StoryEditorPorządki w domu

Pranie pościeli, ręczników i koców: co trzeba wiedzieć?

Domowe tekstylia, takie jak ręczniki, pościel czy koce, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by spełniały swoje funkcje a przy tym zachowały świeżość i ładny wygląd. Jak o nie zadbać, by nie zniszczyć? W jaki sposób prać każdy z tych typów tkanin?

Jak często trzeba prać pościel? 

Podczas snu nasze ciała wydzielają różne substancje, w tym również pot, który wsiąka w pościel. W związku z tym poszewki należy regularnie wymieniać i prać. Najlepiej robić to raz na 1-2 tygodnie. Zimą pościel można użytkować dłużej, latem, zwłaszcza podczas upałów, warto wymieniać ją częściej. Alergicy, osoby z dolegliwościami skórnymi oraz posiadacze zwierząt domowych powinni szczególnie troszczyć się o czystość swoich poszewek. Zaleca się, by wymieniali je co tydzień. 

W jakiej temperaturze prać pościel? 

Bardzo ważne dla dbania o pościel jest dobranie odpowiedniej temperatury prania. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się nawet silnych zabrudzeń, a także bakterii i roztoczy. Większość poszewek należy prać w temperaturze co najmniej 60 stopni. W ten sposób potraktować można na przykład pościel z materiałów takich jak: 

  • bawełna, 
  • bawełna renforce, 
  • satyna, 
  • dżersej, 
  • kora, 
  • mikrofaza. 

Poszewki z delikatniejszych materiałów mogą nie znieść dobrze temperatury 60 stopni i większej. Wówczas lepiej zastosować program z temperaturą 30-40 stopni. W ten sposób należy prać na przykład pościel wykonaną z: 

  • kaszmiru, 
  • atłasu, 
  • lnu. 

Przed nastawieniem prania warto sprawdzić metki i upewnić się, jakie zalecenia co do temperatury i programu w pralce ma producent pościeli. 

image
FOTO: Envato Elements

Czy warto wietrzyć pościel? 

Oprócz regularnego prania, pościel warto także wietrzyć, najlepiej co kilka dni. Gdy aura na dworze jest sprzyjająca, możemy wystawić na zewnątrz pościel właściwie z każdego materiału. Szczególnie zaleca się wietrzenie poszewek z wełny i kaszmiru, jednak posłuży ono także zwykłej bawełnie. Dzięki wietrzeniu pozbędziemy się bakterii i roztoczy a pościel będzie przyjemnie świeża. 

Przeczytaj także: Wypróbuj te triki na pachnące łóżko i śpij po królewsku 

Jak prać poduszki? Dodaj ten jeden produkt 

Dbając o czystość pościeli, warto mieć na uwadze przede wszystkim poduszki, bo to one każdej nocy stykają się bezpośrednio ze skórą naszej twarzy i głowy. Większość poduszek można prać w pralce, jednak zanim to zrobimy, należy sprawdzić metki i zalecenia producenta. Najlepiej prać poduszki (np. popularne jaśki) po dwie. Do bębna można dodać kilka piłeczek tenisowych, które zadbają o to, by wypełnienie się nie pozbijało. 

Przeczytaj także: Puchowa kurtka na zimę: jak o nią dbać i prać w domu? 

Do prania poduszek wystarczy zwykły proszek. Dobrze jednak wlać do bębna dodatkowo szklankę octu lub szklankę sody oczyszczonej i 2 łyżki boraksu. 

Jak prać koc w pralce? 

Ulubiony ciepły i miękki koc to dla wielu osób nieodłączny towarzysz jesiennych i zimowych wieczorów. Nawet jeżeli nie widzimy na nim plam, warto go prać mniej więcej raz na miesiąc. Można to zrobić w pralce. Jak zwykle podstawą powinny być dla nas informacje na metce produktu, z której dowiemy się między innymi jaką temperaturę czy typ detergentu zastosować. Większość koców ze sztucznych włókien, takich jak polar czy akryl, należy prać w niskiej temperaturze (30-40 stopni) z dodatkiem płynu do delikatnych tkanin lub żelu. Takie koce można także wirować, jednak niezbyt intensywnie. Jeżeli zależy nam na zachowaniu puchatego, miękkiego włosia, po wysuszeniu pledu warto przeczesać go miękką szczotką. 

Pranie ręczników - co trzeba wiedzieć? 

Ręczniki to kolejne tekstylia, które wymagają wyjątkowej troski, zwłaszcza jeżeli chcemy, by zachowały kolor i fakturę. Nie należy prać ich w bardzo wysokiej temperaturze – wystarczy 40-60 stopni, w zależności od materiału, z jakiego wykonano ręcznik. Najlepiej włożyć ręczniki do pralki oddzielnie, by miały w bębnie dużo miejsca. Zaleca się także rezygnację z płynu zmiękczającego - można zastąpić go octem i kilkoma kroplami ulubionego olejku zapachowego. Ręczniki po praniu powinny dobrze wyschnąć, warto je też uprasować - w ten sposób pozbędziemy się ocalałych po praniu alergenów, roztoczy, bakterii czy zarodków pleśni. 

Więcej na temat prania ręczników przeczytasz w naszym artykule: Jak prać ręczniki, aby były miękkie i nie straciły chłonności? 

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 18:19