StoryEditorDbaj o urodę latem

Jakich zabiegów kosmetycznych lepiej nie wykonywać latem?

Dbanie o swoje ciało i urodę to zadanie na cały rok. Warto jednak dostosować planowaną pielęgnację i zabiegi do sezonu. Czego lepiej nie robić w lecie i z jakich powodów?

Spis treści:

Dlaczego niektórych zabiegów kosmetycznych nie warto wykonywać latem?

Na lato czekamy przez cały rok. I w końcu jest. Pracy, co prawda, wielu z nas ma o tej porze roku sporo, ale letnia aura nastraja czasem do rozleniwienia i pomyślenia o sobie. Spoglądasz na stopy i nachodzi cię myśl o pedikiurze i kolorowym lakierze do paznokci. Albo w lusterko i właśnie stwierdzasz, że chętnie byś rozświetliła twarz.  Zanim dokonasz rezerwacji, uwzględnij, że są pewne zabiegi, których powinnaś unikać o tej porze roku. Niektóre z nich mogą powodować nadwrażliwość na światło słoneczne, a w przypadku innych wyższe temperatury mogą w rzeczywistości opóźnić proces gojenia. 

Jakie mogą być skutki peelingu chemicznego latem?

Peelingi chemiczne usuwają martwe warstwy komórek skóry, poprawiając ogólny jej wygląd. To naprawdę silne środki złuszczające. Zazwyczaj kosmetolog stosuje na twarz roztwór chemiczny dostosowany do potrzeb. Następnie wierzchnia warstwa skóry odpada, odsłaniając nową warstwę znajdującą się pod spodem. Peelingi chemiczne są idealne dla osób zmagających się z bliznami potrądzikowymi, plamami posłonecznymi, przebarwieniami i oznakami starzenia. Chciałoby się niektórych pozbyć. Latem lepiej jednak z tego zrezygnować. Peeling chemiczny usuwa martwy naskórek lub zewnętrzną warstwę skóry, co powoduje, że jej spodnia warstwa jest wrażliwsza na słońce. Ekspozycja na słońce może powodować przebarwienia, których ustąpienie potrwa wiele miesięcy.

Przeczytaj także: Ta domowa maseczka z marchewki poprawi kolor Twojej skóry

Jeśli już zdecydujesz się latem na peeling chemiczny, zastosuj poniższe wskazówki. Po nim skóra będzie się łuszczyć trzeciego i czwartego dnia. Na słońce nie należy wychodzić przez co najmniej dwa tygodnie. Codziennie też należy obficie nakładać filtr SPF wynoszący minimum 50. Pamiętaj, że możesz poparzyć skórę o każdej porze dnia, nawet wtedy, kiedy jesteś za szybą samochodu czy jest pochmurno. Rozważ wybór lekkiego zamiast głębokiego peelingu chemicznego. Lekki peeling usuwa tylko najbardziej wierzchnią warstwę skóry, w przeciwieństwie do głębokiego peelingu chemicznego, który usuwa również środkową i dolną warstwę. Lekki peeling nie jest tak skuteczny, ale wymaga krótszej rekonwalescencji. 

Czy latem można wykonać depilację laserową?

Depilacja laserowa to świetna opcja dla osób, które chcą pozbyć się niechcianego owłosienia. Brak konieczności golenia może naprawdę odmienić życie, ale są pewne pory roku, w których lepiej niż w innych poddać się depilacji laserowej. Zabieg polega na wpuszczeniu w głąb skóry wysoce skoncentrowanego światła, które absorbowane jest przez pigment włosa. Ciepło to niszczy mieszek włosowy i zapobiega dalszemu wzrostowi włosów. Laser reaguje na pigment, więc silniejszy kontrast pomiędzy kolorem skóry i włosów daje lepsze rezultaty. 

