Zamiast imprezy w zamkniętej restauracji, lepiej wykorzystać ogród. Ogrodowe przyjęcie daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu, a jednocześnie spędzamy czas z najbliższymi, chroniąc wnętrze domu przed zbytnim bałaganem. Spotkaniu towarzyszy przyjemna aura, szum drzew, dźwięki natury (śpiew ptaków, cykanie świerszczy), no i oczywiście przepiękne zielone otoczenie roślinności. To dlatego garden party to jedno z lepszych wyjść w okresie letnim!
Przyjęcie w ogrodzie – czas na grilla
Gdy myślimy o garden party, nasuwa się skojarzenie z grillowaniem. To nie jest standard, ponieważ są osoby, które nie lubią grillować, jednak pozostają raczej w mniejszości. Rozpalony grill i na gorąco przygotowywane potrawy to wielka atrakcja dla gości. Tutaj ważne będzie menu – potrawy z grilla, uroczysty obiad z rusztu, sałatki oraz orzeźwiające drinki i trunki pasujące do potraw z grilla. Warto przejrzeć także przepisy na dania z grilla dla wegetarian.
Garden party – niedogodności
- nieznośne komary i owady, np. osy,
- wieczorne chłody, deszcz, zbyt duże słońce – jednym słowem – pogoda,
- hałas i zapachy, które mogą przeszkadzać sąsiadom.
To dlatego należy zadbać o odpowiednią ilość środków na komary i zaopatrzyć się w świeczki odstraszające owady lub dedykowane lampy, które dodatkowo stworzą magiczną aurę! Planując garden party, nie jesteśmy w stanie przewidzieć pogody, ale zawsze możemy przygotować się na atmosferyczne przeszkody. W razie chłodnej aury przydadzą się koce i poduszki, w razie deszczu – namiot.
Przyjęcie lub urodziny w ogrodzie – lista zadań
O czym jeszcze należy pamiętać podczas organizacji urodzin w ogrodzie?
Niezwykle ważnym elementem jest odpowiednia zastawa – trzeba wyposażyć się w odpowiednią ilość sztućców, talerzy, kubków i kieliszków. Wygodne są te jednorazowe, wybierajmy jednak te wykonane z ekologicznych materiałów.
Kolejnym punktem ogrodowego programu jest muzyka – warto wcześniej stworzyć playlistę i zadbać o przenośne głośniki. Można też sprzęt wystawić na taras.
Garden party to okazja, aby poszaleć z dekoracjami. Najważniejsze jest oświetlenie, które rozbłyśnie wieczorową porą – ledowe lub solarne lampeczki, lampiony i girlandy pomogą stworzyć magiczną atmosferę. Warto je także wpleść w drzewa, krzewy, włożyć do słoików i udekorować nimi stół, rozwiesić na pergolach.
Jedzenie – nie tylko grill jest sposobem na realizację kulinarnych zachcianek. Świetne będą wszelkiego rodzaju przekąski i tzw. finger food – w sam raz na jednego kęsa. Pokrojone w słupki warzywa i hummus, wytrawne tartaletki, pieczone warzywa, małe kanapeczki, deska serów w towarzystwie fig – to tylko niektóre przykłady. Sprawdzi się również pizza! Nie może zabraknąć także słodkości – ciasteczka, pieczone drożdżówki, ciasta z owocami – znajdą swoich fanów. W tym czasie jest sporo owoców, warto poczęstować nimi gości – borówki, maliny, arbuzy – dobrze jest je pięknie wyeksponować i pamiętać o stosownym nakryciu chroniącym przed owadami.
Napoje – przyda się duża ilość zimnej lemoniady i wody z lodem, dostępnej przez cały czas trwania imprezy.
Impreza w ogrodzie? Powiadom sąsiadów!
O większych imprezach należy uprzedzić sąsiadów – głośne rozmowy, muzyka, dym i zapachy pochodzące z grilla – mogą im przeszkadzać. W ostateczności sąsiedzi poskarżą się policji i oskarżą nas o tzw. immisje. W tej sytuacji grozi pouczenie lub mandat w wysokości do 500 zł.
Warto pamiętać o przestrzeganiu porządku i ciszy nocnej. Obowiązuje ona od godziny 22:00 do 6:00. W kodeksie wykroczeń widnieje przepis: “Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. (art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń)”. Mandat za nadmierny hałas może wynieść od 20 do 5000 zł. W skrajnych przypadkach grozi kara ograniczenia wolności na okres miesiąca i areszt przez okres od 5 do 30 dni.
Angelika Drygas
fot. envato elements