StoryEditorOgórki gruntowe

Wygląd ogórków podpowiada, czy roślina jest zdrowa! Na co zwrócić uwagę?

09.08.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Tzatziki, mizeria, sałatki i przetwory: to nadal nie wszystkie sposoby wykorzystania ogórków gruntowych, które posiadają ogrom witamin i ważnych składników odżywczych. Są setki powodów, dla których warto samodzielnie uprawiać ogórki w ogrodzie. Sprawdź, co może oznaczać zdeformowany wygląd warzyw i jak poprawnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, aby zbiory były okazałe!

Z tego artykułu dowiesz się:

Co wygląd rośliny mówi nam o jej stanie zdrowia?

Rozpoznawanie nieprawidłowości w pielęgnacji roślin zdaje się łatwe, kiedy mówimy o zasuszonych lub zwiędłych liściach. Kłopoty mogą zacząć się wtedy, gdy mówimy o niedoborach i nadmiarach składników mineralnych. Czego możemy dowiedzieć się o składzie chemicznych podłoża na podstawie wyglądu liści ogórków gruntowych?

  • Niedobór azotu objawia się w żółtych liściach rośliny, która nie produkuje ani nowych listków, ani młodych pędów.
  • Niedobór potasu może występować wtedy, gdy zauważymy, że liście rośliny są żółte tylko na brzegach, natomiast młode liście wyrastają coraz mniejsze i karłowate.
  • Niedobór fosforu objawia się w liściach, które przybierają fioletowy odcień.

Przeczytaj także: Chore ogórki zagrażają innym roślinom? Sprawdź już teraz!

Co oznacza kształt ogórków?

Tak jak kształt, wielkości i kolor liści ogórków gruntowych podpowiada nam o samopoczuciu rośliny, tak również proporcje samych owoców mogą nam podpowiedzieć, czy pielęgnujemy warzywa prawidłowo.

  • Niedobór wapnia: ogórek jest grubszy przy nasadzie i chudszy na końcu lub mocno zagięty.
  • Za zimna woda, skoki temperatury, niedobory żelaza: ogórek ma kształt klepsydry lub jest bardzo skręcony.
  • Niedobór potasu: ogórek jest wąski od szypułki, a bliżej końca się rozszerza lub przypomina gruszkę.
  • Niedobór azotu: ogórek jest pękaty od strony ogonka oraz mniejszy niż powinien.

Przeczytaj także: Co zrobić, kiedy liście ogórków żółkną? Sprawdź!

Zabiegi pielęgnacyjne ogórków gruntowych

Chociaż ogórki nie są najbardziej wymagającym warzywem, które możemy uprawiać w naszym ogrodzie, wciąż wymagają od nas uwagi oraz określonych zabiegów pielęgnacyjnych, które utrzymają roślinę w dobrym stanie. Wykonując je regularnie, jesteśmy w stanie zapobiegać wszelkim chorobom i przewidywać, czego mogą potrzebować w danym momencie. Dodatkowo warto pamiętać, aby zabiegi te dostosowywać do wymagań odmiany oraz panujących warunków atmosferycznych.

  • Nawożenie: dla utrzymania prawidłowego rozwoju ogórków gruntowych, ważne jest regularne uzupełnianie określonych składników mineralnych, między innymi azotu i potasu. Dobrze sprawdzą się odżywki z dodatkiem mocznika, gnojówka z pokrzywy i kurzego obornika.
  • Podlewanie: nawadnianie roślin powinno być nie tylko regularne, ale również uzależnione od pogody. W ciepłe, wiosenne dni, podlewanie wykonujemy raz na dwa dni. Kiedy jednak nadchodzą susze i upały, ogórki potrzebują wody nawet dwa razy dziennie.
  • Ściółkowanie: rozkładanie warstwy agrowłókniny, słomy, siana lub skoszonej trawy jest doskonałym sposobem utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności gleby i zapobiegania parowaniu wody.
  • Stanowisko: ogórki gruntowe, do prawidłowego rozwoju i owocowania, potrzebują stanowiska nasłonecznionego oraz próchniczej i przepuszczalnej gleby.

Przeczytaj także: Ogórki kiszone i małosolne na 3 ciekawe sposoby

 

Julita Semrau

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. wrzesień 2024 06:43