StoryEditorPodatki

Rozliczanie podatków przez Twój e-PIT: co trzeba wiedzieć?

Od kilku lat Krajowa Administracja Skarbowa oferuje podatnikom możliwość rozliczenia PIT-ów przez darmową aplikację Twój e-PIT. Z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. Co warto wiedzieć o rozliczaniu podatków w ten sposób? Kto może skorzystać z Twojego e-PIT-u?

Jak działa aplikacja Twój e-PIT? 

Jeszcze do niedawna hasło “rozliczanie PIT-ów” sprawiało, że niemal każdego przechodził zimny dreszcz. Niewielu bowiem przepadało za skrupulatnymi wyliczeniami, które trzeba przy tej okazji przeprowadzać, z kolei usługi księgowej często generowały dodatkowy koszt. Krajowa Administracja Skarbowa postanowiła zareagować i od 2019 roku Polacy mogą korzystać z aplikacji Twój e-PIT. 

Usługa Twój e-PIT przygotowuje roczne rozliczenie podatkowe, korzystając z danych zebranych przez KAS. Gromadzi także rozliczenia z poprzednich lat. 

Przeczytaj także: Rozliczasz PIT? Nie zapomnij o uldze mieszkaniowej! Komu i kiedy przysługuje?

Jakie PIT-y można rozliczyć w usłudze Twój e-PIT? 

Aplikacja Twój e-PIT pozwala złożyć wybrane zeznania podatkowe. Na razie nie można w tej usłudze rozliczać wszystkich PIT-ów, jednak system obsługuje rozliczenia takie jak: 

 • PIT-28, 
 • PIT-36, 
 • PIT-36L, 
 • PIT-37, 
 • PIT-38, 
 • oświadczenie PIT-OP, 
 • informacja PIT-DZ. 

PIT-36, PIT-36L i PIT-28 to nowości, które pojawiły się w usłudze Twój e-PIT po raz pierwszy w 2024 roku. Oznacza to więc, że z systemu mogą teraz korzystać również przedsiębiorcy: osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również te z zawieszoną działalnością gospodarczą. 

Przeczytaj także: Podatek od kota: kto i ile musi zapłacić za mruczącego pupila?

Co trzeba uzupełnić w systemie Twój e-PIT? 

Podatnicy, którzy rozliczają się w deklaracji PIT-37, właściwie nie muszą o nic się martwić. Aplikacja Twój e-PIT pobierze dane z rocznych rozliczeń, dostarczanych przez pracodawcę, wyliczy podatek i wypełni deklarację. Użytkownik powinien skontrolować, czy wszystkie dane są poprawne. Może także uzupełnić informacje, dotyczące ulg podatkowych i odliczeń, a także OPP, której chce przekazać 1,5 proc. podatku. 

Nieco bardziej skomplikowane jest rozliczanie się w usłudze Twój e-PIT przez przedsiębiorców. KAS nie ma bowiem wszystkich informacji, które są potrzebne dla uzupełnienia deklaracji podatkowej. Przedsiębiorca będzie musiał zatem sam wprowadzić dane dotyczące: 

 • przychodów,  
 • kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),  
 • składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz  
 • ulg i odliczeń. 

Przeczytaj także: Zwrot podatku VAT za ogrzewanie gazem w 2024 roku! Kto może się ubiegać?

Kiedy rozliczać się przez Twój e-PIT? 

Usługa Twój e-PIT cieszy się dużym zainteresowaniem i z roku na rok korzysta z niej więcej osób. Podatnicy cenią sobie to, że jest dostępna o każdej porze dnia i ze wszystkich urządzeń z dostępem do internetu. System daje także możliwość wysłania deklaracji podatkowej w dowolnym momencie, a ewentualna nadpłata podatku zwracana jest na konto w ciągu maksymalnie 45 dni. Dla porównania, po złożeniu deklaracji w formie papierowej czas rozliczenia zwrotu podatku wynosi 3 miesiące. 

W systemie Twój e-PIT możliwość rozliczenia podatku otworzyła się 15 lutego. Będzie dostępna do 30 kwietnia, kiedy to upływa termin składania deklaracji podatkowych.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 01:25