StoryEditorCzyste auto

Auto, że mucha nie siada? Oto domowe sposoby na czysty samochód

29.07.2023., 11:00h
Korzystając z samochodu, narażamy go na zabrudzenia. Warto zadbać o jego czystość, bo dzięki temu nie tylko będzie ładnie się prezentował, ale zapewni nam komfort. Poznaj domowe sposoby na sprzątanie auta!

Dbając o samochód, zadbasz o swój komfort

W Polsce w 2022 roku było zarejestrowanych 26,675 miliona samochodów – tak wynika z danych CEPiK. Jest to często wybierany przez nas środek transportu, szczególnie na wsiach, gdzie autobusy jeżdżą kilka razy na godzinę lub nie ma ich wcale, a nie każdy dystans możemy pokonać pieszo czy na rowerze. Z samochodów korzystamy na co dzień i spędzamy w nich wiele czasu. Z tego powodu warto zadbać o ich czystość, tak samo jak dbamy o nią w naszych domach. Wpłynie to nie tylko na ich wygląd, ale również na nasz komfort.

Czyste auto niech się błyszczy

O nieskazitelną czystość karoserii możemy zadbać dzięki coraz częściej powstającym samoobsługowym myjniom samochodowym. Nie każdy jednak ma taką myjnię w pobliżu, a często nie opłaca się zużywać paliwa na dojazd. Ponadto, na wsiach stosunkowo często musimy myć karoserię, gdy poruszamy się po lokalnych polnych drogach. Na szczęście możemy dobrze wyczyścić samochód także na swoim podjeździe.

image

Czyste auto

FOTO: Envato Elements

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każdy preparat, który stosujemy w domach, nadaje się do czyszczenia karoserii. Szczególnie niekorzystny dla lakierowanych powierzchni jest ocet, gdyż przyspiesza korozję. Wystrzegajmy się go w składzie środków, których mamy zamiar użyć. Płyny do podłóg i glazur, mleczka czyszczące i inne detergenty, z których na co dzień korzystamy w domu, są zazwyczaj „ostrzejsze” niż preparaty przeznaczone do samochodów – np. płyn do zmywania naczyń może sprawić, że lakier będzie matowieć. Dobre natomiast są płyny do mycia szyb. Musimy też uważać na materiał, którym będziemy czyścić karoserię. Szorstkie tkaniny mogą ją porysować.

Liczy się także wnętrze

Karoseria brudzi się od pyłu czy błota. Nie mniej narażone na zabrudzenie jest wnętrze naszego samochodu. W czasie jazdy często jemy i pijemy, butami wnosimy brud i wodę, nie da się uciec przed kurzem i roztoczami. Podstawą czyszczenia wnętrza samochodu powinno być regularne odkurzanie, przynajmniej dwa razy w miesiącu. Odkurzacz domowy będzie do tego jak najbardziej odpowiedni, szczególnie gdy posiada wiele końcówek, pozwalających na dotarcie do najwęższych zakamarków. Przed rozpoczęciem odkurzania należy wynieś dywaniki. Te z weluru wyczyśćmy na mokro, a do tych gumowych użyjmy proszku do prania. Zanim włożymy je z powrotem, niech dobrze wyschną. Przy czyszczeniu siedzeń, pamiętajmy o zagłówkach i oparciach, nie bójmy się ich przesuwać.

Domowe sposoby – mycie auta

Najgorsza w sprzątaniu samochodu może być walka z plamami. Ocet dodany do wody może pomóc z pozbyciem się plam po różnych napojach, w tym nawet po kawie czy herbacie. Soda, pozostawiona na kilka godzin i później wciągnięta odkurzaczem, gruntownie wyczyści powierzchnię. Talk poradzi sobie z tłustymi plamami – warto pozostawić go na 15 minut i odkurzyć. Na ten rodzaj plam dobrze się sprawdzi też kwasek cytrynowy. Płyn do mycia naczyń ma w tym przypadku działanie uniwersalne. Sok z cytryny, dodany do wody, zwalczy bakterie i roztocza. Aceton, znajdujący się np. w zmywaczu do paznokci, usunie ślady po długopisie.

image
Uważaj na mandat!

Mycie auta na własnej posesji: kiedy nie wolno tego robić?

Podczas używania tych środków pamiętaj o ostrożności – nie chcemy przetarć ani odbarwień. Trzeba działać delikatnie. Przy czyszczeniu plastikowych elementów możemy skorzystać z tego, co mamy w domu, m.in. z mokrych ściereczek do kurzu. Skuteczne są również ściereczki z mikrofibry. Oczywiście, zawsze możemy skorzystać z preparatów dedykowanych samochodom: płynów, pianek do czyszczenia, sprejów, odżywek i balsamów.

Nie tylko „choinka” – zapach w aucie

Dbanie o czystość w samochodzie uratuje nas od nieprzyjemnych zapachów. W przestrzeni samochodowej, tak samo jak w domowej, sprawdzą się odświeżacze powietrza. Możemy użyć zawieszek zapachowych, sprzedawanych w sklepach, ale możemy stworzyć także własne – dzięki olejkom eterycznym.

Ciekawym sposobem na utrzymanie przyjemnego zapachu może być użycie ziaren kawy, jeśli lubimy ich zapach – wystarczy nasypać je do lnianego woreczka lub zwyczajnego kubka i zostawić w samochodzie. Ich aromat będzie intensywniejszy, jeżeli będą zmielone, jednak będzie krócej się utrzymywał. Aby zachować ładny zapach, musimy pamiętać o klimatyzacji. Należy ją odgrzybiać przynajmniej raz do roku. Dzięki odpowiednim środkom czyszczącym możemy to zrobić także w domu. Będzie to dobre także dla naszego zdrowia. Jeśli palimy papierosy w samochodzie, starajmy się go często wietrzyć i regularnie wysypywać z popielniczki popiół.

Teresa Karwacka

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 12:31