Zapalenie wątroby, czyli stan zapalny, wywołują rozmaite wirusy, zła dieta lub nałogowe spożywanie alkoholu. Chory najczęściej powinien dużo wypoczywać, odstawić używki, stosować się do diety i zaleceń farmakologicznych lekarza.
Rodzaje zapalenia wątroby:
- Wirusowe zapalenie wątroby – może być ostre i przewlekłe, czyli zapalenia trwające ponad 6 miesięcy. Jednak to nie jedyna klasyfikacja. Wirusowe zapalenie wątroby dzielimy także pod kątem przyczyny.
- Wirus zapalenia wątroby typu A powodujący ostre wirusowe zapalenie wątroby (WZW A, HAV), potocznie zwany „żółtaczką pokarmową”. Zakażenie następuje najczęściej przez brudne ręce lub skażoną żywność, podczas kontaktu seksualnego, skażone igły lub przez transfuzję krwi. Wirus jest wydalany z kałem.
- Wirus typu B (HBV), do zakażenia może dojść podczas zabiegów operacyjnych, ale też przez kontakty seksualne. W tym przypadku istnieje ryzyko, że chora kobieta w ciąży może przenieść wirus na dziecko.
- Wirus typu C (HCV) – najbardziej niebezpieczna odmiana tej choroby, na szczęście w porę zdiagnozowana jest już wyleczalna. Wirus przenosi się przez zranioną skórę i kontakt z zakażoną krwią, np. u dentysty, w gabinetach medycyny estetycznej, studiach tatuażu, w szpitalach.
- Istnieje także wirus typu D i E, występuje jednak rzadko.
- Częstszym schorzeniem jest natomiast alkoholowe zapalenie wątroby, spotykane u osób, które spożywają napoje wysokoprocentowe w dużych ilościach, nałogowo. Objawia się zmęczeniem i osłabieniem, bólem w prawym podżebrzu. Ponadto, organizm jest wycieńczony ciągłym konsumowaniem alkoholu. Jeśli pacjent w porę nie zrezygnuje z picia trunków, może dojść do przewlekłych stanów zapalnych i marskości wątroby.
- Innym spotykanym typem zapalenia wątroby jest autoimmunologiczna jego odmiana.
Objawy zapalenia wątroby
Potocznie wirusowe zapalenie wątroby nazywane jest żółtaczką, choć przecież żółtaczka nie jest chorobą, lecz objawem. O dziwo – najwięcej wirusowych zapaleń wątroby przebiega bez objawów żółtaczkowych. Co więcej, często wirusom zapalenia wątroby nie towarzyszą żadne objawy, prócz zmęczenia, które może być łączone z innymi schorzeniami.
Najczęstsze symptomy choroby to:
- ból brzucha,
- niestrawność,
- mdłości,
- zmęczenie i osłabienie,
- senność,
- zażółcenie skóry,
- zabarwione na żółto gałki oczne,
- ciemny kolor moczu i odbarwiony stolec,
- stan podgorączkowy i gorączka,
- powiększona wątroba.
WZW – jak nie zachorować?
Aby nie dopuścić do zakażenia HAV, należy przestrzegać higieny – myć często ręce oraz spożywaną żywność. Istnieje również skuteczna szczepionka przeciw temu rodzajowi zapalenia wątroby. Zapobieganie zakażeniom HBV i HCV to także rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny, także podczas rozmaitych zabiegów. Najskuteczniejszą metodą jest przyjęcie szczepionki przeciwko HBV (takiego preparatu nie ma, jeśli chodzi o HCV). W Polsce wszystkie noworodki są szczepione przeciwko HBV zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.
Angelika Drygas
fot. envato elements