StoryEditorKomedia polska

Powstaje nowa wersja filmu "Sami swoi". Kto zagra Kargula i Pawlaka?

13.04.2023., 18:00h
„Sami swoi” to jedna z najpopularniejszych polskich komedii. Zyskała już miano kultowej. Wiadomość o tym, że ruszyły zdjęcia wprawiły jej fanów w osłupienie. Czy możliwe jest odtworzenie tamtych realiów i gra aktorska na poziomie pierwowzoru?

Będzie to prequel, czyli film opowiadający o wydarzeniach wcześniejszych niż te, które znamy z pierwszej wersji komedii. Zazwyczaj prequele powstają później niż oryginalne produkcje, najczęściej po to, aby wyjaśnić najważniejsze wątki i przybliżyć historie głównych bohaterów. Dzięki temu widz może lepiej zrozumieć swoje ulubione filmowe postacie. W tym wypadku ma to być opowieść o losach Kargulów i Pawlaków zanim przenieśli się na Ziemie Odzyskane.

Prequel „Sami swoi” – Artur Żmijewski 

Wielką niespodzianką jest osoba reżysera. W tej roli – niestandardowo ma wystąpić Artur Żmijewski znany z kreacji księdza-detektywa w serialu „Ojciec Mateusz”. To będzie jego debiut reżyserski w kategorii: film pełnometrażowy. Wcześniej aktor Żmijewski wyreżyserował kilka odcinków serialu „Ojciec Mateusz” oraz "Na dobre i na złe".

„Sami swoi” – pierwszy klaps

Jak donosi serwis naekranie.pl zdjęcia ruszyły już w lutym na Kielecczyźnie, w Parku Etnograficznym w Tokarni. Tam powstały filmowe Krużewniki, czyli wieś Kargula i Pawlaka.

Kto zagra Kargula i Pawlaka?

Największe spekulacje dotyczą roli skłóconych bohaterów. Wiele osób powątpiewa w fakt, że uda się dorównać ich bezbłędnym kreacjom. Przypomnijmy, filmowych antagonistów zagrał Władysław Hańcza i Wacław Kowalski.  Z pierwszych informacji wynika, że w filmie zobaczymy śmietankę aktorską. Znani i lubiani aktorzy zagrają krewnych Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula. Nie podano jeszcze oficjalnych informacji, komu przypadną główne role. "Super Express" ustalił, że Zbigniew Zamachowski wcieli się w postać Pawlaka, a Mirosław Baka – Kargula. W obsadzie znaleźli się także: Anna Dymna, Wojciech Malajkat, Adam Ferency, Paulina Gałązka. Film ma trafić do kin prawdopodobnie w przyszłym roku.

Sami swoi – kultowa komedia

W produkcji z 1967 roku w Kazimierza Pawlaka wcielił się Wacław Kowalski, a w Władysława Kargula – Władysław Hańcza. Film „Sami swoi" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego przedstawia losy Kargulów i Pawlaków. Kontynuację stanowią kolejne części: "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". W tamtym czasie zdjęcia do filmu realizowano w Dobrzykowicach, Lubomierzu, Czernicy Wrocławskiej oraz Strzeblowie. Komedia przedstawia losy dwóch zwaśnionych rodzin, Kargulów i Pawlaków. Zarzewiem konfliktu jest krowa Kargula, która weszła Pawlakom na ich łąkę i ziemia, którą Kargul zaorał o 3 palce za daleko. Te zdarzenia były przyczyną pożaru, rozlewu krwi i ucieczki Jaśka Pawlaka do Ameryki. 

image
Polskie kino

Współczesne filmy polskie rozgrywające się na wsi

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: Super Espress, naekranie.pl

Fot. SAMI SWOI/MATERIAŁY FILMOWE DYSTRYBUTORA

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 13:11