StoryEditorMiód w diecie

Jaki miód najchętniej kupują Polacy? Te ciekawostki o miodzie zaskakują!

Po miód sięgamy chętnie niemal przez cały rok, zastępując nim cukier. Nic dziwnego: jest skarbnicą zdrowia, a przy tym stanowi prawdziwy smakołyk! Co warto wiedzieć o miodzie odmianowym?

Spis treści:

Jaki miód najczęściej kupują Polacy? 

Dane Polskiej Izby Miodu pokazują, że Polacy zjadają średnio 1 kg miodu na osobę rocznie. Wbrew pozorom to nie tak dużo! Prześcigają nas Włosi i Niemcy, którzy jedzą średnio 2 kg na osobę. Rekordzistami są Grecy: spożywają nawet 5 kg miodu na głowę w ciągu roku! 

Wybór miodu jest dla polskich konsumentów ważną kwestią. 80 proc. kupujących sprawdza rodzaj miodu przed zakupem i tym właśnie się kieruje. Polacy najczęściej sięgają po miód wielokwiatowy: wybiera go 40 proc. Chętnie jemy także miody lipowe (11 proc.), spadziowe (8 proc.), gryczane (8 proc.) i akacjowe (7 proc.). 

Przeczytaj także: Czym warto kierować się przy zakupie miodu?

- Pewną ciekawostką jest miód lipowy, znany z intensywnego i przyjemnego zapachu. Odgrywa on znaczącą rolę w przemyśle miodowym Unii Europejskiej, stanowiąc kluczowy produkt eksportowy dla wielu krajów Europy Wschodniej, w tym Polski. Jego popularność wynika nie tylko z unikalnych właściwości, ale także z wyjątkowego smaku, który doceniają wielbiciele miodu na całym kontynencie. Dzięki tym cechom miód lipowy jest często wykorzystywany w europejskiej gastronomii, dodając unikalnego akcentu do wielu deserów i potraw – mówi Przemysław Rujna z Polskiej Izby Miodu. 

Jak powstaje miód odmianowy? 

Z pewnością sięgając po słoik miodu lipowego, gryczanego czy akacjowego zastanawialiśmy się kiedyś, skąd pszczoły wiedzą, że powinny zbierać nektar tylko z jednej rośliny? Innymi słowy, ile naprawdę jest akacji w akacji? Wbrew pozorom, odpowiedź jest prosta i związana z rytmem natury. Jeżeli pasieka zlokalizowana jest w pobliżu dużej grupy roślin danego gatunku, możemy mieć pewność, że w konkretnym okresie pszczoły przyniosą nektar głównie z tych drzew czy kwiatów. Na przełomie maja i czerwca produkowany jest miód akacjowy, na przełomie czerwca i lipca – miód lipowy, zaś miód wrzosowy dopiero jesienią. Oczywiście, domieszki innych nektarów na pewno się zdarzą, ale możemy się spodziewać dominujących nut od roślin, które akurat są w trakcie kwitnienia. 

Przeczytaj także: „Pszczoły. Poradnik hodowcy” – książka obowiązkowa dla każdego pszczelarza!

- Co ważne, miód wprowadzony do obrotu przez polskie firmy i dostępny w sklepach przechodzi dokładne i bardzo zaawansowane technologicznie badania, zarówno jakości, jak i składu. W ten sposób sprawdza się, czy miód jest wolny od pozostałości antybiotyków lub pestycydów, a dodatkowo precyzyjnie określa się rodzaj pyłków roślin, z jakich powstał. Dzięki temu konsumenci wybierający miód ze sklepowych półek są pewni, że kupują produkt zgodny z informacją na opakowaniu. To o tyle ważne, że obecnie miód odmianowy produkowany tylko z jednej rośliny, jak na przykład lipowy czy akacjowy, jest w Polsce coraz rzadziej spotykany – wyjaśnia Przemysław Rujna 

Czy pszczoły są wierne? 

Przy okazji tego, jak powstaje miód odmianowy, warto poznać ciekawostkę o pszczołach. Otóż owady te są wyjątkowo wierne, lecz nie sobie nawzajem, a kwiatom! Oznacza to, że zwykle rodziny z konkretnych uli specjalizują się w zbieraniu nektaru z jednego gatunku roślin. Jeżeli zatem w pobliżu pasieki mamy zagajnik pełen kwitnących akacji, pszczoły będą tam pracowały aż do momentu przekwitnięcia drzew. 

Przeczytaj także: Pomysł na biznes na wsi: produkcja miodu. Jakie koszty, dotacje i zyski?

Regionalna produkcja miodu w Polsce 

Co ciekawe, produkcja i spożycie miodu mają w Polsce charakter regionalny! Na południu wytwarza się i zjada najwięcej miodu spadziowego. Północ specjalizuje się w produkcji miodu wielokwiatowego i rzepakowego, z kolei na wschodzie Polski znajdziemy miłośników miodów gryczanych. Na zachodzie najpopularniejsze są miody lipowy oraz akacjowy

 

źródło: Polska Izba Miodu

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2024 03:20