StoryEditorMagia świąt w PRL

Pamiętasz Boże Narodzenie w PRL-u? Tak wtedy wyglądały święta

Mróz, śnieg po kolana, wymarzone prezenty oraz choinka przystrojona anielskimi włosami i bombkami, które wówczas wcale nie były jeszcze kultowe, ale zupełnie zwyczajne – to częste wspomnienia Bożego Narodzenia w PRL-u. Jak wyglądały w tamtych latach obchody Gwiazdki?

Choinki w PRL-u: dziś te bombki są kultowe, wtedy miał je każdy 

Miłośnicy PRL-owskich cacek doskonale wiedzą, ile warte mogą być bombki z tamtego okresu. Wówczas jednak soplami, reflektorami, muchomorkami czy bałwankami zachwycały się głównie dzieci, bowiem te bombki wisiały niemal na każdej choince! Najmłodsi chętnie kręcili się wokół świątecznego drzewka również ze względu na cukierki, którymi je dekorowano. Na gałązkach znaleźć można było także orzechy. Całości dopełniały długie łańcuchy i światełka w kształcie świeczek, a z czasem hitem stały się błyszczące anielskie włosy. Nierzadko choinka dodatkowo przystrojona była watą, która zarazem imitowała śnieg i przykrywała ewentualne przerzedzenia wśród gałązek. 

Przeczytaj także: Bombki z PRL-u warte nawet kilkaset złotych

image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe
image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jak dekorowano domy na święta w PRL-u? 

Kluczowym elementem świątecznych dekoracji w PRL-u była choinka. Miłośnicy ozdób, podobnie jak dziś, chętnie robili także okolicznościowe stroiki z iglastych gałązek i szyszek, bombek oraz świec. Rolę bożonarodzeniowej dekoracji pełniła też jemioła. W wielu domach przygotowywano także ozdoby z papieru – nie tylko łańcuchy, ale też papierowe szopki. 

Przeczytaj także: Jak wyglądały choinki w PRL-u? [ZDJĘCIA]

image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe
image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prezenty pod choinką w czasach PRL 

Choć czasy PRL powszechnie kojarzą się z biedą, wiele osób pamięta, jak pod choinką znajdowały wymarzone prezenty. W latach 60. i 70. podarowanie bliskiej osobie zestawu toaletowego z mydłem, szamponem i perfumami nie było wcale bezpieczną opcją czy pójściem na łatwiznę, ale stanowiło prawdziwie wyszukany podarunek! Dzieci jednak marzyły o zabawkach: dmuchanych misiach, samochodzikach, zwierzątkach na kółkach, które można było za sobą ciągnąć, lalkach, klockach i kolejkach. 

Przeczytaj także: Świętowanie mikołajek w PRL-u: jakie były tradycyjne prezenty i jak obchodzono ten dzień?

image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe
image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jakie potrawy świąteczne jedzono w PRL-u? 

W biednych latach PRL-u nikt nawet nie marzył o luksusowych sałatkach z łososiem na wigilijnym stole. Trzymano się tradycyjnych potraw. To właśnie wtedy obowiązkowym elementem Wigilii stał się karp – przed wojną w Polsce serwowano w ten wieczór różne rodzaje ryb, jednak władze Polski Ludowej promowały karpie. Podawano je często w galarecie. Na stołach pojawiały się także śledzie w oleju i śmietanie, zupa grzybowa, kluski z makiem czy kapusta z grochem. Popularnym deserem był wówczas makowiec. 

Przeczytaj także: Świąteczna klasyka w najlepszym wydaniu: przepis na karpia w galarecie

image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe
image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 02:15