StoryEditorFit for 55

Niebawem nowy podatek od ogrzewania. Kogo obejmie ten obowiązek?

11.03.2024., 15:00h
Unia Europejska walcząc z kryzysem klimatycznym, sięga rozmaitych metod. Wiele z nich sprowadza się do mobilizowania społeczeństwa do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Stąd pomysł na podatek za emisję dwutlenku węgla z budynków mieszkalnych.

Unia Europejska chce nie tylko zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ale także uniezależnienia się od paliw kopalnych. W tym celu został powołany system ETS, czyli unijny system handlu uprawnieniami do emisji, który ma na celu redukcję emisji CO2 do atmosfery. Ale nie tylko. Projekt ten także wspiera przemysł energetyczny, który wykorzystuje alternatywne źródła energii. Wszystkie te działania mają przyczynić się do ochrony przed zwiększeniem emisji gazów cieplarnianych. Unia Europejska chce pobierać opłaty za emisję CO2 właśnie po to, aby przyspieszyć przechodzenie na ekologiczne źródła energii.

Fit for 55

Celem UE jest neutralność klimatyczna do roku 2050. W osiągnięciu tego poziomu ma pomóc nowy system ETS 2 wprowadzający podatek nie tylko tylko dla przemysłu, ale rozszerzający tę grupę o całe budownictwo, także budynki mieszkalne oraz transport drogowy. Tę zmianę odczują zatem również właściciele domów wykorzystujący instalacje grzewcze emitujące gazy cieplarniane.

image
Fit for 55

Mieszkasz w starym domu na wsi? Sprawdź, czy UE każe ci go wyremontować!

ETS2 – co obejmuje?

Opodatkowane zostanie ogrzewanie za pomocą gazu, węgla oraz oleju opałowego, które są wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Według danych Centralnej Emisyjności Budynków (z 23 marca 2023 roku) około 3,2 mln gospodarstw ogrzewa dom gazem, a węglem – 4,6 mln.

Podatek od emisji CO2 – ile wyniesie?

Na razie kwoty nie są jeszcze dokładnie określone. Jeśli przyjmiemy, że średnio gospodarstwo domowe emituje ok. 6 ton gazów cieplarnianych do atmosfery na rok, a utrzymane zostaną stawki 45 euro za tonę emisji dwutlenku węgla, to szacunkowo opłaty wyniosą około 1200 zł za rok. Kwota ta jednak może nieco wzrosnąć w późniejszym czasie.

Od kiedy Polacy będą musieli zapłacić nowy podatek od ogrzewania?

1 stycznia 2027 rok – to ważna data, bo od tego dnia wszystkie gospodarstwa domowe, które ogrzewają domy paliwami kopalnymi, będą zobowiązane do uiszczenia nowej opłaty. 

Podatek od ogrzewania – jak się ustrzec?

Aby uchronić się przed tym nieprzyjemnym dla kieszeni podatkiem, warto wymienić źródło ciepła do 2027 roku właśnie. Przyspieszenie tego procesu może zagwarantować skorzystanie z dotacji, np. na termomodernizację (w puli jest ok. 3,5 mln euro), z programu Czyste Powietrze, czy Moje Ciepło. Być może ta finansowa pomoc zmobilizuje wiele osób do wymiany źródła ciepła i przejście na energię proekologiczną? Dzięki temu właściciele domów będą mogli uniknąć wysokiego podatku. Dobrze jest zatem wykorzystać potencjał zielonej energii i wybrać możliwość instalacji, np. pompy ciepła, magazynu energii i ciepła, czy fotowoltaiki.

Czytaj także: Moje ciepło

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 21:09