StoryEditorBądź eko!

Jaka kara grozi za złą segregację śmieci? Jak uniknąć kosztownego błędu?

16.02.2023., 17:00h
Segregacja śmieci dotyczy każdego z nas. Tak przynajmniej możemy zniwelować katastrofalne skutki zaśmiecania naszej planety. Warto dokładnie zaznajomić się z zasadami prawidłowego segregowania odpadów, nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim, by działać zgodnie z nurtem proekologicznym.

Od 1 stycznia 2021 roku każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. W Polsce obowiązuje system segregacji odpadów (JSSO), w ramach którego odpady komunalne zbiera się w podziale na pięć głównych frakcji:

 • papier (kolor niebieski),
 • metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty),
 • szkło (kolor zielony),
 • bio (kolor brązowy),
 • zmieszane/resztkowe (kolor czarny).

W niektórych gminach szkło zbierane jest w podziale na kolory:

 • szkło bezbarwne (kolor biały)
 • szkło kolorowe (kolor zielony).

Do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych powinny trafiać, m.in. baterie, zużyty sprzęt elektroniczny, popiół, przeterminowane leki, odpady wielkogabarytowe i budowlane.

358 kg śmieci na jednego mieszkańca!

Według raportu przedstawionego przez Główny Urząd Statystyczny na temat ochrony środowiska w Polsce, wynika, że w 2021 roku wygenerowano w naszym kraju aż 13,7 mln ton odpadów komunalnych. Na jednego mieszkańca przypadało średnio 358 kg śmieci, o 16 kg więcej w porównaniu z rokiem 2020. To całkiem sporo. Tym bardziej powinniśmy wykazać się odpowiedzialnością i wrażliwością na ochronę środowiska, w którym żyjemy. Dzięki segregacji zmniejszamy szkodliwy wpływ odpadów nie tylko na otoczenie, ale także na zdrowie człowieka i zwierząt.

Jak segregować śmieci – wskazówki 

Segregacja śmieci tylko z pozoru jest łatwa. Podczas gdy większość produktów łatwo jest zaklasyfikować do odpowiedniego kosza, istnieje sporo odpadów, które mogą wprawić w zakłopotanie. Najlepiej powiesić infografikę przedstawiającą zasady sortowania poszczególnych odpadów w widocznym miejscu i systematycznie przyswajać sobie te reguły. Jak segregować odpady poprawnie? 

Jajka – skorupkę zawsze wyrzucamy do bio, jednak zepsute żółtko i białko – do zmieszanych.

Torebki po herbacie – etykietka do kosza na papier, sznurek do zmieszanych, a saszetka – do bio, cała torebka – do odpadów zmieszanych

Szkło żaroodporne i ceramikę wyrzucamy do pojemników na odpady zmieszane. 

Butelki i słoiki po żywności trafiają do pojemnika na opakowania szklane. Nie myjemy ich.

image

Jak segregować śmieci – wskazówki 

FOTO: Envato Elements

Kartony po mleku – metale oraz tworzywa sztuczne.

Styropian – zatłuszczony i zabrudzony styropian, na którym jedzono posiłek trafia do zmieszanych, styropianowa tacka na warzywa – do żółtego pojemnika.

Ręczniki papierowe – do czarnego pojemnika. 

Tekstylia i ubrania zaliczamy do odpadów zmieszanych.

Węglowe filtry do wody nadają się do odpadów zmieszanych.

Opakowania po kosmetykach (szamponach w plastikowych butelkach, kremach w tubce) wrzucamy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Nie trzeba ich myć.

Pojemniki pod ciśnieniem, np. puszki po dezodorantach czy lakierach powinny trafić do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów lub Mobilnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Olej, oliwa – plastikowa butelka po oleju lub oliwie powinna trafić do kontenera na metale i tworzywa sztuczne (nie trzeba jej myć), natomiast pustą szklaną butelkę po oliwie/oleju wyrzucamy do szkła bez uprzedniego mycia.

image
Elektrośmieci

Źle wyrzucisz telewizor czy żelazko, dostaniesz nawet 5 tys. złotych kary

Czego nie należy wyrzucać na kompost:

 • odpadów odzwierzęcych (kości czy tłuszczu), resztek wędlin i mięsa, karmy dla zwierząt,
 • zainfekowanych roślin lub ich części,
 • leków,
 • odchodów domowych zwierząt,
 • popiołów,
 • części roślin zanieczyszczonych ziemią, żwirem lub kamieniami. 

Do pojemnika na odpady bio powinny trafiać: resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, warzywne i owocowe obierki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny.

Kary za złe segregowanie śmieci

Obowiązek segregacji śmieci w Polsce nakłada na obywateli jasno określone powinności. Ile wynosi kara za niesegregowanie śmieci? To zależy od cen ich utylizacji i danej gminy. Może wynieść od dwukrotnie do nawet czterokrotnie wyższej stawki za odpady zbierane selektywnie. Straż miejska może ukarać mandatem nawet do 500 zł za brak opłat lub brak segregacji odpadów.

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 01:42