Spis treści:
- Podcos - danie jednogarnkowe z kaszą. Jak je zrobić?
- Przepis na wegański pieróg jaglany z lubelszczyzny
- Buza - podlaski napój z kaszy na upały
- Ziemniaczane pierogi z kaszą i soczewicą
Podcos - danie jednogarnkowe z kaszą. Jak je zrobić?
Składniki:
- 200 g pęczaku
- 1/2 kg zielonych liści młodej kapusty
- 750 ml warzywnego bulionu
- duży pęczek koperku
- pęczek szczypiorku
- 2 cebule (około 200 g)
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 1 łyżka śmietany lub roślinnego zamiennika
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Pęczak przepłucz trzy razy zimną wodą. Włóż do garnka i zalej bulionem. Gotuj 20 minut od momentu wrzenia na bardzo małym ogniu pod przykryciem. W tym czasie posiekaj na paski kapustę. Drobno posiekaj łodyżki koperku, które wraz z kapustą dodaj do pęczaku. Gotuj kolejne 20 minut. Szczypior i koperek drobno posiekaj i dodaj do garnka. Gotuj jeszcze 5 minut bez przykrycia. Wyłącz grzanie, doda śmietanę, dopraw do smaku solą i pieprzem, odstaw na godzinę.
Przeczytaj także: Kuchnia podlaska nie ma sobie równych. Wypróbuj te 3 przepisy!
Przepis na wegański pieróg jaglany z lubelszczyzny
Składniki:
Farsz:
- 200 g kaszy jaglanej
- 250 ml wody + 250 ml napoju owsianego
- 400 g naturalnego tofu
- sok z 2 dużych cytryn
- 150 g cukru
- 10 dużych listków mięty
- 150 g suszonych śliwek
Ciasto:
- 50 g świeżych drożdży
- 450 g mąki pszennej typ 550 + 1 łyżka
- 250 ml napoju owsianego + do posmarowania
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 2 łyżki maku
Przygotowanie:
Kaszę przepłucz kilka razy gorącą wodą. Wsyp do garnka i wlej napój owsiany oraz wodę. Gotuj na bardzo małym ogniu pod przykryciem przez 15 minut. Odstaw do wystudzenia.
Tofu zmiksuj z cukrem i sokiem z cytryny. Dodaj drobno posiekaną miętę i pokrojone w paski śliwki. Drożdże rozpuść w ciepłym napoju owsianym z dodatkiem 1 łyżki cukru i mąki. Wymieszaj i odstaw pod przykryciem w ciepłe miejsce na 15 minut. Do zaczynu dodaj resztę cukru i mąki. Wyrabiaj ciasto około 10 minut, a następnie dodaj olej i dalej wyrabiaj. Ciasto powinno być miękkie i nie kleić się do dłoni. Odstaw w ciepłe miejsce pod przykryciem na godzinę. Ponownie chwilę wyrabiaj i podziel na połowę. Rozwałkuj na kształt prostokąta na grubość około 0,5 cm. Nakładaj farsz na powierzchnię i zwijaj jak roladę. Dokładnie sklej brzegi i ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Z drugą częścią ciasta i farszu zrób tak samo. Odstaw pod przykryciem na 15 minut. Wierzch posmaruj napojem owsianym i posyp makiem. Piecz około 30 minut w 170°C.
Przeczytaj także: Jak ugotować idealny chłodnik na upały?
Buza - podlaski napój z kaszy na upały
Składniki:
- 100 g kaszy jaglanej
- 5 g świeżych drożdży
- 2,5 litra wody
- sok z 2 cytryn
- 120 g rodzynek
- 100 g cukru
Przygotowanie:
Kaszę przepłucz kilka razy gorącą wodą. Wsyp do garnka i wlej 500 ml wody. Gotuj na bardzo małym ogniu przez 20 minut pod przykryciem. Gorącą kaszę wraz z płynem dokładnie zmiksowuj blenderem. Do drugiego garnka wlej 2 litry wody, dodaj cukier i zagotuj. Dodaj kaszę i ponownie całość zmiksuj blenderem. Całość przelej do miski przez sito wyłożone gazą. Odstaw do wystudzenia. Gdy płyn będzie lekko ciepły, odlej szklankę i rozpuść w nim drożdże, odstaw na 20 minut. Zaczyn wlej z powrotem do garnka, dodaj sok z cytryny. Wymieszaj, płyn rozlej do 3-litrowych szklanych butelek do około 3/4 objętości. Do każdej butelki dodaj po 40 g rodzynek. Szczelnie zamknij butelki i odstaw na dobę w temperaturze pokojowej. Po tym czasie otwórz delikatnie butelkę (będzie się pienić), zamknij i wstaw do lodówki na 2-3 dni.
Przeczytaj także: Fuczki z kiszonej kapusty – poznaj przepis na przysmak z serca Bieszczad
Ziemniaczane pierogi z kaszą i soczewicą
Składniki:
- 100 g kaszy gryczanej niepalonej + 1,5 szklanki wody
- 200 g zielonej soczewicy
- 1 kg ziemniaków
- 150 g mąki pszennej uniwersalnej + do podsypania blatu
- 2 cebule
- 1 łyżka suszonego majeranku
- olej do smażenia
- pieprz ziołowy i sól do smaku
Przygotowanie:
Kaszę wsyp do garnka, wlej wodę. Gotuj 15 minut od momentu wrzenia, pod przykryciem, na bardzo małym ogniu. Odstaw do wystudzenia. Soczewicę wsyp do garnka, wlej wodę i gotuj na małym ogniu przez 25 minut. Odcedź i jeszcze ciepłą zmiksuj blenderem. Odstaw do wystudzenia. Ziemniaki obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Wystudź i przeciśnij przez praskę. Cebule pokrój w drobną kostkę i zrumień na oleju, a następnie połącz cebulę, soczewicę, kaszę, majeranek, pieprz i sól do smaku. Wymieszaj. Do ziemniaków dodaj mąkę i szybko wyrób jednolite ciasto. Podziel na cztery części. Każdą część wałkuj na grubość około 0,5 cm na blacie obsypanym mąką. Wykrawaj krążki o średnicy około 10 cm. Nakładaj farsz, sklejaj i lekko spłaszczaj. Soczewiaki smaż na oleju na rumiano z obu stron.
Przeczytaj także: Sekrety regionalnej kuchni polskiej: przepis na piróg biłgorajski
źródło: kampania „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”/materiały prasowe
fot. „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”/materiały prasowe, envato elements