Spis treści:
- Dlaczego lodówka brzydko pachnie?
- Jak zapobiegać przykremu zapachowi w lodówce?
- Domowe pochłaniacze brzydkiego zapachu
Dlaczego lodówka brzydko pachnie?
Najczęstszym powodem brzydkiego zapachu w lodówce są psujące się produkty spożywcze. Nie masz problemów z nieświeżym jedzeniem, a mimo to lodówka brzydko pachnie? To zdarza się każdemu. Nieprzyjemny zapach to wina bakterii, które namnażają się na resztkach jedzenia. Może on wynikać także z tego, że w lodówce wymieszało się zbyt wiele aromatów na raz. Na szczęście istnieją domowe sposoby, by poradzić sobie z tym przykrym kłopotem.
Przeczytaj także: Przechowywanie warzyw i owoców w upały – poznaj kuchenne triki!
Jak zapobiegać przykremu zapachowi w lodówce?
Aby nie musieć walczyć z nieprzyjemnym zapachem w lodówce, pamiętaj o tym, by regularnie czyścić to urządzenie od środka. Wystarczy szmatka nasączona octem lub delikatnym płynem do mycia naczyń! Gdy już posprzątasz lodówkę, ułóż w niej produkty spożywcze, pamiętając, że im wyższa półka tym wyższa temperatura. Jedzenie przechowuj w odpowiednich naczyniach ze szkła lub plastiku, unikaj foliowych torebek.
Przeczytaj także: Naturalne sposoby na ładny zapach w domu
Domowe pochłaniacze brzydkiego zapachu
Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki, wypróbuj jedną z 5 domowych metod:
- słoik z kawą - dzięki niemu przykry odór zniknie raz-dwa. Wystarczy zmielić ziarna kawy w młynku i wsypać je do słoika lub miseczki, a potem ustawić w lodówce. Należy wymieniać kawę co około 2 tygodnie.
- cytryny i pomarańcze - świeże cytrusy również pomogą utrzymać przyjemny zapach w lodówce. Wystarczy połowa owocu lub kawałek skórki. Należy jednak wymieniać je co kilka dni - spleśniała cytryna zadziała odwrotnie, potęgując smród!
- soda lub proszek do pieczenia - właściwości pochłaniania zapachów mają również te substancje. Wsyp sodę lub proszek do pieczenia do otwartego pojemnika i ustaw w lodówce. Wymieniaj co miesiąc, by zachować przyjemny zapach.
- węgiel aktywny - jeżeli korzystasz z gotowych pochłaniaczy zapachu, zazwyczaj mają one filtr z węgla aktywnego. Możesz z łatwością przygotować taki pochłaniacz w domu: włóż kilka tabletek węgla do woreczka lub małego pudełka i umieść w lodówce. Wymieniaj co kilka miesięcy.
- żwirek dla kota - każdy, kto ma kota w domu, dysponuje kocim żwirkiem i wie, że ta substancja świetnie neutralizuje zapach kociego moczu. Sprawdzi się także jako pochłaniacz zapachów do lodówki. Wsyp żwirek do szklanki lub woreczka i umieść w lodówce. Upewnij się, że korzystasz z żwirku bezzapachowego – perfumowany może wpłynąć na smak przechowywanych produktów spożywczych!
Przeczytaj także: Jak wyczyścić lodówkę domowymi sposobami?
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements