StoryEditorOdliczanie do świąt - start!

Zaplanuj swoje przygotowania do świąt Bożego Narodzenia! Od czego zacząć?

Połowa listopada już za nami, więc coraz częściej myślimy o przygotowaniach do tegorocznego Bożego Narodzenia. Warto zaplanować je z głową, by tuż przed świętami nie wpaść w popłoch. Część rzeczy należy zrobić już w listopadzie, inne spokojnie mogą poczekać do grudnia. Zaplanuj swoje święta razem z nami!

Jak zaplanować przygotowania do świąt? 

Okres przedświąteczny jest szczególnie gorący zwłaszcza dla pań domu, które mają na głowie porządki, gotowanie, kupowanie prezentów, a zarazem chcą nacieszyć się świąteczną magią z mężem i dziećmi. Z tego powodu w tym szczególnym czasie warto wszystko zaplanować. Przyda się kalendarz z miejscem na notatki lub duża kartka papieru, na której zapiszemy wszystko o czym trzeba pamiętać. By jeszcze lepiej się zorganizować, warto podzielić zadania do wykonania na kategorie, np. zakupy, sprzątanie, gotowanie i każdą kategorię zapisywać innym kolorem. Zrealizowane zadania można skreślać, odliczając tym samym dni do Gwiazdki! 

Przygotowania do Bożego Narodzenia: co zrobić w listopadzie? 

Wśród zadań, które należy zrealizować jeszcze w listopadzie, z pewnością znajdziemy zrobienie kalendarza adwentowego. To wymaga czasu i przygotowań - należy kupić upominki lub wypisać zadania do zrealizowania i umieścić je w odpowiednich okienkach. Jeżeli chcesz cieszyć się kalendarzem cały grudzień, zacznij go robić już dziś. Podpowiedzi znajdziesz w naszych artykułach: 

Kalendarz adwentowy dla par DIY: jak go zrobić? 

Pomysły na kalendarz adwentowy dla dziecka: co do niego włożyć? 

DIY: przygotuj kalendarz adwentowy dla swojej drugiej połówki! 

Spośród obowiązków, które musisz zrealizować z dużym wyprzedzeniem, znajduje się także nastawienie ciasta na piernik staropolski. Chcąc cieszyć się tym wypiekiem, należy zrobić ciasto 4-6 tygodni wcześniej, więc teraz jest najlepszy moment. 

Przepis znajdziesz tutaj: Jak zrobić piernik staropolski? Kiedy go nastawić? 

image
FOTO: Envato Elements

Kiedy dekorować dom na święta i kupować prezenty? 

W listopadzie możesz także rozpocząć dekorowanie domu. Choć wiele osób czeka z tym do grudnia, a nawet do czasu po mikołajkach, jeżeli robisz ozdoby samodzielnie, przygotuj się do tego już teraz. Z wyprzedzeniem powinnaś zrobić na przykład wieniec adwentowy lub dekorację na drzwi. 

Nasze porady znajdziesz w artykule: Przygotowania do świąt: bożonarodzeniowy wieniec na drzwi DIY 

3 sposoby na pachnące świece DIY: zrób je sama nie tylko na święta! 

Pod koniec miesiąca znajdź chwilę na zakupy. Poszukaj atrakcyjnych ofert na wyprzedażach z okazji Black Friday - możliwe, że np. sprzęty elektroniczne będą tego dnia najtańsze i możesz nabyć gwiazdkowy prezent z wyprzedzeniem. Kupowanie prezentów w listopadzie pomoże też uniknąć grudniowego szaleństwa cenowego. Nie odkładaj też na ostatnią chwilę zakupów mikołajkowych, nawet jeżeli będą to tylko drobiazgi. Pomysły na prezenty znajdziesz tutaj: Propozycje prezentów na mikołajki dla całej rodziny! 

image
FOTO: Envato Elements

Jak się przygotowywać do Bożego Narodzenia w grudniu? 

W grudniu rozpoczyna się adwent. Wówczas osoby wierzące zaczynają duchowo szykować się do świąt. W tym czasie intensyfikują się także codzienne przygotowania – warto je uporządkować, by o niczym nie zapomnieć. 

Na początku grudnia dobrze znaleźć chwilę, by spisać listę prezentów oraz listę dań świątecznych. Wówczas będziemy wiedzieć, jakie zakupy należy zrobić. Warto się przygotować, bowiem w grudniu czekają nas zmiany w handlu. Dzięki spisaniu zorientujemy się także, jakie dania można przygotować wcześniej i zamrozić - np. surowe uszka i pierogi. Z kolei lista prezentów sprawi, że nie pominiemy żadnego gościa. 

Przeczytaj także: Będzie dodatkowa niedziela handlowa w grudniu?! Kiedy zrobić zakupy przed świętami? 

Na początku grudnia można powoli zaczynać gruntowne porządki, a przy okazji wyciągać kolejne świąteczne dekoracje. To też dobry moment na robienie ich z dziećmi - wokół panuje już świąteczna atmosfera a najmłodsi przebierają nogami z niecierpliwości, oczekując na świętego Mikołaja. Wspólne robienie ozdób to świetny pomysł na długie grudniowe wieczory. 

Zobacz nasze inspiracje: Jak udekorować dom na święta? Zobacz ciekawe pomysły 

Jak samemu zrobić piękne ozdoby bożonarodzeniowe z papieru? 

Gdy skompletujesz już prezenty dla bliskich, nie zwlekaj z ich pakowaniem. W przedświątecznym rozgardiaszu czy tuż przed przyjściem gości z pewnością nie zdążysz tego zrobić, a nie trzeba przecież odkładać tego na ostatnią chwilę, gdy wszystko jest już na miejscu. 

Przeczytaj: Jak zapakować prezenty pod choinkę? 

Jeżeli chcesz podać na wieczerzy barszcz czerwony na domowym zakwasie z buraków, musisz nastawić go co najmniej tydzień przed Wigilią. Może być nawet około 10 grudnia - gotowy zakwas można przechowywać w lodówce, a im dłużej stoi, tym bardziej będzie wyrazisty w smaku. 

Przepis znajdziesz tu: Przepis na zakwas z buraków nie tylko do barszczu wigilijnego 

Z wyprzedzeniem należy upiec także pierniczkiWarto zaplanować tę czynność na 2-3 dni: wyrobić ciasto, odłożyć je by odpoczęło, upiec i udekorować. Niektóre typy pierników muszą zmięknąć, zatem robimy je 7-10 dni przed Bożym Narodzeniem.

Przepis znajdziesz tutaj: Pierniki - przepis na idealne ciastka na Gwiazdkę

image
FOTO: Envato Elements

Jak się przygotować do świąt na ostatnią chwilę? 

Rozpisałaś piękny plan ale okazało się, że dzieci chorują a w pracy przedświąteczny młyn? Nic straconego! Możesz przygotować piękne Boże Narodzenie także na ostatnią chwilę. Najważniejsza jest przecież świąteczna atmosfera i obecność bliskich! Zadbaj, by w domu było czysto i przytulnie, barszczyk na gotowym zakwasie będzie równie smaczny, a pomysły na szybkie prezenty znajdziesz w naszym artykule: Top 5 pomysłów na prezent DIY na ostatnią chwilę! 

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:29