StoryEditor

Prace ogrodowe w maju: co, jak i kiedy zrobić w ogrodzie?

03.05.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau
Ciepłe promienie słońca i delikatny wiatr zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz. Dobrze się składa, ponieważ maj to również czas, kiedy prace w ogrodzie powinny ruszyć pełną parą. Przed nami kolejne wysadzania, sianie, pielęgnacja trawnika oraz kompostowanie. Co dokładnie należy zrobić?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak zadbać o rośliny ozdobne w maju?

Chociaż maj to czas ciągłych zmian pogodowych, przy odrobinie uwagi możemy zaczynać powolne sadzenie drzew, pnączy, krzewów oraz bylin, które do tej pory hodowane były w pojemnikach. Pamiętajmy jednak, aby, w razie nadchodzących przymrozków lub spadków temperatur, nadal okrywać nasze rośliny. Doskonale nadają się do tego agrowłóknina oraz kora sosnowa. Rośliny, które posadziliśmy wcześniej, najprawdopodobniej wymagają już ścięcia ich przekwitniętych części. Pod tym kątem sprawdzamy więc migdałowce, wierzby wczesne, forsycje i tawuły. Oprócz tego ważne jest także ogólne odchwaszczenie.

W połowie maja, po zimnej Zośce (15 maja), a więc kiedy ryzyko nagłych załamań atmosferycznych spadnie, możemy sadzić rośliny jednoroczne na balkonach oraz tarasach. Do takich kwiatów należą: niecierpek, petunie, żeniszki, uczep, begonie, fuksje i pelargonie. To również doskonały czas na sadzenie ziół do pojemników!

W tym miesiącu naszej uwagi wymagają również żywopłoty, które po zimowaniu powinny wchodzić w okres gwałtownego wzrostu. Aby nasze rośliny zagęścić oraz odżywić, musimy wykonać ich mocne przycinanie. Sekator, którego używamy, musi być czysty (bez rdzy) oraz dobrze naostrzony, tak, aby nie uszkodził i nie zmiażdżył pędów.

Przeczytaj także: Niezbędnik ogrodnika. Jakie narzędzia warto mieć i jak o nie dbać?

Jak zadbać o sad i warzywnik w maju?

W maju czeka nas dużo pracy również w sadach oraz warzywnikach. To czas, kiedy stopniowo należy przygotować grządki pod siew. Przeprowadzamy więc regularne pielenie, nawadnianie i nawożenie. Aby dostarczyć glebie odpowiednią mieszankę wartości odżywczych oraz minerałów, możemy wykorzystać zmieszany z ziemią kompost, obornik lub gotowy nawóz.

W drugiej połowie maja (po 15 maja), kiedy mamy większą pewność ustabilizowanych temperatur, możemy rozpocząć wysiew do gruntu nasion słoneczników, kukurydzy, cukinii, dyni, pietruszki, rukoli i ogórków. Aby jednak przygotować rośliny do tej nagłej zmiany, należy je zahartować, a więc co najmniej przez tydzień wystawiać je na zewnątrz za dnia, a nocą chować z powrotem.
Przeczytaj także: O jakiej porze dnia najlepiej podlewać rośliny w ogrodzie?

W tym czasie zasadzone już drzewka i krzewy owocowe należy intensywnie oraz regularnie podlewać i zasilać kompostem. Jeśli po obserwacji pogody boimy się, że rośliny mogą zmarznąć, należy je wyściółkować, na przykład korą sosnową. Połowa miesiąca również doskonały czas na sadzenie iglaków, azalii i rododendronów, które do tej pory rosły w pojemnikach. 

Jak zadbać o trawnik w maju?

Maj to czas intensywnego wzrostu naszego trawnika. Kiedy chcemy więc, aby pozostał on bujny, zielony i swoim wyglądem przypominał równy dywan, ważne jest jego regularne koszenie. Zabieg ten wykonujemy co najmniej raz w tygodniu. Pamiętajmy jednak, aby ostrza kosiarki były zawsze czyste, odrdzewione i naostrzone! Tak przycięty trawnik wymaga również od nas odchwaszczenia, gdyż to właśnie z tymi niepożądanymi roślinami trawa walczy o wartości odżywcze, które należy regularnie uzupełniać. Doskonale sprawdzą się do tego gotowe mieszanki.

​Przeczytaj także: Skuteczne sposoby na pozbycie się mleczy polnych z trawnika

Julita Semrau

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. wrzesień 2024 01:49