Palenie w przełyku, czyli zgaga to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, dotykająca zarówno młodych, jak i starszych ludzi. Skuteczną ulgę może przynieść jedynie zmiana diety i wyeliminowanie szkodzących produktów z codziennego jadłospisu. Istnieją jednak sposoby doraźne, które przynoszą szybka ulgę.
Jakie są główne przyczyny zgagi?
Zgaga to uczucie palenia w przełyku będące skutkiem cofania się treści pokarmowej oraz kwasu solnego z żołądka do przełyku. Bywa, że zgaga to symptom choroby refluksowej. Zgaga może pojawić po zjedzeniu zbyt obfitego lub ciężkostrawnego dania. Gdy zbyt wcześnie po posiłku podejmiemy się aktywności fizycznej, gdy schylimy się gwałtownie lub gdy nosimy zbyt obcisłe ubrania, które mogą naciskać na żołądek. Zgaga występuje też u osób ciepiących, np. na wrzody żołądka, choroby dróg żółciowych, czy nerwice. Zgaga bardzo często dotyka kobiety w ciąży.
Domowe sposoby na zgagę:
- picie siemienia lnianego w postaci gęstej zawiesiny – wystarczy zalać dwie łyżki siemienia wrzątkiem i poczekać aż mikstura zgęstnieje; siemię złagodzi podrażnienia przełyku i chroni śluzówkę żołądka;
- żucie imbiru lub picie wody imbirowej (starty imbir zalewamy wodą i czekamy aż ostygnie);
- picie dużych ilości wody, która oczyszcza przełyk z kwasów żołądkowych;
- spożywanie migdałów, które wspaniale neutralizują kwasy żołądkowe;
- napary ziołowe, np. z melisy, czy rumianku;
- kubek letniej wody z octem jabłkowym;
- szybka mikstura z sody oczyszczonej: rozpuszczamy łyżeczkę proszku w 1/3 szklanki letniej wody i wypijamy;
- żucie bezcukrowej gumy do żucia;
- szklanka świeżego mleka, kefiru lub maślanki.
Co jeść, aby uniknąć zgagi?
Przede wszystkim warzywa gotowane, mało kwaśne owoce w postaci gotowanej lub pieczonej, chude mięso, ryby, naturalne jogurty, kefiry, pszenne pieczywo. Wskazane są delikatne zupy-kremy, buraki, ogórki, marchew i rzodkiew, drobne kasze i ryż. Należy unikać potraw mocno pikantnych i tych tłustych oraz czerwonego mięsa, tzw. fast foodów, a także czekolady i przetworzonych słodyczy. Warto ograniczyć napoje zawierające kofeinę: kawę, colę i herbatę. Pomaga także spanie z lekko uniesionym tułowiem.
Angelika Drygas
Fot. envato elements