StoryEditorNaturalne metody

Napar z kocimiętki zdziała cuda! Jak go zrobić?

27.04.2024., 15:00h
Jest wiele niepozornych roślin, które możemy wykorzystać w domowej apteczce. Jedną z nich jest kocimiętka. Jej uprawa jest bajecznie prosta, a walory intrygujące. W jaki sposób może przyczynić się do poprawy zdrowia?

Kocimiętka to urocza roślina o ciekawym działaniu na koty. Okazuje się, że nie tylko futrzaki mogą doświadczać jej magii. Kocimiętka ma cenne walory lecznicze, pozytywnie wpływające na ludzki organizm.

Kocimiętka w ogrodzie

Kocimiętka występuje w wielu odmianach, w ziołolecznictwie najczęściej wykorzystuje się kocimiętkę właściwą. Kocimiętka nie jest rośliną wymagająca, można ją uprawiać w ogródkach i donicach. To roślina pożyteczna i miododajna, przyjemnie pachnie… Często rośnie dziko i niekontrolowanie. Podobna jest do lawendy – posiada równie urocze niewielkie, fioletowe kwiatki. Kwitnie od wiosny do jesieni. Wydzielany przez kocimiętkę aromat zwabia również pszczoły.

Przeczytaj: Sok i syrop z czarnego bzu. 

Kocimiętka i jej właściwości lecznicze

Stosujemy suszone liście kocimiętki. Roślina zawiera garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne, np. nepetalakton, który przypomina kocie feromony. Kocimiętka działa przeciwbakteryjne, przeciwzapalnie, uspokajająco, antyoksydacyjne. Pobudza trawienie, działa wiatropędnie, moczopednie i żółciopędnie. Ułatwia zasypianie. W czasie infekcji można wykorzystać jej napotne właściwości. Kocimiętka odstrasza także owady – w tym celu stosuje się olejek z kocimiętki.

Kocimiętka odstraszy komary i kleszcze

Kocimiętka chroni domowników przed owadami, takimi jak komary, kleszcze i meszki. Jednocześnie kocimiętka może wabić okoliczne koty, dlatego często poleca się odmianę Faassena, która zawiera mniejszą ilość nepetalaktonu. 

Przeczytaj: Rośliny, które odstarszą kleszcze.

Napar z kocimiętki

Z kocimiętki można przygotować prozdrowotne napary. Jak je przyrządzić? Wystarczy suszone liście rośliny zalać gorącą wodą i parzyć je przez kwadrans pod przykryciem. Podobną miksturę możemy wykorzystać do płukania skory głowy, czy nacierania bolących stawów w przypadku reumatyzmu. Napar nie nadaje się dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących oraz kobiet z obfitymi krwawieniami menstruacyjnymi.

image
Naturalne metody

Jak zrobić syrop z lilaka – bzu pospolitego? Na co pomoże?

Działanie kocimiętki na kota

Kocimiętka swoją sławę zawdzięcza jednak oryginalnemu wpływowi na koty. To swoisty koci narkotyk działający na zwierzaki rozluźniająco i hipnotycznie. Zawarte w roślinie związki aktywne mają mocny wpływ na układ nerwowy czworonoga. Koty w kontakcie z kocimiętką albo wpatrują się w jeden punkt jak otępiałe, albo miauczą, ocierają się i popadają w euforię. Wszystko dzięki zapachowi kocimiętki, który do złudzenia przypomina koci feromon. To dlatego w sklepach zoologicznych można kupić gadżety o tej woni. Taki stan hipnozy lub radości nie trwa długo, około 10 minut. Trzeba podkreślić, że nie każdy kot będzie wykazywał takie reakcje. Dla niektórych futrzaków kocimiętka pozostaje obojętną rośliną. Na szczęście, kocimiętka nie wykazuje działania uzależniającego i jest bezpieczna dla pupili.

Oprac. Angelika Drygas

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:43