Jakie właściwości dla zdrowia mają śliwki?
Śliwki to bardzo zdrowe owoce. Są bogate w błonnik, który usprawnia pracę jelit, a także w witaminy K i C - szczególnie tej drugiej nie powinno w naszym ciele zabraknąć, gdy szykujemy się do jesiennego sezonu przeziębień. Prócz tego w śliwkach znajdziemy także potas oraz sporo przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki. Regularne jedzenie tych owoców wpłynie korzystnie na trawienie i pomoże wyregulować poziom cukru we krwi.
Co można zrobić ze śliwek?
Śliwki świetnie pasują do każdego typu ciasta: kruchego, drożdżowego i ucieranego. Można zatem zrobić z nich tartę czy drożdżówki. Miłośnikom słodko-wytrawnych połączeń z pewnością nie trzeba przedstawiać schabu ze śliwką czy żeberek w sosie śliwkowym. Z tych owoców przygotujemy także pyszne koktajle – wystarczy kilka śliwek, by domowe smoothie zadziałało na nasze jelita. Gdy nacieszymy się smakiem świeżych owoców, czas na weki: dżemy, powidła i soki!
Przeczytaj także: Śliwka w tradycyjnej odsłonie: najlepsze przepisy na ciasto ze śliwkami!
Przepis na szybkie ucierane ciasto ze śliwkami
Składniki:
- 1 kg dowolnych śliwek
- 2 szklanki mąki pszennej
- 0,5 kostki masła lub margaryny (ok. 100 g)
- 1 szklanka cukru
- 4 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Przygotowanie:
Śliwki umyj, osusz i usuń pestki. Masło lub margarynę rozpuść i odstaw do wystudzenia. W osobnym naczyniu połącz mąkę, proszek do pieczenia i sól. Dodaj ostudzone masło, cukier, wbij jajka i wymieszaj wszystko, aż składniki się połączą. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia lub posmaruj olejem i wysyp bułką tartą. Na tak przygotowaną blaszkę wylej ciasto. Ułóż na nim połówki śliwek skórką do dołu. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz przez około 30 minut, aż ciasto się zarumieni. Przed podaniem posyp cukrem pudrem.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements