StoryEditorSezonowe owoce

Jak rozpoznać słodkiego i dojrzałego arbuza? Znajdź owoc doskonały!

Arbuzy to jedne z najpopularniejszych letnich owoców: są pyszne i orzeźwiające. Kluczowe jest jednak to, by znaleźć arbuza, który będzie dojrzały, słodki i soczysty. Poznaj triki, które pozwolą ci rozpoznać taki owoc na pierwszy rzut oka!

Spis treści:

Jak należy przechowywać arbuza? 

W czasie upałów trudno oprzeć się arbuzom. Nie zawsze jednak udaje się zjeść je na raz, zwłaszcza jeżeli kupujemy całe owoce. Warto to robić, bowiem arbuza w całości można przechowywać dłużej niż tego już pokrojonego. Jeżeli owoc jest dojrzały, a skórka nienaruszona, możemy go trzymać w lodówce nawet 3 tygodnie! Inaczej jest jednak, gdy już go pokroimy. Wówczas arbuz nie powinien przebywać w lodówce dłużej niż 14 dni. Każdą część najlepiej owinąć folią aluminiową i odłożyć na osobną półkę. Arbuzy szybko absorbują zapachy, więc jeżeli masz w lodówce coś aromatycznego, postaw to z dala od owocu! 

Przeczytaj także: Przechowywanie warzyw i owoców w upały – poznaj kuchenne triki!

Okrągły czy podłużny: jakiego arbuza wybrać? 

W lecie w sklepach znajdziemy całe kartony arbuzów. Skąd wiedzieć, którego wybrać? Warto zacząć od zwrócenia uwagi na kształt. Najsmaczniejsze są arbuzy, które wyglądają niczym piłeczka: im bardziej okrągły, tym lepiej! Czy to znaczy, że podłużne arbuzy są niedobre? Nie, ale ich smak może być słabszy i bardziej wodnisty. Jeśli szukasz perfekcyjnego, słodkiego arbuza, wybierz okrągły owoc. Dobrze też, by był jak największy. Małe arbuzy mogły zostać zerwane jeszcze zanim w pełni dojrzały, więc ich smak może rozczarowywać. 

Jak wygląda skórka dojrzałego arbuza? 

Podobnie jak w przypadku wielu innych owoców, wiele o jakości arbuza powie nam jego skórka. Warto jednak mieć na uwadze, że lśniący niczym dyskotekowa kula arbuz wcale nie musi być najlepszym wyborem! Okazuje się, że lepsze są zwykle te owoce, których skórka jest bardziej matowa. Trzeba dokładnie się jej przyjrzeć, by uniknąć zakupowego błędu. Skórka powinna być twarda, gładka, pozbawiona stłuczeń czy dziur. Jeżeli ugina się pod naporem ręki, owoc nie będzie smaczny. 

Triki na rozpoznanie słodkiego arbuza 

Kupienie doskonałego arbuza to sztuka, którą można z łatwością opanować. Wystarczy kilka prostych trików. Przede wszystkim, unikaj arbuzów, które mają świeży, zielony ogonek. Świadczy on o tym, że zerwano owoc jeszcze zanim w pełni dojrzał. Jeżeli jest suchy, owoc będzie dobry. 

Kolejna ważna rzecz to plama na skórce. Sądzisz, że trzeba unikać arbuzów, które mają przebarwienie? To błąd! Jeżeli na dole owocu widzisz sporą żółtą lub pomarańczową plamę, kup go w ciemno! Świadczy ona o tym, że arbuz jest słodki i soczysty, bowiem plama powstaje w miejscu, w którym owoc dotykał ziemi. Im ciemniejsze przebarwienie, tym większa szansa, że jest dojrzały i smakuje doskonale! 

Przeczytaj także: Nie wyrzucaj skórek od arbuza, są pełne witamin! Zrób pyszny dżem!

Ostatni trik na rozpoznanie dojrzałego arbuza wymaga uważnego oka. Przyjrzyj się owocowi, jeżeli zobaczysz na skórce brązową pajęczynkę, to dobry znak! Dowodzi ona, że arbuz jest słodki. 

Test dla dojrzałego arbuza 

Zdarzyło ci się widzieć w sklepie ludzi, którzy stukają w arbuzy? Z pewnością przeprowadzali w ten sposób test owocu! To prosta droga, by dowiedzieć się, czy arbuz jest dojrzały. Zastukaj w niego i zwróć uwagę na dźwięk, który wyda. Jeżeli będzie dudniący, owoc jest smaczny i nadaje się do zjedzenia, ale gdy dźwięk się nie odbije, oznacza to, że arbuz jest przejrzały.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 11:03