StoryEditorNa kaszel

Domowe sposoby na kaszel

01.10.2022., 18:00h

Kaszel bardzo często towarzyszy infekcjom. W znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto za pomocą domowych sposobów pozbyć się kaszlu, by cieszyć się jesienią. Jak złagodzić suchy, a jak mokry kaszel?

Ulgę w kaszlu przyniosą nawilżające inhalacje z naturalnymi olejkami eterycznymi. Najlepiej do tego celu nadadzą się olejki: sosnowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, geraniowy, rozmarynowy, majerankowy. Inhalacje przeprowadza się przy pomocy inhalatora lub tzw. parówek. W okresie jesienno-zimowym, kiedy sezon grzewczy trwa w pełni, warto kontrolować wilgotność powietrza. Jeśli w pomieszczeniu jest za sucho, można zastosować nawilżacze. Suche powietrze podrażnia gardło i bywa przyczyną występowania suchego kaszlu.

Domowe sposoby na kaszel – jak odróżnić kaszel mokry od suchego? 

Wiele osób ma problem z określeniem, z jakim kaszlem się borykają – suchym czy z mokrym. Wiedza ta jest niezbędna, by dobrać skuteczny sposób leczenia.

Kaszel suchy jest niezwykle męczący, bolesny, gardło jest podrażnione i nie dochodzi do odkrztuszania żadnej wydzieliny. Może atakować w nocy i przyczynia się do problemów z zasypianiem. 

Kaszel mokry rozpoznamy po odrywaniu i wyraźnym odkasływaniu wydzieliny, którą najlepiej usunąć z gardła poprzez splunięcie do naczynia lub chusteczki. Najczęściej pojawia się nad ranem. 

Jak złagodzić suchy kaszel domowym sposobem?

W przeważającej liczbie przypadków wykorzystywanie domowych sposobów na suchy kaszel jest bezpieczne i daje pozytywne efekty. Jeśli jednak dolegliwość przedłuża się, należy porozmawiać z lekarzem.  

Naturalne metody na suchy kaszel

  • W leczeniu tego rodzaju kaszlu stosuje się napar z prawoślazu lekarskiego, który ułatwia odkrztuszanie.
  • Syrop z cebuli – działa wykrztuśnie, to także naturalny antybiotyk. Oto przepis.
  • Syrop z pędów sosny – pędy sosny są bogate w witaminę C, sole mineralne i olejki eteryczne. Oto przepis.
  • Na suchy kaszel pomogą inhalacje z soli fizjologicznej lub soli z kwasem hialuronowym. Nawilżają, koją gardło, oczyszczają drogi oddechowe, przyczynią się do regeneracji podrażnionej błony śluzowej.
  • Siemię lniane – ten sposób znały już nasze babcie. Napar z siemienia lnianego działa kojąco na podrażnione gardło. Jak go zrobić? Łyżkę siemienia lnianego zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 10 min. Dodajemy łyżkę miodu i pijemy dwa razy dziennie.
  • Cytryna i oliwa – 200 ml oliwy z oliwek mieszamy z wyciśniętym sokiem z cytryny. Specyfik wypijamy po  łyżeczce trzy razy dziennie.
  • Imbirowe szaleństwo – przygotuj wywar z imbiru. Kroimy kawałek imbiru i gotujemy w wodzie (0,5  l) przez 20 minut. Przecedzamy napar, dodajemy do niego miód i pijemy dwa razy dziennie.
  • Można też pić imbir z dodatkiem kurkumy, oto przepis.
  • Herbata z lipy – polecamy herbatkę z lipy, najlepiej wieczorem, ponieważ działa napotnie.
  • Czosnek – ma działanie zbliżone do antybiotyku. Warto jeść jeden ząbek czosnku dziennie.
  • Dużo wody – aby nawilżyć błony śluzowe, pijemy duże ilości wody bądź naparów ziołowych o temperaturze pokojowej.
  • Dobre powietrze – jak je nawilżyć? Za pomocą nawilżacza lub przez rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach.
  • Bardzo pomocne jest też oklepywaniem pleców, które ułatwi odrywanie flegmy.

image

Ziołowe sposoby na kaszel.

FOTO: Envato Elements

Domowe sposoby na mokry kaszel

Miód cebulowy

Należy pokroić trzy cebule, dodać pół szklanki miodu, zmieszać i odstawić na trzy godziny. Następnie dodać 50 ml przygotowanej letniej wody i ponownie pozostawić na trzy godziny. Po tym czasie odcedzamy zawartość, przelewamy płyn do butelki i pijemy trzy razy dziennie po łyżeczce.

Mikstura z nasion kopru włoskiego

Jedną łyżkę nasion kopru włoskiego należy zalać 350 ml wody, dodać dwie łyżeczki miodu. Gotujemy specyfik przez 10 minut. Przecedzamy i pijemy trzy razy dziennie po filiżance.

Napar z tymianku pospolitego lub z podbiału pospolitego

To naturalne środki wykrztuśne. Napar ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, a z drugiej strony osłania drogi oddechowe.

Co jeszcze?

W przypadku kaszlu mokrego najlepiej działa wyciąg z liści bluszczu oraz z ziela tymianku. Pamiętajmy także o nawilżaniu powietrza, suche powietrze może przyczynić się do gęstnienia wydzieliny w drogach oddechowych.

Należy pić duże ilości ciepłej wody, wody z cytryną i miodem, a także herbatki ziołowe. Należy przebywać w wietrzonym pokoju.

 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 16:00