StoryEditorCeny na tłusty czwartek

Ile kosztują pączki i faworki na tłusty czwartek 2024?

Tłusty czwartek nadchodzi wielkimi krokami! Łasuchy już szykują się na pączki i chrusty, które tego dnia można jeść bez ograniczeń. Czy w 2024 roku oprócz brzuchów należy na tłusty czwartek przygotować również portfele? Ile kosztują w tym roku pączki, a ile faworki?

Kiedy jest tłusty czwartek w 2024 roku? 

Tłusty czwartek to święto ruchome. Każdego roku wypada w inny dzień, przypadający pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. Jest ściśle uzależniony od terminu środy popielcowej, a co za tym idzie – od daty Wielkanocy. 

Przeczytaj więcej: Tłusty czwartek 2024: kiedy wypada? Jak zrobić szybkie pączki na ten dzień? 

W 2024 roku karnawał kończy się wcześnie. Tłusty czwartek, który przypomina o nadchodzącym wielkim poście, przypada 8 lutego. 

Od czego zależą ceny pączków na tłusty czwartek? 

Ceny słodkich przysmaków, w tym pączków i faworków, po które tak chętnie sięgamy w tłusty czwartek, są uzależnione od wielu czynników. Wpływają na nie przede wszystkim koszty półproduktów. Jednak koszt pączka czy faworka podbija także płaca dla pracowników oraz wysokość rachunków, które musi zapłacić piekarnia. Z tego powodu od kilku lat ceny pączków systematycznie rosną - głównie z powodu inflacji i kryzysu energetycznego. 

Przeczytaj także: Pomysł na karnawałową przekąskę: wypróbuj pączki wiedeńskie!

Ile kosztują pączki na tłusty czwartek w 2024 roku? 

W 2024 roku ceny pączków wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym. W tłusty czwartek 2023 ceny pączków z marmoladą w piekarniach zaczynały się od 3-3,50 zł. Dziś za podobny wypiek trzeba zapłacić średnio 4 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że im bardziej wyszukany pączek, tym wyższa cena. I tak w piekarniach na wschodzie kraju pączki z morelą kosztują 5 zł/szt, z różą - 6 zł/szt. W Gdyni przy zamówieniu 24 sztuk pączków z adwokatem zapłacimy za sztukę ok. 5,40 zł. 

Przeczytaj także: Kiedy jest tłusty czwartek 2023? Przepis na pyszne pączki i faworki

Ceny pączków premium i domowych 

Prawdziwi koneserzy pączków przy okazji tłustego czwartku mogą sięgnąć po wypieki z kategorii premium. Ich ceny nie są małe. W znanych warszawskich piekarniach za takiego pączka zapłacimy nawet ok. 15 zł i więcej. Rekordziści życzą sobie 50 zł za jeden wypiek! 

Z kolei ci, którzy wolą domowe smaki, mogą zamówić pączki od osoby prywatnej – takich ofert w internecie nie brakuje! Ceny są atrakcyjne, ale różnią się w zależności od regionu: 

  • lubelskie: 5 zł/sztuka, 
  • warmińsko-mazurskie: 4 zł/sztuka przy zamówieniu min. 20 sztuk, 
  • lubuskie: 6 zł/sztuka, 
  • śląskie: 1,7 zł/sztuka lub 22 zł/kg małych pączków. 

Przeczytaj także: Tłusty czwartek: poznaj przepis na wegańskie pączki!

Ile kosztują faworki na tłusty czwartek 2024? 

Obok pączków, jednym z ulubionych wypieków po które sięgamy w tłusty czwartek, są faworki, w niektórych regionach Polski znane również jako chruściki. Te przysmaki zwykle sprzedawane są na wagę. W zależności od wielkości opakowania, ceny mogą się bardzo różnić. Dla przykładu, w znanych warszawskich cukierniach 500 g faworków może kosztować nawet 90 zł! Mniej zapłacimy np. na Podlasiu: ok. 4,50 zł za 100 g chrustów. W Małopolsce za 500 g ulubionego przysmaku zapłacimy sporo mniej niż w stolicy, bo ok. 50 zł. 

Jak zwykle naprzeciw miłośnikom słodkości wychodzą markety i dyskonty. Tam ceny są najbardziej atrakcyjne, choć niektórzy klienci skarżą się, że smak nie przypomina tego domowego. Za 150 g faworków w jednym z supermarketów na początku stycznia trzeba było zapłacić 8,99 zł. Najtańsze chrusty kupimy w sklepie za 40 zł/kg. 

Ile kosztują domowe faworki na zamówienie? 

Podobnie jak w przypadku pączków, można zamówić również domowe faworki na lokalnych portalach sprzedażowych. Przykładowe ceny są następujące: 

  • mazowieckie: 70-125 zł/kg. 
  • lubelskie: 69 zł/kg. 
  • łódzkie: 85 zł/kg. 
  • wielkopolskie: 76 zł/kg. 

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 21:26