StoryEditorTrendy tarasowe

Oświetlenie tarasu – jakie lampy wybrać?

22.06.2023., 10:00h
Taras to wspaniałe przedłużenie domu. Wystarczy chwila i jesteśmy w naturze, w pięknych okolicznościach przyrody. Aby wykorzystać jego potencjał maksymalnie, należy rozmieścić odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu spędzimy sielsko czas również po zmroku.

Jak podczas każdych aranżacyjnych czynności, również w przypadku dekoracji tarasowych, warto zadbać o spójność. Lampy powinny pasować do klimatu całego wystroju tarasu i go uzupełniać.

Lampy tarasowe – jakie wytyczne?

Ważna jest co prawda estetyka, ale tylko ta współgrająca z odpowiednimi parametrami technicznymi. Wybierajmy zatem:

  • lampy dopuszczone do użytku zewnętrznego,
  • wodoodporne,
  • solidnie wykonane, z ochroną przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi,
  • z najwyższą klasą ochrony przeciwporażeniowej,
  • z zabezpieczeniami przed korozją.
image

Oświetlenie tarasu

FOTO: Envato Elements

Oświetlenie tarasu

Jednymi z ważniejszych parametrów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, są ekologia i ekonomia. Takie kryteria spełniają lampy LED oraz solarne i to właśnie wśród tych typów najlepiej wyszukać perełki pasujące do tarasowej aranżacji. Mogą to być punktowe lampki lub listwy ledowe montowane przy podłodze czy na ścianie dające bardzo przyjemne subtelne oświetlenie.

image

Oświetlenie tarasu

FOTO: Envato Elements

Modne lampy

Wszystko, co naturalne i nawiązujące do stylu boho, jest w dobrym guście. Oczywiście, jeśli nie jesteśmy właścicielami tarasu minimalistycznego. Drewniane lampiony, cotton ballsy, produkty z wikliny czy rattanu – będą jak najbardziej gustowne i na pewno przyczynią się do wykreowania przytulnego i sielskiego klimatu.

image

Oświetlenie tarasu

FOTO: Envato Elements

Girlandy świetlne na taras

Niesłabnącym trendem są lampki typu cotton balls, które możemy powiesić na zadaszeniu, na ściankach, włożyć do donic lub wazonu, aby skorzystać z przyjemnej poświaty. Mogą być białe w rozmaitych tonacjach lub kolorowe.

image

Oświetlenie tarasu

FOTO: Envato Elements
image

Oświetlenie tarasu

FOTO: Envato Elements

Jakie lampy na taras wybrać?

Kinkiety zewnętrzne – to rozwiązanie bardzo efektowne. Dzięki kinkietom można doświetlić wejście z tarasu do domu i jednocześnie powierzchnię tarasu.

Stojące (podłogowe) lampy tarasowe nie są częstym wyborem, ale na pewno dają niezwykle oryginalne wykończenie. Są świetnym dodatkiem na większe powierzchnie, przypominają te domowe, ale są wykonane z innych materiałów.

image

Oświetlenie tarasu

FOTO: Envato Elements

Wiszące lampy sprawdzą się w przypadku tarasów zadaszonych, na pewno spotęgują wrażenie przebywania w pokoju – taras zyskuje miano salonu. Pełnią rolę nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim pięknie doświetlają stół. Na tarasach w stylu boho lub skandynawskim sprawdzą się te wykonane z naturalnych materiałów (wiklinowe czy rattanowe), na bardziej nowoczesnych przestrzeniach – te o geometrycznych kształtach i skromnym wyglądzie.

Lampiony i latarenki – czyli mniejsze lampki stojące stanowiące piękne wykończenie tarasowego oświetlenia. Można je ustawić w rogu tarasu, na stole, obok sofy, przy donicach z kwiatami. Delikatnie oświetlą przestrzeń, a przy tym świetnie się prezentują. Można je wykonać samemu lub zakupić gotowe. Te najpiękniejsze wykonane są z trawy morskiej, szkła, drewna. Można wybrać te z opcją włożenia doń świeczki, ledowe lub zasilane słońcem.

image

Oświetlenie tarasu

FOTO: Envato Elements

image
Inspiracja do ogrodu

Szukasz prywatności i ochrony przed słońcem? Wypróbuj siatkę cieniującą

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 19:35