pielęgnacja roślin, również tych ozdobnych, staje się o wiele łatwiejsza, kiedy zapoznamy się z ich specyfikacją. Dopiero wtedy możemy bezpośrednio odpowiadać na potrzeby kwiatów i dostosowywać warunki pielęgnacji. Sytuacja rysuje się podobnie z petuniami oraz surfiniami, czym się różnią? Surfinia, znana również jako petunia kaskadowa, jest jedną z odmian petunii ogrodowej. Pomimo ich pokrewieństwa, bardzo łatwo rozróżnić je już po jednym spojrzeniu:
Petunie mają wzniesione łodygi, ich pędy są zdecydowanie krótsze, a podczas kwitnienia mają o wiele mniej kwiatów.
Surfinia: charakteryzuje się podłużnym i zwisającym pokrojem, przez co najlepiej prezentuje się w wiszącej donicy. Ich kwiaty są kielichowe i występują w wielu różnych kolorach.
Zobacz także: Dlaczego moja hortensja ogrodowa nie kwitnie? Podpowiadamy!
Jak pielęgnować petunie i surfinie?
Potrzeby pielęgnacyjne petunii oraz surfinii są analogiczne, a różnice w tym przypadku są niewielkie. Obie rośliny rosną szczęśliwe i kwitną bujnie, kiedy zapewnimy im stanowisko nasłonecznione i, w miarę możliwości, wysoką temperaturę. Ziemia pod roślinami powinna być cały czas wilgotna, regularne podlewanie jest konieczne. Wraz z zapewnieniem optymalnego stopnia wilgoci, w dnie doniczek warto zrobić otwory, które pozwolą regulować przepuszczalność. Zarówno petunia, jak i surfinia, do prawidłowego wzrostu, potrzebują żyznej, próchniczej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Z powodu ich rozbudowanego systemu korzeniowego, kwiaty te powinny być sadzone z zachowaniem odpowiednich odstępów.
Domowe odżywki i nawozy do petunii i surfinii
Przez ostatnie kilka lat możemy zaobserwować, że ogrodnicy, zarówno profesjonalni, jak i hobbyści, odwracają się od gotowych mieszanek nawozów na rzecz tych naturalnych, przygotowywanych w zaciszu własnego domu. Poniżej przedstawiamy listę odżywek, które sprawią, że petunie i surfinie odżyją i pięknie zakwitną:
- Nawóz z banana: kroimy bardzo dojrzałego banana (razem ze skórką), przekładamy do słoika i zalewamy gorącą wodą. Po dwóch dniach odcedzamy.
- Nawóz z kwasku cytrynowego: w 10 litrach wody rozpuszczamy 10 g kwasku cytrynowego.
- Nawóz z drożdży: rozkruszoną kostkę drożdży umieszczamy w wiadrze z 10 litrami ciepłej wody i dokładnie mieszamy. Najlepiej sprawdzi się deszczówka.
- Nawóz z fusów po kawie: fusy zalewamy wodą i odstawiamy na kilka godzin, a następnie dokładnie mielimy i ponownie zalewamy gorącą wodą. Po ostygnięciu mieszanka jest gotowa do wykorzystania.
- Nawóz z liści laurowych: liście laurowe zalewamy przegotowana wodą i odstawiamy na kilka dni, a następnie przecedzamy.
fot. envato elements