Zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. PMS – premenstrual syndrome) może wystąpić przed pojawieniem się miesiączki. Daje nieprzyjemne i niepokojące objawy, jak: zmęczenie i drażliwość, zmienność nastroju, pesymizm, senność, obniżenie nastroju i niska samoocena, wzdęcia i problemy trawienne, napięcie i tkliwość piersi, niskie libido, nadmierny apetyt, trądzik.
Co zrobić, aby okres był mniej dokuczliwy?
Liczy się sen
Jest kilka sposobów na to, aby uniknąć złego samopoczucia przed i w trakcie okresu. Jedną z ważniejszych kwestii jest zadbanie o wystarczającą ilość snu. Niedosypianie to ogromne obciążenie dla organizmu, które może być przyczyną bólu głowy i pogłębienia wahań nastroju. W trakcie okresu dobrze jest zadbać o regenerujący sen, co przełoży się na mniej intensywne skurcze menstruacyjne i pozytywny nastrój.
Dieta jest ważna
Wiele kobiet przed okresem odczuwa wzmożoną chęć na słodycze. Cukier jednak nie jest dobrym wyjściem – powoduje tylko chwilową ulgę. W rezultacie daje za duży wyrzut insuliny i zaburza równowagę hormonalną. Jest przyczyną senności i ociężałości. Na szczęście, jest wiele smakowitych i bezcukrowych słodkości, które warto przygotować samodzielnie w domu i raczyć się nimi do woli w newralgicznym momencie miesiąca.
Przeczytaj: przepisy na słodkie bez cukru
Jednocześnie należy zadbać o odpowiednią podaż warzyw i owoców, aby uniknąć zaparć i wzdęć. W tym czasie dobrze jest unikać przekąsek słonych. Sól powoduje bowiem zatrzymywanie wody w organizmie, dlatego większość kobiet puchnie przed okresem.
W ruchu nadzieja
Okres spędzony na kanapie wcale nie wróży sielskiego nastroju. Jest odwrotnie – pozbawione aktywności fizycznej ciało może boleć bardziej. Nie należy rezygnować z ruchu. To dzięki niemu krew lepiej krąży i czujemy się szczęśliwsi. W czasie okresu wskazana jest joga, pilates, długie spacery, rozciąganie.
Abstynencja najlepsza
Alkohol w czasie miesiączki i przed jej wystąpieniem tylko pozornie wycisza i rozluźnia. W efekcie powoduje gorszy sen i zaburza równowagę hormonalną. To przez trunki objawy PMS nasilają się jeszcze mocniej, a w tkacie okresu pojawiają się mocne skurcze macicy. Tutaj warto zaznaczyć, że również zbyt duże ilości kawy, coli i energetyków mogą nasilać skurcze – lepiej ograniczyć te napoje na rzecz zdrowej wody z cytryną i imbirem.
Z czego najlepiej zrezygnować w czasie okresu? Z opalania, gorących kąpieli i sauny.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements