StoryEditorSprytne sposoby

Jak rozmrozić chleb, aby smakował jak ten z piekarni?

15.08.2023., 13:00h
Chleb jest produktem, który szybko traci świeżość. Wysycha, kruszy się i pleśnieje. Na szczęście, tak jak inne wyroby cukiernicze nadaje się do mrożenia. Przechowywanie go w zamrażarce nie oznacza, że musi stracić swój smak. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

Lepiej zamrozić chleb niż go wyrzucić

Marnowanie żywności nie jest jedynie nieprzyjazne środowisku. Wpływa także na zawartość naszych portfeli. Wyrzucaniu jedzenia możemy zapobiec – kupując mniej lub odpowiednio je przechowując. Jeśli wiemy, że nie jesteśmy w stanie zjeść tyle chleba, ile kupiliśmy lub chcemy mieć jego zapasy, warto go zamrozić.

Zamrażanie chleba – cały bochenek czy kromki?

Chleb możemy mrozić w formie bochenka, kromek lub małych kawałków – zależy od jego przeznaczenia. Jeśli planujemy zrobić z niego kanapki, warto zamrozić go w osobnych opakowaniach, żeby wyciągać z zamrażalnika taką ilość, jakiej potrzebujemy. Dzięki temu nie będziemy musieli rozmrażać całego bochenka, którego pamiętajmy, że nie będziemy mogli ponownie zamrozić. Chleb kroimy na kawałki, jeżeli jako grzanki dodamy go do np. zupy krem czy sałatki. Pieczywo, które mrozimy, powinno być świeże, ponieważ dłużej wytrzyma w zamrażalniku. Uważamy jednak, żeby nie było gorące – czekamy aż ostygnie.

Jak pakować chleb do mrożenia?

Chleb pakujemy w worek foliowy – przeznaczony do mrożenia. Nie chowamy go w oryginalnym opakowaniu. Musi być szczelne. Zapobiega to dostawaniu się do niego powietrza, które wpływa na szybsze rozwijanie się bakterii oraz nie przechodzi zapachami innych produktów z zamrażalnika. Nie mrozimy go dłużej niż przez 3 miesiące.

Rozmrażanie chleba w temperaturze pokojowej

Nie ma prostszego sposobu na rozmrożenie chleba niż wyciągnięcie go na kuchenny blat. Sposób ten ma swoje minusy. Przede wszystkim cały bochen chleba będzie gotowy do zjedzenia dopiero po 10-12 godzinach, więc chcąc go zjeść na śniadanie, musimy pamiętać o nim już poprzedniego wieczora. Znacznie mniej czasu pochłonie rozmrażanie kromek – na nie wystarczą ok. 2 godziny.

image
Zero waste

Co zrobić z pieczywa i innych resztek jedzenia po świętach?

Niestety bez wtórnego pieczenia chleb stanie się mokry, a skórka utraci swoją chrupkość, więc samo rozmrożenie go nie wystarczy, żeby był smaczny. Można temu zapobiec, jeśli włożymy go do piekarnika rozgrzanego na 175 stopni Celsjusza na 10-15 minut. Dzięki temu będziemy mogli zjeść chrupki ciepły chleb jak z piekarni. Jeśli zdecydujemy się na rozmrażanie w ten sposób pamiętajmy, żeby nie wyciągać go z opakowania, w którym był w zamrażarce! Zapobiegniemy w ten sposób jego wysychaniu.

Rozmrażanie chleba w kuchence mikrofalowej

Kuchenka mikrofalowa to sprzęt, który znajduje się w większości domów i jest bardzo przydatny – w tym podczas rozmrażania chleba. Posiada ona specjalną funkcję. Pieczywo wkładamy do mikrofali na papierowym ręczniku, który wchłonie wilgoć. Cały bochen zostawiamy na ok. 8 minut, a kromkę wystarczy wstawić na 1 minutę.

image

Rozmrażanie chleba w temperaturze pokojowej

FOTO: Pixabay

Rozmrażanie chleba w piekarniku

Piekarnik skutecznie rozmraża i odświeża pieczywo, także to czerstwe. Przede wszystkim przywraca mu chrupkość. Nagrzewamy go do temperatury 175 stopni Celsjusza i pieczemy przez 30-40 minut.

Rozmrażanie chleba w opiekaczu

Rozmrażanie chleba w opiekaczu jest najszybszym sposobem, aby cieszyć się ciepłym chlebem z chrupiącą skórką. Sprawdza się jednak tylko w przypadku kromek. Niektóre sprzęty mają już funkcję rozmrażania, ale wystarczy postąpić identycznie, gdy opiekamy w nim świeże pieczywo na tosty. Trwa to kilka minut.

Teresa Karwacka

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 22:39