StoryEditorRak a nowotwór

Czy każdy nowotwór jest rakiem? Poznaj różnicę!

19.09.2023., 12:43h
Określenia – nowotwór i rak bardzo często stosujemy zamiennie. Używamy tych słów w języku codziennym, nie zwracając uwagę na ich prawdziwe znaczenie. Tymczasem istnieje fundamentalna różnica między nimi. Jaka?

Terminologia medyczna idzie z pomocą i dokładnie tłumaczy, czym różnią się te poszczególne pojęcia. Przede wszystkim nowotwory to grupa pojemniejsza, zawierająca w sobie wiele różnych rodzajów zmian patologicznych. Dlaczego nazewnictwo typu: rak mózgu czy rak kości jest błędne?

Czy nowotwór jest tym samym co rak?

Nowotwór to każda zmiana, której źródłem jest niekontrolowane namnażanie się komórek. Istnieją dwa rodzaje nowotworu: łagodny i złośliwy. W przypadku tego pierwszego, choć rozrost komórek nie podlega mechanizmom obronnym, wymyka się spod kontroli i w rezultacie powstaje guz, na szczęście nie nacieka on na inne narządy i nie daje przerzutów. Jeśli jest w porę wycięty z marginesem tkanek, najprawdopodobniej można uznać pacjenta za wyleczonego. Guz jest otorbiony, komórki nie przechodzą więc do krwi. Są to np. mięśniaki macicy, tłuszczaki, włókniaki, włókniakogruczolaki, czy wodniaki. Nowotwór łagodny nie jest rakiem.

image

Każdy rak jest nowotworem, ale nie każdy nowotwór jest rakiem

FOTO: Envato Elements

Każdy rak jest nowotworem, ale nie każdy nowotwór jest rakiem

Nowotwory złośliwe to zmiany, które niestety naciekają na okoliczne tkanki, ich komórki przedostają się do układu krwionośnego i chłonnego, w związku z czym powodują przerzuty. Wyróżniamy kilka rodzajów nowotworów złośliwych – rak jest jednym z nich.

Znaczenie ma rodzaj tkanek, z których wywodzą się nowotwory złośliwe:

  • rak – pochodzi z tkanki nabłonkowej, np. skóry, płuc, piersi, trzustki, wątroby i innych narządów; rak jest konkretnym rodzajem nowotworu złośliwego, np. złośliwe nowotwory krwi nie są rakiem, ponieważ nie wywodzą się z nabłonków;
  • mięsaki – z tkanki mięśniowej, tłuszczowej i chrząstki;
  • czerniak – z komórek barwnikowych, np. skóry;
  • chłoniaki – nowotwór złośliwy w układzie limfatycznym;
  • nowotwory ośrodkowego układu nerwowego – guzy mózgu, glejaki wielopostaciowe, nowotwory rdzenia kręgowego.

Każdy rak jest nowotworem, ale nie każdy nowotwór jest rakiem. A jakie rodzaje raka są najgroźniejsze? Na pewno rak płuc, wątroby, rak jelita grubego, trzustki, piersi czy żołądka.

Rak – co zrobić, by nie zachorować?

Profilaktyka nowotworowa polega na wprowadzeniu zdrowego stylu życia: rzuceniu palenia tytoniu, ograniczaniu ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe, wprowadzeniu zdrowej diety i ruchu. Należy przy tym zapobiegać nadwadze i otyłości, dbać o diagnostykę i wykonywać odpowiednie badania.

image
Obserwuj ciało

Jak rozpoznać objawy raka? Należy być wyjątkowo czujnym

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: poradnikzdrowie

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 21:37