StoryEditorDlaczego żywność drożeje?

Czy w 2024 roku czekają nas drastyczne podwyżki cen żywności?

16.01.2024., 12:00h
Dla wielu Polaków ceny żywności już jakiś czas temu osiągnęły zenit. Obecnie w koszyku zakupowym ląduje coraz mniej produktów, bo są po prostu za drogie! Jakie są prognozy na najbliższy czas?

Na szczęście eksperci są nastawieni optymistycznie, ich zdaniem ceny w sklepach w I kwartale br. nadal będą rosły, ale znacznie wolniej i nie tak drastycznie. W pierwszym kwartale 2024 roku spodziewajmy się zatem ustabilizowanych cen.

Dlaczego żywność zdrożeje?

Przyczyną jest wzrost płacy minimalnej, wysokie ceny surowców i energii: – Na poziom cen przede wszystkim będzie miał wpływ wzrost płacy minimalnej. Kolejnym czynnikiem będą znaczące podwyżki cen energii, które cały czas mają wpływ na strukturę kosztów przedsiębiorstw – analizuje dr Anna Semmerling z WSB Merito. Ekspertka wylicza także czynniki zewnętrzne, jak pogoda, która ma wpływ na ceny warzyw czy owoców. – Nie należy również zapomnieć o wzroście stawki podatku akcyzowego, co będzie miało bezpośredni wpływ na wzrost ceny papierosów, tytoniu oraz alkoholu – dodaje ekspertka.

Co zdrożeje w 2024 roku?

Zagrożone są te produkty, do wytworzenia których potrzeba sporo energii, a ta jak wiadomo bije przedsiębiorców po kieszeni. Mowa o takich kategoriach, jak: pieczywo, mięso, nabiał oraz chemia gospodarcza.

Co może stanieć?

Według prognoz potanieć mogą produkty tłuszczowe. Ceny rzepaku spadają, co wpływa na cenę, np. oleju.

image
Ceny w marcu 2023

Fatalne dane ze sklepów: warzywa znów biją rekordy cen

Wyższe ceny w 2024 roku?

Prognozowany poziom inflacji na rok 2024 waha się w granicach od 5 do 6,5%, stąd te oprymistyczne analizy – wzrost cen będzie zauważalny, ale w mniejszym stopniu niż do tej pory. – Dzięki temu Polacy mają możliwość dokonania zakupów wybranych produktów w cenach nawet sprzed okresu inflacji – podkreśla dr Semmerling. – Nie oznacza to jednak, że ceny w sklepach będą stabilne. Zgodnie z prognozami, nadal będzie drożeć pieczywo, mięso oraz nabiał, a sezonowo również wzrosną ceny warzyw i owoców. Co istotne, w 2024 roku ceny nie będą już tak drastycznie zaskakiwać Polaków, będziemy raczej powoli dążyć w kierunku stabilności – dodaje ekspertka z WSB Merito.

image
Koszt Thermomixa

Planujesz zakup Thermomixa? Uważaj, bo od stycznia cena wzrośnie! O ile?

2024 rok – kiedy podwyżki cen?

Ekonomisci wskazują na marzec, czas przed Wielkanocą. – W mojej ocenie, w I kwartale br. najbardziej pójdą w górę przede wszystkim dodatki spożywcze, czyli majonezy, ketchupy i musztardy. Przewiduję, że będzie to też dotyczyło pieczywa, mięsa, nabiału. Podobnie może to wyglądać w przypadku chemii gospodarczej oraz warzyw i tłuszczów zwierzęcych – twierdzi Robert Biegaj, ekspert rynku retailowego z Grupy Offerista.

Czy cukier zdrożeje?

Niestety, przewidywane są wzrosty cen cukru, czyli także słodyczy i artykułów z cukrem w składzie. Dr Robert Orpych z WSB Merito uważa, że poziom cen w roku 2024 jest także uzależniony od decyzji co do zerowej stawki podatku VAT na produkty żywnościowe oraz programy osłonowe dotyczące cen energii.

Źródło: Monday News

oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 12:13