Spis treści:
- przygotowanie grilla do sezonu
- pomysły na dania z grilla
- bezpieczne grillowanie
- jaki węgiel wybrać?
- kontrolowanie temperatury w trakcie grillowania
- triki na smaczne dania z grilla
Jak przygotować grill do sezonu?
Jeżeli w tym roku nie trafiła ci się jeszcze okazja, by zrobić grilla, pamiętaj o właściwym przygotowaniu sprzętu. Po wyjęciu go z garażu czy szopy upewnij się, że jest w dobrym stanie, żadna część nie uległa zniszczeniu czy działaniu rdzy. Jeżeli grill jest nowy, w wielu przypadkach należy go przepalić przed pierwszym użyciem. Ten proces pozwoli pozbyć się resztek produkcyjnych, które mogą być groźne dla zdrowia.
Więcej o przepalaniu nowego grilla przeczytasz tutaj: Masz nowy grill węglowy? Dowiedz się, czy musisz go przepalić
Grill po zimowaniu zwykle jest brudny. Może się także zdarzyć, że zostały na nim resztki przypalonego jedzenia po poprzednim smażeniu. Jeżeli przeraża cię myśl o szorowaniu grilla na błysk, skorzystaj z naszych porad, które zgromadziliśmy w artykule: Jak skutecznie wyczyścić grilla? Przygotuj się na sezon!
Co upiec na grillu?
Dla wielu osób grillowanie to coś więcej, niż sposób na przygotowanie potraw: to styl życia i prawdziwa pasja. W takim podejściu celują zwłaszcza Amerykanie. Nic zatem dziwnego, że są w stanie wrzucić na ruszt wszystko i sprawić, by smakowało dobrze! Jeżeli chcesz wypróbować nowe, ciekawe potrawy, skorzystaj z naszych przepisów:
Wegetariański HIT na grilla: sałatka z komosy ryżowej z pieczonymi warzywami
Ten prosty trik sprawi, że kaszanka nie pęknie na grillu! Poznaj wskazówki i usmaż idealną kaszankę
Pomysł na wyjątkowy obiad: żeberka pieczone w coli. Zrobisz je też na grillu!
Porady na bezpieczne grillowanie
Podstawą grillowania jest bezpieczeństwo. Nie można ignorować zasad grillowego BHP, by nie spowodować nieszczęśliwego wypadku. Sprzęt powinien być ustawiony na płaskiej, stabilnej powierzchni. Należy korzystać z niego z dala od łatwopalnych materiałów i nie zostawiać bez nadzoru.
Jaki węgiel na grilla wybrać?
Wybór węgla do grillowania to ważna kwestia. Najlepiej wybrać węgiel drzewny, który będzie się palił długo i równomiernie. Nie warto oszczędzać, bowiem im lepsza jakość opału, tym wygodniejsze i zdrowsze grillowanie. Wytrawni mistrzowie rusztu wiedzą, że nie zawsze rozłożenie węgla równo to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli chcemy smażyć kilka rzeczy równocześnie, możemy stworzyć różne “strefy”: taką, w której temperatura będzie wyższa uzyskamy, gromadząc więcej opału w jednym miejscu, z kolei mniej węgla sprawi, że powstanie strefa wolnego gotowania.
Jak kontrolować temperaturę w trakcie grillowania?
Jeżeli masz kłopot z tym, że dania wychodzą spieczone z zewnątrz lub niedopieczone w środku, pracuj nad kontrolą temperatury na grillu. Regulacja temperatury za pomocą dopływu powietrza pozwoli zmniejszyć lub zwiększyć płomień w zależności od potrzeb. Warto też zaprzyjaźnić się z pokrywką grilla. Nie każdy lubi z niej korzystać, tymczasem przykrywanie sprawia, że możliwe jest utrzymanie stałej temperatury, a przy okazji chroni jedzenie przed działaniem czynników zewnętrznych.
Przyprawianie potraw na grilla dla początkujących
Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grillem często martwią się, że smak ich potraw będzie mdły. Na szczęście da się tego uniknąć w łatwy sposób: zadbaj o marynowanie i przyprawianie dań z rusztu! Wystarczą podstawowe przyprawy takie jak sól, pieprz czy papryka w proszku, by wyczarować pyszne dania. Z kolei by ukryć błędy takie jak przesuszenie mięs, nie obawiaj się używać sosów. Te sposoby sprawią, że nawet dania z grilla, które nie są doskonałe, będą smakować niezwykle!
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements