Spis treści:
Podagrycznik pospolity – kiedy zbierać?
Podagrycznik pospolity – co zawiera?
Podagrycznik pospolity – na co pomaga?
Podagrycznik pospolity – jak przyjmować?
Podagrycznik pospolity – przeciwwskazania
Rośliny to wielkie wsparcie w terapii wielu schorzeń. Pomagają niwelować nieprzyjemne skutki i objawy, które dają się we znaki każdego dnia. Dzięki temu pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.
Podagrycznik pospolity
Podagrycznik pospolity, choć jest uznawany za chwast, to jest rośliną, która ma sporo do zaoferowania. Inne jego nazwy to: kozia stopka lub barszlica, czy śnitka. Z wyglądu przypomina barszcz zwyczajny, czy dzięgiel leśny. Jak prezentuje się ta roślina? Dorasta do 100 centymetrów wysokości, a jej łodyga ma trójkątny przekrój i jest rozgałęziona w górnej części – jest środku pusta, gładka lub pokryta krótkimi włoskami. Charakterystyczną cechą jest podwójnie trójlistkowe, środkowy listek jest największy. Listki są jajowate, zaostrzone, z gładką powierzchnią. Uwagę przykuwają piękne kwiatostany złożone z drobnych kwiatków – białe lub jasnoróżowe, tworzące duże baldachy.
Podagrycznik pospolity – kiedy zbierać?
Roślina rośnie w wilgotnych miejscach – w lasach, górach, na łąkach, w rowach, ogrodach, przy płotach, na polach – bardzo szybko się rozmnaża i rozrasta. Podagrycznik kwitnie wczesną wiosną, ziele zbieramy do jesieni. Wykorzystujemy liście, kwiaty i łodygi.
Podagrycznik pospolity – co zawiera?
Podagrycznik swoje lecznicze właściwości zawdzięcza świetnemu składowi. Zawiera dużą ilość witaminy C, cynk, magnez, bor, mangan, potas, wapń i żelazo. Oprócz tego flawonoidy i przeciwutleniacze, niwelujące wolne rodniki. W składzie znajdują się także olejki eteryczne i kwasy organiczne.
Czytaj także: Poznaj dwie rośliny dla cukrzyków, które zbiją cukier
Podagrycznik pospolity – na co pomaga?
To ziele, które łagodzi stany zapalne w organizmie. Już w XIX wieku wykorzystywano je w celu leczenia dny moczanowej, czyli podagry (stąd nazwa rośliny). Czym się objawia ta choroba? To zapalenie stawów, powodujące ból śródstopia i palców u stóp. Pojawia się w tym miejscu obrzęk i zaczerwienienie, uczucie mrowienie i kłopoty z chodzeniem. Spożywanie podagrycznika pomaga usunąć szkodliwe substancje będące przyczyną schorzenia. Ale nie tylko! Ziele jest pomocne w terapii chorób reumatycznych, infekcjach bakteryjnych czy grzybiczych, problemach trawiennych (w czasie biegunek, zaprać, wzdęć), kłopotach z nerkami czy z pęcherzem. Roślina wspiera leczenie trądziku, czy gojenie się ran (w formie okładów). Stąd jej szerokie zastosowane w kosmetyce.
Podagrycznik pospolity – jak przyjmować?
Spożywamy napar z suszonych liści podagrycznika. Można też zmielić ziele i przyjmować je w formie proszku, np. jako dodatek do musli. Susz przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, w temperaturze pokojowej.
Podagrycznik pospolity – przeciwwskazania
Warto jego spożywanie skonsultować z lekarzem, choć ziele nie powinno negatywnie wpływać na pracę organizmu.
Źródło: zwrotnikraka.pl
fot. pixabay