StoryEditorZdrowa dieta

Czy wiesz, że te warzywa mają właściwości antynowotworowe?

11.06.2023., 12:00h
Profilaktyka nowotworowa i wsparcie w leczeniu raka idą w parze z odpowiednim odżywianiem. Wszyscy wiemy, że zdrowa dieta ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Poznaj warzywa, które są antyrakowe!

Choć ostatnimi czasy warzywa i owoce zdrożały, to warto postawić na nie w codziennym żywieniu. Powinny być podstawą klasycznego menu i dominować na talerzu. Lepiej ograniczyć mięso i węglowodany, a komponować dania w oparciu warzywa właśnie. Ich przewaga w diecie to wielkie dobrodziejstwo dla naszego zdrowia. O jakie produkty chodzi?

Warzywa korzeniowe jako te antyrakowe

Marchew, seler, brukiew, pasternak, batat, burak czerwony, rzodkiewka to prawdziwe antynowotworowe rarytasy. Zawierają sporo minerałów, jak potas i magnez oraz witaminy. Najważniejszy jest jednak beta-karoten zawarty w marchwi, glukozynolany występujące w brukwi, kalarepie, chrzanie i rzodkiewce. Marchew zawiera najwięcej leczniczego karotenu, zwłaszcza pod skórą, najlepiej ją obierać bardzo cienko lub szczotkować i umyć. Ważne! Karoten należy spożywać z niewielką ilością tłuszczu, aby prowitamina A mogła się odpowiednio wchłonąć.

image

Warzywa antyrakowe

FOTO: Envato Elements

Warzywa liściaste a rak

Warzywa liściowe to prawdziwi sprzymierzeńcy w profilaktyce nowotworowej. Zawierają magnez, potas, wapń, witaminę C, która zwalcza wolne rodniki, kwas foliowy i antyutleniające karotenoidy. O jakie warzywa chodzi? Na przykład o wszelkie zielone sałaty, cykorię, roszponkę, endywię, sałatę pekińską, szczaw i młode liście pokrzywy, boćwinę, liście winorośli oraz szpinak. Liściowe warzywa antyrakowe powinniśmy spożywać na surowo i od razu po zakupie. Wzbogacone oliwą z oliwek bądź olejem rzepakowym, świeżymi ziołami i pestkami dyni zyskują jeszcze więcej właściwości.

Antyrakowe cechy czosnku

To warzywo zawiera około 200 aktywnych biologicznie składników, przede wszystkim siarkę, glutation i cysteinę, które są  mocnymi przeciwutleniaczami. Jak czytamy w serwisie zwrotnikraka.pl, czosnek nie tylko pomaga w zapobieganiu tworzenia się nowych guzów i przerzutów, ale także powstrzymuje rozwój już istniejących guzów dzięki wzmacnianiu układu odpornościowego i detoksykacji wątroby. Zawarta w nim allicyna ma działanie antyoksydacyjne, antywirusowe, antynowotworowe i odtruwające. Allicyna powstaje dopiero po roztarciu czy rozdrobnieniu czosnku – nie wrzucamy zatem do potraw całych ząbków czosnku.

image

Warzywa antyrakowe

FOTO: Envato Elements

Warzywa zielone są zdrowe!

Kolejnymi graczami w walce z nowotworami są kapustne warzywa, chodzi m.in. kapustę białą, czerwoną, włoską, pekińską, kalafior, brokuły, kalarepę, jarmuż i brukselkę. Najcenniejsze są związki należące do grupy glukozynolatów, w skład których wchodzi siarka. Mogą one przekształcić się w izotiocyjany, indole i olejki gorczyczne, które mogą wpływać na zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku, żołądka, odbytupłuc. Ponadto warzywa te zawierają sporo drogocennego błonnika pokarmowego, który oczyszcza. Kapusta biała i czerwona to także naturalne źródło witaminy C. Zielone warzywa antyrakowe mają w sobie dużo kwasu foliowego oraz chlorofilu, który niweluje negatywne działanie hemoglobiny z mięsa. Uwaga! Kapustne należy spożywać, gdy są dobrze rozdrobnione i dokładnie przeżute.

image
Zdrowie to podstawa

Profilaktyka nowotworowa – jak ustrzec się przed rakiem?

Pomidory w walce z nowotworami

To baza likopenu, który neutralizuje wolne rodniki. Badania mówią, że zapobiega zachorowaniu raka prostaty, jamy ustnej, przełyku, żołądka i płuc. Najlepiej działają rozmaite produkty z pomidorów niż te spożywane na surowo. Jedzmy je więc w formie sosu, soku pomidorowego, czy zupy pomidorowej.

image

Warzywa antyrakowe

FOTO: Envato Elements

Pestki dyni w walce z rakiem prostaty

Są bogatym źródłem naturalnych antyoksydantów, beta-karotenu, witaminy C, z grupy B, ale i A, D, E. Zawierają fitosterole, które mają korzystny wpływ w kontekście profilaktyki antynowotworowej, a szczególnie raka prostaty. Ponadto obniżają poziom cholesterolu we krwi. 

oprac. Angelika Drygas

Źródło: zwrotnikraka.pl

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 12:32