StoryEditorZimowe porządki

Planujesz zimowe cięcie drzew? Sprawdź, co zrobić z gałęziami, by nie narazić się na karę

Choć w zimowe miesiące ogród jest uśpiony, nie znaczy to, że w tym czasie nie wykonujemy w nim żadnych prac. O tej porze roku należy przeprowadzić między innymi zimowe cięcie drzew. Co zrobić z obciętymi gałęziami? W jaki sposób się ich pozbyć, by nie otrzymać mandatu?

Jakie rośliny przycinać zimą? 

Wśród zimowych zadań do wykonania w ogrodzie figuruje przycinanie drzew i krzewów. Zwykle ten zabieg przeprowadza się w lutym lub w marcu, czyli w okresie, gdy rośliny wciąż są uśpione. Zimowe przycinanie drzew i krzewów dotyczy głównie gatunków owocowych oraz tych, które kwitną latem i wczesną jesienią. Warto wykonać przycinanie śliwy, jabłoni i gruszy, a także porzeczki, agrestu, maliny, rokitnika, leszczyny. 

Przeczytaj także: Jakie krzewy ozdobne trzeba przycinać i kiedy? 

Co zrobić z obciętymi gałęziami? 

Jeżeli zimowe przycinanie drzew i krzewów już za tobą, zapewne dysponujesz teraz stertą gałęzi. Co z nimi zrobić? Sposobów na pozbycie się obciętych gałęzi jest kilka, jednak nie wszystkie są legalne. Warto dopilnować, by zostały one zutylizowane zgodnie z prawem. Jeżeli nie masz pomysłu, jak wykorzystać resztki po przycinaniu drzew, zapakuj je w worki i odwieź do gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), wcześniej upewniając się, w którym miejscu przyjmowane są bioodpady. 

Przeczytaj także: Jakie prace wykonać w ogrodzie w lutym?

Czy obcięte gałęzie można wyrzucić do śmietnika? 

Innym sposobem na pozbycie się obciętych gałęzi zgodnie z prawem jest wyrzucenie ich. Nie chodzi jednak o przypadkowe miejsce. Takie gałęzie uchodzą za bioodpady, zatem jeżeli zgodnie z kalendarzem wywozu śmieci pod twoje drzwi niebawem zawita śmieciarka, z czystym sumieniem możesz zapakować je w odpowiednie worki lub do pojemnika i potraktować jak wszystkie inne odpady tego typu. 

Kompostowanie obciętych gałęzi 

Jeżeli masz na działce kompostownik, nie wahaj się dorzucić do niego również pozostałości po przycinaniu drzew i krzewów! Upewnij się jednak, że obcięte gałęzie pochodzą ze zdrowych roślin. Dzięki temu uzyskasz organiczny nawóz, który potem możesz wykorzystać w ogrodzie. 

Przeczytaj także: Dofinansowanie do kompostownika: kto i w jaki sposób może je uzyskać? Ile można dostać? 

Palenie gałęzi na własnej działce: co trzeba wiedzieć? 

Wiele osób po przycinaniu drzew rozważa spalenie gałęzi w ognisku. Niestety, choć to rozwiązanie może wydawać się atrakcyjne, jest niezgodne z prawem. Gałęzi ani liści nie wolno palić na działce, nawet jeżeli jest to nasze własne podwórko czy ustronny zakątek ogrodu. Powodem tego zakazu jest szkodliwy dym o nieprzyjemnym zapachu, który będzie się wydzielał podczas spalania zielonych odpadów. 

Jaki jest mandat za palenie liści i gałęzi na posesji? 

Uciążliwy dym może ściągnąć na nas kłopoty. Jeżeli bowiem ktoś wbrew prawu zdecyduje się spalić gałęzie czy liście na swojej działce, sąsiedzi, którym będzie przeszkadzał dym, mogą wezwać policję. Skargę mogą złożyć także przejeżdżający kierowcy, którym dym zmniejszy widoczność na drodze. Służby po przybyciu na miejsce mogą wystawić mandat. Jego wysokość wynosi do 500 zł.

Przeczytaj także: Szambo, kompostownik, śmietnik, studnia: jak ulokować je na działce zgodnie z przepisami?

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 02:56