StoryEditorTerapia z psem

Do serca przytul psa: na czym polega dogoterapia i komu służy?

Dogoterapia, obok hipoterapii, to jedna z najpopularniejszych form terapeutycznych z udziałem zwierząt. Nie od dziś wiadomo przecież, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka! W jakich okolicznościach kontakt z czworonogiem ma działanie terapeutyczne? Jakich kompetencji potrzeba, by prowadzić dogoterapię?

Czym jest dogoterapia? 

Dogoterapia to odmiana animaloterapii, która opiera się na kontakcie chorego z psem terapeutą. Taki kontakt ma na celu wspomaganie rehabilitacji, leczenia lub pielęgnacji. Niekiedy wykorzystuje się go również w opiece paliatywnej. Najczęściej z psami pracują dzieci - zarówno te z deficytami rozwojowymi, jak i te w pełni zdrowe

Przeczytaj także: Puchate terapeutki. Czym jest alpakoterapia i kto może ją prowadzić?

Dogoterapia wpływa korzystnie na samopoczucie i aktywność chorych, ponieważ aktywizuje ich do działań, nawet drobnych, jak głaskanie psa. Ta forma leczenia pomaga między innymi łagodzić ból oraz neutralizować stres. 

Przeczytaj także: Onoterapia czyli terapia w towarzystwie osłów: czy to pomysł na wiejski biznes?

Jakie rasy psów są najlepsze do dogoterapii? 

Każdy z nas ma ulubioną rasę psa – od niewielkiego ratlerka przez kudłate kundelki aż po majestatyczne husky. Jednak choć kochamy je całym sercem, nie każdy z nich mógłby zostać psim terapeutą. Kandydat powinien spełniać szereg kryteriów, z których najważniejsze jest to, by lubił pracę z człowiekiem. Powinien także być łagodny, mieć spokojny charakter, cierpliwość i przyjazne nastawienie, w tym również do obcych.

Przeczytaj także: Pomysł na biznes na wsi: hoduj owce "do przytulania"

Najlepszymi terapeutami są psy rasowe, u których z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się określonego typu zachowania. Najczęściej wybierane są rasy: 

  • golden retriever, 
  • labrador, 
  • nowofundland, 
  • cavalier, 
  • beagle, 
  • grzywacz chiński, 
  • chihuahua. 

Co się robi w trakcie dogoterapii? 

Każdy posiadacz psa mógłby powiedzieć, że przecież ma dogoterapię każdego dnia. Po części tak jest, ponieważ niektóre zajęcia dogoterapeutyczne skupiają się np. na głaskaniu lub masowaniu czworonoga. Inne mogą dotyczyć dotykania psa, poznawania części jego ciała, przytulania zwierzęcia czy wydawania mu komend i poleceń. W trakcie dogoterapii pacjenci niekiedy karmią swoich psich przyjaciół lub wyprowadzają ich na spacer, co dla niektórych bywa ogromnym wyzwaniem! Dodatkowo w przypadku spacerów chorzy zyskują korzyści płynące z aktywności fizycznej, co także bywa pomocne w procesie leczenia czy rehabilitacji. 

Przeczytaj także: Przytul kozę i poczuj się lepiej! Czym jest kozoterapia?

Jak zostać dogoterapeutą? 

Dla miłośników psów praca w towarzystwie ukochanego czworonoga wydaje się spełnieniem marzeń. Jednak od serca dla zwierząt do roli dogoterapeuty droga jest daleka. Przede wszystkim, aby móc zostać dogoterapeutą należy ukończyć odpowiedni kurs lub szkolenie, które pozwoli uzyskać uprawnienia do pracy. Dodatkową zaletą jest wykształcenie w dziedzinie związanej z pedagogiką czy fizjoterapią, ponieważ przygotowuje do pracy terapeutycznej z drugim człowiekiem. Dogoterapeuta, jak każdy terapeuta, powinien cechować się empatią, cierpliwością i wytrwałością. Powinien także dobrze radzić sobie ze zwierzętami i być sprawny fizycznie

Przeczytaj także: Kochasz konie? Pomyśl o gospodarstwie z hipoterapią. Ile można zarobić?

Dogoterapia na wsi – czy to ma sens? 

Ze względu na to, że zooterapia nie jest refundowana przez NFZ, trudno o miejsce w publicznej placówce ochrony zdrowia. To jednak nie zamyka możliwości stworzenia miejsca pracy samemu, również na wsi! Wielu dogoterapeutów pracuje na własny rachunek, organizując zajęcia terapii indywidualnej i grupowej. Koszt takich zajęć, w zależności od kompetencji opiekuna czworonoga i jego pomysłu na terapię, waha się od około 70-80 zł/h w przypadku grup do 120-150 zł/h w przypadku spotkań indywidualnych. Może to być zatem sposób na dodatkowe źródło dochodu dla mieszkańców wsi, którzy kochają psy i pragną pomagać innym ludziom.

Przeczytaj także: Mleko, mięso i... przytulanie. Alternatywny pomysł na hodowlę krów

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. październik 2024 08:04