Przeczytaj także: Domowe sposoby na rozszerzone pory

Właśnie dlatego nie jest to idealne rozwiązanie w miesiącach letnich – ekspozycja na słońce może negatywnie wpłynąć na skuteczność zabiegu. W miesiącach letnich mamy bardziej opaloną i piegowatą skórę, w związku z czym laser może nie działać tak dobrze. Laser jest starannie skalibrowany, tak aby dostarczać energię do włosów, a nie otaczającej je skóry. Jeśli jednak w skórze obecny jest inny pigment powstały w wyniku ekspozycji na słońce, zostanie on również wychwycony przez laser. Może to spowodować niepożądane rozjaśnienie lub przyciemnienie skóry. Ekspozycja na słońce po zabiegach laserowych może również powodować ciemnienie, ponieważ skóra leczona laserem jest wrażliwsza. Oparzenia słoneczne mogą powodować uszkodzenia skóry i przebarwienia, których korekta będzie sporo kosztować. Jeśli jednak decydujesz się na ten zabieg latem, unikaj słońca przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem lub poddaj się zabiegowi jedynie w obszarach niewystawionych na działanie słońca, np. pod pachami. 

Zabiegi laserem? Tak, ale nie w lecie

Latem nie zaleca się też zabiegów odmładzających laserem. Zazwyczaj wymagają one od 4 do 6 tygodni unikania ekspozycji na słońce, chyba że nosiłaś wcześniej nakrycie głowy i stosowałaś krem z filtrem przeciwsłonecznym. Zabiegu nie robi się bowiem na świeżej opaleniznie. Po zabiegu laserowym zaleca się unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce. Oznacza to zakaz chodzenia na plażę i odsłaniania leczonych obszarów na świeżym powietrzu. Słońce może powodować oparzenia, blizny i przebarwienia w obszarach poddanych zabiegowi. 

Przeczytaj także: Zrób sama olejek z nagietka i pielęgnuj skórę – naturalnie!

Latem nie decyduj się też na laserowe zamykanie naczynek na twarzy. Działanie słońca na niewłaściwie chronioną po zabiegu skórę nie tylko może spowodować nawrót problemu, ale nawet pogorszyć stan skóry. 

Chcesz zachwycić na plaży? Unikaj tych zabiegów latem

Skleroterapia eliminuje niechciane żylaki i pajączki. Leczenie polega na wstrzyknięciu do żyły roztworu, który powoduje zapadnięcie się wyściółki naczynia krwionośnego. Sezon kostiumów kąpielowych może prowokować do pozbycia się pajączków, ale po zabiegu wielu pacjentów odczuwa skutki uboczne, których mogą nie chcieć pokazywać w miesiącach letnich. Na przykład żyły mogą stać się nierówne i bardziej widoczne przez kilka miesięcy, zanim rozpuszczą się i znikną. Dodatkowo mogą pojawić się przebarwienia w postaci plam i pękniętych naczynek krwionośnych, których blaknięcie może zająć kilka miesięcy. Ponieważ skleroterapia polega na stymulacji zakrzepu krwi w żyle, w żyłach mogą pojawiać się siniaki utrzymujące się przez ponad sześć tygodni. 

Przeczytaj także: Palisz papierosy? Dowiedz się, jak tytoń wpływa na twoją skórę

Liposukcja to jedna z najskuteczniejszych metod pozbycia się niechcianych komórek tłuszczowych. Chociaż pacjenci zauważają natychmiastowe rezultaty liposukcji w porównaniu z innymi procedurami modelowania sylwetki, mogą nie być w stanie pochwalić się nimi przez kilka tygodni. Po lipo­sukcji trzeba nosić bandaże podtrzymujące, co może być uciążliwe w miesiącach letnich. Chociaż zależy to od pacjenta i leczonego obszaru, bandaż uciskowy może być konieczny nawet przez kilka tygodni, do całkowitego ustąpienia obrzęku. Obszary położone wyżej na ciele goją się szybciej. W szczególności obszar podbródkowy lub szyja goją się szybciej niż niższe partie ciała. Rzadko zdarza się, żeby obrzęk po liposukcji szyi utrzymywał się dłużej niż trzy dni. 

 

źródło Tygodnik Poradnik Rolniczy nr 24/2024

Karolina Kasperek 

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 23:11