Na co pomaga syrop z zielonych orzechów?
Niedojrzałe włoskie orzechy to prawdziwa skarbnica witamin i składników odżywczych. Znajdziemy w nich witaminy C, PP oraz te z grupy B. Do tego zawierają bardzo dużo jodu. Zielone łupiny orzechów mają działanie bakteriobójcze, zwalczają też grzyby i pasożyty. Nalewkę z zielonych orzechów stosuje się przy biegunce i niestrawności, jednak na tym jej zastosowania się nie kończą. Przetwory z tych owoców to doskonałe źródło jodu, zatem pomoże wszystkim osobom, które mają problemy z tarczycą. Wspierają one też organizm w oczyszczaniu krwi i wątroby oraz utrudniają wchłanianie toksyn.
Przeczytaj także: Syrop z mięty – jak go zrobić? Na co pomaga?
Czy syrop z zielonych orzechów jest lepszy niż nalewka?
Działanie syropu z zielonych orzechów oraz orzechowej nalewki jest podobne. Syrop ma jednak pewną przewagę. Dzięki temu, że przygotowuje się go bez dodatku alkoholu, mogą go pić również dzieci. Przyda się szczególnie w okresie grypowym – dzieci są szczególnie narażone na choroby, a syrop z zielonych orzechów wzmocni ich odporność, z kolei po chorobie wesprze organizm w regeneracji.
Przeczytaj także: Letnie przetwory: przepis na syrop z czereśni
Jak pić syrop z zielonych orzechów?
W odróżnieniu od innych syropów z darów natury, tego z zielonych orzechów raczej nie dolejemy do herbaty. Ma on silny aromat lekarstwa i powinien też być stosowany podobnie jak syropy z apteki. Profilaktycznie należy zażywać łyżeczkę syropu z zielonych orzechów na dzień, pijąc rano na czczo. Można także wymieszać go z wodą.
Przeczytaj także: Przepis na domowy syrop z płatków róży
Przepis na syrop z zielonych orzechów włoskich
Składniki:
- 40 sztuk zielonych orzechów
- 1 szklanka płynnego miodu
Przygotowanie:
Orzechy umyj i dobrze je osusz. Załóż rękawiczki i pokrój orzechy na mniejsze części. Następnie przełóż je do dużego, wyparzonego słoja. Zalej orzechy płynnym miodem i zakręć słoik. Odstaw go w słoneczne miejsce na 40 dni. Co kilka dni poruszaj słojem, by składniki się wymieszały. Po upływie 40 dni przecedź syrop i przelej go do butelek z ciemnego szkła. Przechowuj w suchym, chłodnym, zaciemnionym miejscu.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements