StoryEditorBiznes na wsi

Niemal 1 mld złotych dotacji na założenie firm, także na wsi

23.03.2023., 17:00h
Rządowy Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” otrzymał spory zastrzyk finansowy. To już niemal 936 mln zł! Kto może skorzystać z pomocy i na jakich warunkach?

Pomysł na biznes na wsi?

Jest sporo możliwości. Gospodarstwo agroturystyczne, sprzedaż produktów żywnościowych, własny lokal gastronomiczny, kwiaciarnia, pogotowie krawieckie, zajęcia z jogi lub pilatesu, usługi kosmetyczne, prywatne przedszkole lub żłobek, usługi graficzne, szkółka roślin, hodowla alpak – zainspiruj się! Możesz zaproponować klientom niepowtarzalne rękodzieło, świece ekologiczne, ekobalsamy, a może firma remontowo-usługowa? Jest też sporo dotacji na otwarcie firmy (czytaj). Na wsi jest naprawdę wiele do zrobienia i zaoferowania, ponieważ coraz więcej osób wybiera wiejskie destynacje i obcowanie z naturą. Ponadto rynek otworzył się na usługi prowadzone zdalnie, zatem można zainwestować czas i pieniądze w biznes, który będzie rozgrywał się online.

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”

Minister Marlena Maląg podpisała porozumienie z Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego, na mocy którego ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 (FERS), skorzysta Rządowy Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. W puli znajdzie się 936 mln zł. Pomoc skierowana jest zwłaszcza do młodych ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy. Są pełni pomysłów i mają energię do działania. – Program kierujemy głównie do grup, które mogą wykazać się większą aktywnością na rynku pracy – do osób młodych, studentów, kończących naukę, kobiet, opiekunów osób z niepełnosprawnościami – mówiła minister Marlena Maląg.

Z pożyczki mogą skorzystać:

 • studenci ostatniego roku studiów pierwszego i drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich,
 • absolwenci szkół i uczelni wyższych poszukujący pracy, do 4 lat od ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego,
 • bezrobotni zarejestrowani w urzędzie, do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego,
 • opiekunowie osób niepełnosprawnych – członkowie rodziny opiekujący się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą niepełnosprawną, niepobierający świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego.

Z pożyczki na utworzenie stanowiska pracy mogą skorzystać:

 • podmioty prowadzące działalność gospodarczą,
 • niepubliczne przedszkola i szkoły,
 • żłobki lub kluby dziecięce, podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne,
 • osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zamieszkujące lub mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, producenci rolni. 

Pożyczka „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” – nowe możliwości

O pożyczki na samozatrudnienie będą mogły ubiegać się osoby pracujące, których średniomiesięczne przychody z okresu ostatnich 3 miesięcy nie przekraczały przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

Zalety wsparcia:

 • korzystne warunki,
 • kwota do 134 tys. zł bez wymaganego wkładu własnego,
 • niskie oprocentowanie,
 • 7-letni okres spłaty,
 • możliwość częściowego umorzenia (do kwoty 40 tys. zł dla osób bezrobotnych i opiekunów osób z niepełnosprawnościami).

Ile osób skorzysta z pożyczek?

Ministerstwo prognozuje, że z pomocy skorzysta około 7 tysięcy osób. – Wsparcie umożliwi ubieganie się o pożyczki na samozatrudnienie także osób pracujących o niższych dochodach, które do tej pory nie mogły skorzystać z tej formy pomocy. Co więcej, osoby bezrobotne korzystające z pożyczki w ramach projektu FERS będą mogły ubiegać się o jej częściowe umorzenie. Liczymy, że pierwsze pożyczki zostaną udzielone jeszcze w tym półroczu. Szacujemy, że z dofinansowania skorzysta blisko 7 tys. osób – podkreślał Grzegorz Puda – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Ideą jest dotarcie do osób, które chcą rozpocząć własną działalność, ale brakuje im pieniędzy na start biznesu. 

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło informacji: gov.pl, bgk.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 04:09