StoryEditorDomowa elektrownia

Do 30 tys. zł na zakup wiatraka i magazynu energii jeszcze w tym roku! Dla kogo?

Jeszcze w tym roku wystartuje nabór wniosków w programie "Moja elektrownia wiatrowa". Stawki dopłat są obiecujące, bo na zakup wiatraka można będzie uzyskać nawet 30 tys. zł. Kto może się ubiegać o pieniądze?

Spis treści:

Kiedy ruszy program “Moja elektrownia wiatrowa”? 

Program “Moja elektrownia wiatrowa” ma na celu rozwój w obszarze mikroelektrowni wiatrowych oraz magazynów energii. Wszystko po to, by rozwijać w Polsce sektor energii odnawialnej i spełniać wymogi Unii Europejskiej w zakresie klimatu oraz zielonej energetyki. Realizację programu przewidziano na lata 2024-2029, nabór wniosków ma ruszyć jeszcze w II lub w III kwartale tego roku. 

Przeczytaj także: Już można składać wnioski o wakacje kredytowe!

Na co można dostać dotację w programie “Moja elektrownia wiatrowa”? 

Gdy program “Moja elektrownia wiatrowa” wystartuje, będzie można ubiegać się o pieniądze na stworzenie mikroinstalacji wiatrowej typu on-grid (podłączona do sieci) oraz off-grid (niepodłączona do sieci). Maksymalna wysokość przydomowego wiatraka nie może przekroczyć 30 metrów, z kolei łączna moc instalacji powinna mieć nie więcej niż 20 kW bez magazynu energii lub 50 kW z magazynem energii podłączonym do sieci dystrybucyjnej. 

Ile pieniędzy można dostać na przydomową instalację wiatrową? 

W programie “Moja elektrownia wiatrowa” przewidziano dwie formy wsparcia: 

  • dotacja na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej, która może wynosić 50 proc kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 30 tysięcy złotych, czyli do 5 tysięcy złotych/1 kW; 
  • dotacja na magazyn energii o minimalnej pojemności 2 kWh, która może wynosić 50 proc. kosztów, maksymalnie 17 tysięcy złotych, czyli do 6 tysięcy złotych/1 kWh. 

Zakup i montaż magazynu energii będą zatem możliwe, ale nie obowiązkowe. Pieniądze z funduszu będzie można przeznaczyć tylko na przydomowy wiatrak. 

Przeczytaj także: Podwyżki cen gazu od 1 lipca: jakich rachunków możemy się spodziewać?

Kto może się ubiegać o dotację na wiatrak i magazyn energii? 

O dotację na założenie przydomowej instalacji wiatrowej będą mogły się ubiegać osoby fizyczne, właściciele bądź współwłaściciele budynku mieszkalnego/lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym, wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. 

Jaki jest budżet programu “Moja elektrownia wiatrowa”? 

Program “Moja elektrownia wiatrowa” będzie realizowany przez kolejne 5 lat. Jego łączny budżet wynosi 400 mln zł. Na razie nie wiadomo, ile pieniędzy przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pierwszą turę wnioskowania, która ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Przeczytaj także: Od kiedy można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego?

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 20:56