StoryEditorNowotwory w Polsce

Rak pochwy – można się przed nim uchronić!

07.03.2024., 14:00h
Nowotwory narządów rodnych kobiet przerażają i dla wielu pacjentek stanowią powód do wstydu. Tym bardziej powinniśmy o nich mówić, aby mobilizować kobiety do systematycznych badań i do dbania o siebie, po prostu. Marzec to dobry moment na takie inicjatywy!

Rak pochwy stanowi około 2% wszystkich nowotworów związanych z narządami rodnymi kobiet. Częściej chorują kobiety w wieku pomiędzy 50-75 rokiem życia, choć coraz częściej choroba dotyka młodsze pacjentki w związku z zachorowaniami na wirus HPV. Niestety, co roku w naszym kraju notuje się kilkaset nowych przypadków zachorowań.

Rak pochwy – specyfika

Rak pochwy może występować jako pierwotne schorzenie lub jako przerzut, czyli wtórne ognisko (np. z raka szyjki macicyraka trzonu macicy). To rak płaskonabłonkowy, rzadziej występuje np. jako gruczolakorak, czerniak złośliwy, czy sarcoma botryoides.

Charakterystyczne objawy raka pochwy:

  • krwawienia z narządu rodnego,
  • bóle,
  • parcie i zaburzenia w oddawaniu moczu,
  • plamienie,
  • ból w trakcie stosunku,
  • ropne upławy.
image

Rak pochwy

FOTO: Envato Elements

Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór pochwy należą: przebyte nowotwory narządów rodnych i przebyte choroby przenoszone drogą płciową, przewlekłe stany zapalne oraz zakażenia wirusem HPV. W związku z tym ostatnim czynnikiem należy wspomnieć, że do raka pochwy może przyczynić się duża liczba partnerów i brak odpowiedniego zabezpieczenia, ryzykowne zachowania seksualne, czy słaba odporność.

image
Badaj się!

Rak sromu – jakie są objawy tej groźnej choroby?

Rak pochwy – badania

Rak pochwy to nowotwór, którego wczesne wykrycie gwarantuje wyzdrowienie, a więc ważne są regularne badania ginekologiczne. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast zgłosić się do ginekologa, ponieważ wczesna diagnostyka pozwala na skuteczne wyleczenie. Przed zachorowaniem może także uchronić szczepienie przeciwko wirusowi HPV.

Rak pochwy – leczenie

Diagnostyka raka obejmuje badanie ginekologiczne oraz cytologię. W następnym kroku pobierany jest wycinek guza  i badanie histopatologiczne. W zależności od stadium raka lekarz zaleca zabieg chirurgiczny z radioterapią, samą radioterapię lub chemioterapię. Rokowania raka pochwy w I stadium zaawansowania w kontekście 5-letniego przeżycia wynoszą 100%.

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: zwrotnikraka.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 15:26