Spis treści:
Jaki jest pierwszy dzień jesieni 2024?
Jesień astronomiczna i równonoc 2024
Czy można sadzić rośliny jesienią?
Wiele osób wierzy w to, że moment, kiedy bociany szykują się do odlotu do ciepłych krajów, jest zapowiedzią jesieni. Byłoby to niezbyt optymistyczne, szczególnie dla fanów lata, ponieważ bociany już powoli przygotowują się do dalekiego lotu. Jako pierwsze wylatują osobniki starsze, bezdzietne. Ptaki zostawiają nasz kraj już od drugiej połowy sierpnia aż do października.
Jaki jest pierwszy dzień jesieni 2024?
W bieżącym roku jesień zaczyna się w niedzielę 22 września, to moment zwany także równonocą jesienną. Początek jesieni można oznaczać także w inny sposób. Jaki? Jest przecież jeszcze jesień kalendarzowa, która swój początek ma zawsze 23 września. Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej to data umowna, która czasem pokrywa się z początkiem jesieni astronomicznej. Ta zaś związana jest ze zjawiskami astronomicznymi – i ma miejsce około 22 lub 23 września. To w tym czasie Słońce przez kolejne miesiące będzie krócej oświetlać część półkuli ziemskiej, na której znajduje się Polska. W tym okresie dzień staje się krótszy, temperatury są niższe, a jesień stopniowo przechodzi w zimę. Natomiast już 1 września 2024 roku rozpocznie się meteorologiczna jesień i potrwa do 30 listopada.
Przeczytaj także: Dodaj jesiennej magii swojemu wnętrzu: 3 sposoby na dekorację w kształcie dyni DIY
Jesień astronomiczna i równonoc 2024
W trakcie równonocy dzień i noc trwają mniej więcej tyle samo, czyli po 12 godzin. Zaraz po niej dni stają się coraz krótsze, a noce dłuższe. Przez ten krótki czas słońce stanie nad równikiem Ziemi i oświetli obie półkule z taką samą siłą. Jesień trwa aż do 22 grudnia.
Czy można sadzić rośliny jesienią?
Nowa pora roku to dobry czas na to, by posadzić jesienne kwiaty. Odpowiednio szybko zakorzenione rośliny przetrwają sezon zimowy. Dzięki takiemu podejściu w pełni zakwitną wiosną i będą piękną ozdobą ogrodu przez wiele miesięcy. Na jakie gatunki postawić?
W tym czasie można posadzić, takie kwiaty jak:
- astry, które kwitną na fioletowo, różowo czy biało i będą pięknie wyglądać aż do przymrozków,
- wrzosy – niskie byliny, mrozoodporne – mogą mieć barwę niebieską, fioletową, białą, czerwoną czy różową,
- zimowit jesienny, który jest rośliną cebulową i kwitnie jesienią, ma białe, różowe, fioletowe bądź purpurowe kwiaty,
- kapusta ozdobna – tworzy kępę dwukolorowych liści, może przetrwać przymrozki – do -15°C,
- starzec popielny – ma srebrzysty kolor, jego unikatowe liście mogą przetrwać nawet przez całą zimę.
Co jemy jesienią?
Jesień to czas kiedy warto wykorzystać to, co można zerwać w ogrodzie. Dostępne są wciąż pomidory, cukinia, śliwki, kurki i przede wszystkim dynia. To z niej możemy wyczarować dania pełne smaku, witamin i składników odżywczych. Na stole króluje krem z dyni, gnocchi dyniowe, a nawet słodkie śniadania z tym warzywem w roli głównej.
Fot. envato elements