StoryEditorW ogrodzie...

Nie taka „zimna Zośka” straszna, jak ją malują!

06.05.2024., 10:19h
Julita SemrauJulita Semrau
Zimna Zośka i jej przewrotne humory potrafią popsuć plany nawet najlepszym ogrodnikom. Już teraz dowiedz się, czego unikać i co zrobić, żeby jak najlepiej ograniczyć straty w swoich uprawach.

Czym i kiedy jest zimna Zośka?

Maj jest jednym z najbardziej przewrotnych miesięcy w całym roku kalendarzowym. Zachwyca nas ciepłymi promieniami słońca, umiarkowanym wietrzykiem i coraz wyższymi temperaturami. Spragnieni ciepła po długiej zimie dajemy się nabrać na ten podstęp i czujemy się zaskoczeni, kiedy nagle, w połowie miesiąca nas i nasze rośliny atakuje nagłe załamanie pogody. Długoletnie obserwacje atmosferyczne podają, że występuje ono co roku o mniej więcej tej samej porze — przed imieninami Zofii, a więc 15 maja. Zgodnie z potocznym rozumieniem, po tym dniu nie powinny już się pojawiać przymrozki.

Czytaj także: Jak sadzić pomidory do gruntu. 

Chociaż zimną Zośkę traktuje się niekiedy jako przesąd lub ciekawostkę, badania wskazują trend, według którego największe prawdopodobieństwo nagłego spadku temperatur występuje między 10 a 17 maja, kiedy nad Europę Środkową napływa powietrze polarne. Aby więc ograniczyć straty w ogrodzie, związane z załamaniem pogody, warto wstrzymać się od wykonywania niektórych prac.

Jakich prac ogrodowych nie wykonywać przed zimną Zośką?

Popularne przysłowie mówi, że “przezorny zawsze ubezpieczony”. Aby zapewnić naszym uprawom stabilny i niezakłócony nagłymi załamaniami pogodowymi rozwój, przed 15 maja należy wstrzymać się z wysadzeniem roślin ciepłolubnych i wrażliwych na przymrozki. Do takich należą nieodporne na zimno kwiaty jednoroczne: begonia stale kwitnąca, cynia, gazania lśniąca, szałwia, słonecznik, aksamitka oraz nasturcja. Wrażliwe na niskie temperatury są również niektóre rośliny cebulowe: jaskry, frezje, mieczyki. Przed 15 maja nie warto również wysadzać do gruntu roślin wrażliwych na mróz, jak pomidory, papryka i ogórki.

image
Sąsiedztwo roślin

Uprawa współrzędna, czyli jakie rośliny sadzić koło siebie?

Pierwsza połowa maja to czas, kiedy warto obserwować pogodę, niezależnie od tego, czy wierzymy w istnienie zimnej Zośki: w razie zapowiadających się przymrozków, należy przykryć delikatniejsze rośliny, na przykład agrowłókniną lub korą. Uchroni je to przed uszkodzeniami, których niekiedy nie da się już naprawić.

Inne ważne dla ogrodników daty:

15 dzień maja to nie jedyna data, którą warto zatrzymać w pamięci. W obiegowej świadomości osób zajmujących się uprawą roślin funkcjonuje również “trzech ogrodników”. Jest to Pankracy (12 maja), Serwacy (13 maja) oraz Bonifacy (14 maja), których dni imienin mają wyznaczać największe natężenie przymrozków.

fot. envato elements 

oprac. Julita Semrau

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. maj 2024 10:28