Z tego artykułu dowiesz się:
- Co i kiedy pyli?
- Najlepsze rośliny ogrodowe dla alergików
- Jakich roślin powinni unikać w swoich ogrodach alergicy?
Co i kiedy pyli?
Najlepszym przyjacielem osób zmagających się z alergiami wziewnymi oraz katarem siennym powinien stać się kalendarz pylenia. Zawiera on informacje dotyczące obecności poszczególnych pyłków i zarodników grzybów mikroskopowych w atmosferze. Dzięki niemu możemy bezpieczniej planować aktywności na świeżym powietrzu, bez obaw o nasilenie objawów. Taki kalendarz można odnaleźć na stronie Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych oraz (kiedy potrzebujemy informacji o lokalnym natężeniu pyłków) na stronach kilku ośrodków akademickich w Polsce: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Przeczytaj także: Jakie rośliny pylą w maju?
Najlepsze rośliny dla alergików
Jeśli zmagasz się z alergiami sezonowymi i planujesz założenie lub powiększenie swojego ogrodu, zwróć uwagę na rodzaj wybieranych roślin. Szerokim łukiem omijaj krzewy oraz drzewa wiatropylne. Zamiast nich możesz wybrać te owadopylne i bez obaw sadzić je na rabatach, balkonach oraz tarasach:
- azalie,
- werbeny,
- niezapominajki,
- irysy,
- niecierpki,
- floksy,
- bratki,
- piwonie,
- glicynie,
- magnolie,
- berberysy.
Podczas zazieleniania fasad, warto zdecydować się na:
- bluszcz pospolity
- winobluszcz pięciolistkowy.
Jeśli jednak marzysz o ogrodzie wypełnionym krzewami, zwróć uwagę na:
- bukszpan,
- głóg,
- forsycje,
- pigwowce
- derenie.
Przeczytaj także: Tego środka owadobójczego już nie użyjesz w swoim ogrodzie! Czym zastąpić Mospilan?
Jakich roślin powinni unikać w swoich ogrodach alergicy?
Największym problemem dla osób z alergiami wziewnymi są rośliny wiatropylne, a więc te, które nie są zapylane przez owady. Ich pyłki utrzymują się w powietrzu jeszcze długo po okresie największego nasilenia. Na jakie drzewa, krzewy i kwiaty należy uważać?
- brzozy,
- olchy,
- leszczyny,
- topole,
- wierzby,
- lipy,
- jesiony,
- cyprysiki,
- cynie,
- astry,
- chryzantemy,
- słoneczniki,
- stokrotki,
- złocienie,
- nagietki.
Silnie pylące są również trawy, których niekiedy nie można całkowicie wyeliminować z ogrodu. W przypadku silnych reakcji alergicznych warto jednak pokusić się o zamianę niektórych skwerów zielonych korą, kostką kamieniami ozdobnymi lub żwirem. Podczas wybierania roślin zwróć szczególną uwagę, na co jesteś uczulony. Jeśli oprócz alergii wziewnych, zmagasz się również z uczuleniem na osy, pszczoły lub szerszenie, ostrożnie wybieraj drzewa owocowe, gdyż niektóre z nich szczególnie przyciągają te owady.
Przeczytaj także: Alergia na jad pszczoły: jak ją wykryć i wyleczyć? Jak postępować po użądleniu?
Julita Semrau
fot. envato elements