Spis treści:
- Kiedy ruszy program “Moja elektrownia wiatrowa”?
- Na co można dostać dotację w programie “Moja elektrownia wiatrowa”?
- Ile pieniędzy można dostać na przydomową instalację wiatrową?
- Kto może się ubiegać o dotację na wiatrak i magazyn energii?
- Jaki jest budżet programu “Moja elektrownia wiatrowa”?
Kiedy ruszy program “Moja elektrownia wiatrowa”?
Program “Moja elektrownia wiatrowa” ma na celu rozwój w obszarze mikroelektrowni wiatrowych oraz magazynów energii. Wszystko po to, by rozwijać w Polsce sektor energii odnawialnej i spełniać wymogi Unii Europejskiej w zakresie klimatu oraz zielonej energetyki. Realizację programu przewidziano na lata 2024-2029, nabór wniosków ma ruszyć jeszcze w II lub w III kwartale tego roku.
Przeczytaj także: Już można składać wnioski o wakacje kredytowe!
Na co można dostać dotację w programie “Moja elektrownia wiatrowa”?
Gdy program “Moja elektrownia wiatrowa” wystartuje, będzie można ubiegać się o pieniądze na stworzenie mikroinstalacji wiatrowej typu on-grid (podłączona do sieci) oraz off-grid (niepodłączona do sieci). Maksymalna wysokość przydomowego wiatraka nie może przekroczyć 30 metrów, z kolei łączna moc instalacji powinna mieć nie więcej niż 20 kW bez magazynu energii lub 50 kW z magazynem energii podłączonym do sieci dystrybucyjnej.
Ile pieniędzy można dostać na przydomową instalację wiatrową?
W programie “Moja elektrownia wiatrowa” przewidziano dwie formy wsparcia:
- dotacja na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej, która może wynosić 50 proc kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 30 tysięcy złotych, czyli do 5 tysięcy złotych/1 kW;
- dotacja na magazyn energii o minimalnej pojemności 2 kWh, która może wynosić 50 proc. kosztów, maksymalnie 17 tysięcy złotych, czyli do 6 tysięcy złotych/1 kWh.
Zakup i montaż magazynu energii będą zatem możliwe, ale nie obowiązkowe. Pieniądze z funduszu będzie można przeznaczyć tylko na przydomowy wiatrak.
Przeczytaj także: Podwyżki cen gazu od 1 lipca: jakich rachunków możemy się spodziewać?
Kto może się ubiegać o dotację na wiatrak i magazyn energii?
O dotację na założenie przydomowej instalacji wiatrowej będą mogły się ubiegać osoby fizyczne, właściciele bądź współwłaściciele budynku mieszkalnego/lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym, wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby.
Jaki jest budżet programu “Moja elektrownia wiatrowa”?
Program “Moja elektrownia wiatrowa” będzie realizowany przez kolejne 5 lat. Jego łączny budżet wynosi 400 mln zł. Na razie nie wiadomo, ile pieniędzy przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pierwszą turę wnioskowania, która ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Przeczytaj także: Od kiedy można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego?
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements