StoryEditorMniej dokuczliwy okres

Dobre samopoczucie w czasie miesiączki? To możliwe!

19.02.2024., 15:00h
Miesiączka to wyjątkowy moment w miesiącu. Każda kobieta przeżywa ją nieco inaczej. Czasami okresowi towarzyszy bardzo złe samopoczucie, a czasami zapominamy o jego nadejściu. Jak ułatwić sobie ten czas?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. PMS – premenstrual syndrome) może wystąpić przed pojawieniem się miesiączki. Daje nieprzyjemne i niepokojące objawy, jak: zmęczenie i drażliwość, zmienność nastroju, pesymizm, senność, obniżenie nastroju i niska samoocena, wzdęcia i problemy trawienne, napięcie i tkliwość piersi, niskie libido, nadmierny apetyt, trądzik.

Co zrobić, aby okres był mniej dokuczliwy?

Liczy się sen

Jest kilka sposobów na to, aby uniknąć złego samopoczucia przed i w trakcie okresu. Jedną z ważniejszych kwestii jest zadbanie o wystarczającą ilość snu. Niedosypianie to ogromne obciążenie dla organizmu, które może być przyczyną bólu głowy i pogłębienia wahań nastroju. W trakcie okresu dobrze jest zadbać o regenerujący sen, co przełoży się na mniej intensywne skurcze menstruacyjne i pozytywny nastrój.

Dieta jest ważna

Wiele kobiet przed okresem odczuwa wzmożoną chęć na słodycze. Cukier jednak nie jest dobrym wyjściem – powoduje tylko chwilową ulgę. W rezultacie daje za duży wyrzut insuliny i zaburza równowagę hormonalną. Jest przyczyną senności i ociężałości. Na szczęście, jest wiele smakowitych i bezcukrowych słodkości, które warto przygotować samodzielnie w domu i raczyć się nimi do woli w newralgicznym momencie miesiąca.

Przeczytaj: przepisy na słodkie bez cukru

Jednocześnie należy zadbać o odpowiednią podaż warzyw i owoców, aby uniknąć zaparć i wzdęć. W tym czasie dobrze jest unikać przekąsek słonych. Sól powoduje bowiem zatrzymywanie wody w organizmie, dlatego większość kobiet puchnie przed okresem.

image
Zdrowie najważniejsze!

Zastosuj osiem zasad – miej zdrowsze i dłuższe życie!

W ruchu nadzieja

Okres spędzony na kanapie wcale nie wróży sielskiego nastroju. Jest odwrotnie – pozbawione aktywności fizycznej ciało może boleć bardziej. Nie należy rezygnować z ruchu. To dzięki niemu krew lepiej krąży i czujemy się szczęśliwsi. W czasie okresu wskazana jest joga, pilates, długie spacery, rozciąganie.

Abstynencja najlepsza

Alkohol w czasie miesiączki i przed jej wystąpieniem tylko pozornie wycisza i rozluźnia. W efekcie powoduje gorszy sen i zaburza równowagę hormonalną. To przez trunki objawy PMS nasilają się jeszcze mocniej, a w tkacie okresu pojawiają się mocne skurcze macicy. Tutaj warto zaznaczyć, że również zbyt duże ilości kawy, coli i energetyków mogą nasilać skurcze – lepiej ograniczyć te napoje na rzecz zdrowej wody z cytryną i imbirem.

image
Zdrowa dieta

Niedobór witaminy B12 ma zły wpływ na organizm. Czy może powodować depresję?

Z czego najlepiej zrezygnować w czasie okresu? Z opalania, gorących kąpieli i sauny.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 03:04