StoryEditorWielka dynia

Dzień Korbola w Grzybnie. Największa dynia ważyła niemal pół tony

02.10.2023., 12:49h
Uprawa dyni może być niezwykle przyjemna. Zwłaszcza gdy największymi okazami można pochwalić się w konkursie! W Grzybnie, nie grzyby a dynie były królowymi niedzielnego festynu i zarazem rywalizowały o miano tej najokazalszej.

W niedzielę, 1 października w Grzybnie można było obejrzeć… dynie. Na terenie Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego po raz kolejny zorganizowano Dzień Korbola, w czasie którego odbył się konkurs dyń olbrzymich.

image

Gigantyczne dynie

FOTO: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej Gniazdo

Dzień Korbola 2023

Podczas festynu rodzinnego w Dzień Korbola każdy mógł znaleźć przestrzeń dla siebie. Była strefa dla dzieci, zabytkowe auta i ciągniki, nowoczesny sprzęt rolniczy, pyszności na Festiwalu Wielkopolskich Smaków, inspirujące stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i wiele innych atrakcji, m.in. występy Zespołu Pieśni i Tańca "ŁANIKI" z Poznania, Zespołu Pieśni i Tańca "CHABRY", czy koncert zespołu Krople Dżdżu. Organizatorzy – Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej postarali się o wyjątkowo przyjazną aurę. Nic dziwnego, że wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców z regionu.

Dzień Korbola 2023 – zasady oceny

W tym roku najwięcej dyń pochodziło z okolic, np. z Grzybna, Śremu czy Żabna, ale pojawiły się także warzywa z powiatu kościańskiego i nawet z województwa pomorskiego. Jakie są kryteria oceny zgłoszonych do konkursu okazów? Zwycięska dynia musi być w pełni zdrowa, bez uszkodzeń, ważna jest ilość kilogramów, nie wielkość warzywa.

image

Gigantyczne dynie

FOTO: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej Gniazdo

XII Konkurs Uprawy Dyń Olbrzymich – ile ważyła zwycięska dynia?

26 uczestników zaprezentowało aż 42 dynie. Łączna waga konkursowych korboli to 3399,5 kg:

I miejsce: 480,5 kg – Błażej Skiba, Grzybno pow. śremski,

II miejsce: 369 kg – Dawid Jachnik, Sosnowiec pow. śremski,

III miejsce: 328 kg – Przemysław Gruchała, Goręczyno pow. kartuski.

Zadyniarzem roku został Błażej Skiba, który dostarczył dynie o łącznej wadze 691 kg.

image
Kuchnia włoska na jesień

Przepis na dyniowe gnocchi z ziemniaków

Konkursy dyniowe

Takich konkursów jest więcej. W zeszłym roku w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego podczas XIX Dolnośląskiego Festiwalu Dyni ogłoszono nowy rekord. W konkursie na największą i najpiękniejszą dynię wygrał okaz ważący aż 893,5kg (!). Takiego giganta doglądali Grzegorz i Marcin Złotoucha! Swoją dynię nazwali imieniem żeńskim – Ula. Również na świecie nie brakuje zapalonych fanów dyń. To warzywo jest symbolem miasta Kasterlee. To właśnie tam co roku odbywają się dyniowe regaty. Mieszkańcy przebrani w wymyślne kostiumy pływają po jeziorze w wydrążonych dyniach!

Dynia – jakie właściwości ma to warzywo?

Dynia jest przede wszystkim smaczna i podatna na rozmaite stylizacje kulinarne. Jest niskokaloryczna i lekkostrawna, jest też źródłem białka i błonnika pokarmowego. Działa moczopędnie, pomoże przy leczeniu schorzeń nerek. Ponadto zawiera wapń, magnez, selen, potas i cynk. Dynia to także bogactwo witamin antyoksydacyjnych: A, C i E, kwasu foliowego i niacyny. To warzywo obniża zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, zapobiega zaparciom, obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi, a do tego ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło i fot. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej Gniazdo

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. maj 2024 21:40