StoryEditorSezon na grilla

Jak skutecznie wyczyścić grilla? Przygotuj się na sezon!

22.04.2024., 16:08h
Przypalony tłuszcz na ruszcie nie zachęca do konsumpcji. Na szczęście, są sposoby na to, aby grill wyglądał jak nowy. Wypucowanie sprzętu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia!

Grill powinien być czyszczony na bieżąco, po każdym użyciu. W ten sposób unikniemy brudu, który jest bardzo trudny do usunięcia. Czasami niewyczyszczony grill ląduje na długie miesiące w szopie i o zgrozo przypominamy sobie o nim wraz z nadejściem cieplejszych dni. Wtedy czyszczenie rusztu może przyprawić o zawrót głowy.

image
Sezon grillowy

Ten prosty trik sprawi, że kaszanka nie pęknie na grillu! Poznaj wskazówki i usmaż idealną kaszankę

Czyszczenie grilla – co będzie potrzebne? 

Aby nie porysować powierzchni i nie zepsuć jej, warto stosować akcesoria, np. szczotki dedykowane tego typu urządzeniom. Odpowiednie artykuły zakupimy w sklepie ogrodniczym. Są to specjalne szczotki: z włosiem z palmy, z nylonowym włosiem, lodowe, skrobaki. Szczotki o większych rozmiarach pięknie wypucują większe strefy, te o mniejszych głowicach przydadzą się do brudnych zakamarków. Podczas całej „operacji” na pewno dobrze jest posiłkować się zwykłymi ściereczkami i gąbkami wprost z kuchni.

Czyszczenie grilla 

Grill najlepiej wyczyścić od razu po jego wygaszeniu, aby w trakcie następnego grillowania nie doszło do zwęglenia resztek pożywienia. To właśnie wtedy powstają szkodliwe związki chemiczne przenikające do przyrządzanych dań. Higiena to podstawa.

Czyszczenie grilla domowym sposobem

Oczywiście w sklepach specjalistycznych zakupimy detergenty przeznaczone do czyszczenia grilla. Jednak można skorzystać z zasobów kuchni i stworzyć autorską miksturę, która jest tańsza i bardziej ekologiczna. Nada się do tego celu niezastąpiona soda oczyszczona, cytryna, ocet czy sól.

Jak skutecznie wyczyścić grill węglowy?

W pierwszym kroku musimy usunąć pozostałości jedzenia. Czynność tę wykonujemy w momencie, gdy grill będzie jeszcze delikatnie ciepły. Dobrze jest połączyć w miseczce nieco płynu do mycia naczyń, ocet i wodę. Takim właśnie roztworem należy przetrzeć ruszt za pomocą szorstkiej gąbki. Kolejnym trikiem jest użycie... cebuli! Pocieramy połową warzywa brudną kratkę – w mig powinna być znowu czysta. Inną metodą jest wykonanie pasty z sody oczyszczonej i odrobiny wody – taką miksturę nakładamy na ruszt i szorujemy gąbką. Grilla wyczyścimy także za pomocą folii aluminiowej zwiniętej w kulkę – to sposób bez detergentów. Kulką ścieramy brud – powinno zadziałać.

Czyszczenie grilla elektrycznego

Grill elektryczny ma dość delikatną powłokę. Nie powinniśmy jej naruszyć. Po pierwsze, przed myciem odłączmy go od prądu. Po drugie, należy używać dedykowanej szpachelki kuchennej do powierzchni teflonowych. Po trzecie, tłuszcz ścieramy za pomocą delikatnej gąbki lub ręcznika papierowego.

Czyszczenie grilla gazowego

Po ostygnięciu sprzęt odłączamy od źródła gazu. W tym wypadku jest sporo pracy z wszystkimi elementami. Należy je zdjąć i umyć oddzielnie. Zabrudzenia z rusztu niwelujemy za pomocą szczotki, całość myjemy płynem do mycia naczyń z octem. Pozostałości wymiatamy delikatnie, aby nie zostały w zakamarkach. Tłusty ociekacz myjemy w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po każdym czyszczeniu grill gazowy można zaimpregnować specjalnym olejem.

Czyszczenie grilla – wskazówki:

  • ruszt z grilla węglowego można także posypać solą kuchenną, odczekać parę chwil i zacząć o szorować,
  • papka z sody oczyszczonej i wody można zostawić nawet na pół godziny, po tym czasie za pomocą gąbki usuwamy zabrudzenia i myjemy ruszt pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń,
  • można przygotować mieszankę octu i wody, w proporcji 2:1 – szmatkę nasączamy miksturą i przemywamy najbardziej newralgiczne miejsca, na koniec przecieramy ruszt sokiem z cytryny, by odświeżyć sprzęt.

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 08:22