StoryEditorSmacznie, zdrowo, bezpiecznie

Porady dla początkujących fanów grilla: poznaj triki jak grillować!

Początek maja dla wielu osób oznacza tylko jedno: początek sezonu na grillowanie! Z tymi trikami każde danie z rusztu wyjdzie doskonale. O czym trzeba pamiętać i do jakich zasad się stosować?

Spis treści:

Jak przygotować grill do sezonu? 

Jeżeli w tym roku nie trafiła ci się jeszcze okazja, by zrobić grilla, pamiętaj o właściwym przygotowaniu sprzętu. Po wyjęciu go z garażu czy szopy upewnij się, że jest w dobrym stanie, żadna część nie uległa zniszczeniu czy działaniu rdzy. Jeżeli grill jest nowy, w wielu przypadkach należy go przepalić przed pierwszym użyciem. Ten proces pozwoli pozbyć się resztek produkcyjnych, które mogą być groźne dla zdrowia. 

Więcej o przepalaniu nowego grilla przeczytasz tutaj: Masz nowy grill węglowy? Dowiedz się, czy musisz go przepalić 

Grill po zimowaniu zwykle jest brudny. Może się także zdarzyć, że zostały na nim resztki przypalonego jedzenia po poprzednim smażeniu. Jeżeli przeraża cię myśl o szorowaniu grilla na błysk, skorzystaj z naszych porad, które zgromadziliśmy w artykule: Jak skutecznie wyczyścić grilla? Przygotuj się na sezon! 

Co upiec na grillu? 

Dla wielu osób grillowanie to coś więcej, niż sposób na przygotowanie potraw: to styl życia i prawdziwa pasja. W takim podejściu celują zwłaszcza Amerykanie. Nic zatem dziwnego, że są w stanie wrzucić na ruszt wszystko i sprawić, by smakowało dobrze! Jeżeli chcesz wypróbować nowe, ciekawe potrawy, skorzystaj z naszych przepisów: 

Wegetariański HIT na grilla: sałatka z komosy ryżowej z pieczonymi warzywami 

Ten prosty trik sprawi, że kaszanka nie pęknie na grillu! Poznaj wskazówki i usmaż idealną kaszankę 

Pomysł na wyjątkowy obiad: żeberka pieczone w coli. Zrobisz je też na grillu! 

Porady na bezpieczne grillowanie 

Podstawą grillowania jest bezpieczeństwo. Nie można ignorować zasad grillowego BHP, by nie spowodować nieszczęśliwego wypadku. Sprzęt powinien być ustawiony na płaskiej, stabilnej powierzchni. Należy korzystać z niego z dala od łatwopalnych materiałów i nie zostawiać bez nadzoru. 

Jaki węgiel na grilla wybrać? 

Wybór węgla do grillowania to ważna kwestia. Najlepiej wybrać węgiel drzewny, który będzie się palił długo i równomiernie. Nie warto oszczędzać, bowiem im lepsza jakość opału, tym wygodniejsze i zdrowsze grillowanie. Wytrawni mistrzowie rusztu wiedzą, że nie zawsze rozłożenie węgla równo to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli chcemy smażyć kilka rzeczy równocześnie, możemy stworzyć różne “strefy”: taką, w której temperatura będzie wyższa uzyskamy, gromadząc więcej opału w jednym miejscu, z kolei mniej węgla sprawi, że powstanie strefa wolnego gotowania. 

Jak kontrolować temperaturę w trakcie grillowania? 

Jeżeli masz kłopot z tym, że dania wychodzą spieczone z zewnątrz lub niedopieczone w środku, pracuj nad kontrolą temperatury na grillu. Regulacja temperatury za pomocą dopływu powietrza pozwoli zmniejszyć lub zwiększyć płomień w zależności od potrzeb. Warto też zaprzyjaźnić się z pokrywką grilla. Nie każdy lubi z niej korzystać, tymczasem przykrywanie sprawia, że możliwe jest utrzymanie stałej temperatury, a przy okazji chroni jedzenie przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Przyprawianie potraw na grilla dla początkujących 

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grillem często martwią się, że smak ich potraw będzie mdły. Na szczęście da się tego uniknąć w łatwy sposób: zadbaj o marynowanie i przyprawianie dań z rusztu! Wystarczą podstawowe przyprawy takie jak sól, pieprz czy papryka w proszku, by wyczarować pyszne dania. Z kolei by ukryć błędy takie jak przesuszenie mięs, nie obawiaj się używać sosów. Te sposoby sprawią, że nawet dania z grilla, które nie są doskonałe, będą smakować niezwykle! 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 17:09